У період із 8 до 19 липня 2013 року на території Міжнародного центру миро творчості та безпеки Академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулося українсько-американське тактичне навчання із залученням військ «Репід Трайдент - 2013».
Це двотижневе навчання стало одним із найбільших заходів міжнародного військового співробітництва у поточному році. Приймаючою стороною та організаторами були Сухопутні війська Збройних Сил України. Співкерівниками цьогорічного навчання «Репід Трайдент» стали перший заступник командира 8-го армійського корпусу генерал-майор В’ячеслав Назаркін та офіцер командування Сухопутних військ ЗС США в Європі полковник Альфред Рензі.
Нагадаємо, що українсько-американські навчання серії «Репід Трайдент» відбуваються на території нашої держави з 2006 року в рамках програми «Партнерство заради миру». Згідно цієї програми заходи підготовки багатонаціональних підрозідлів із залученням українських віськовослужбовців на території нашої держави відбуваються з 1995 року. Серія навчань «Репід Трайдент» на МЦМБ стала черговою у низці заходів віськового співробітництва, а саме таких навчань, як «Щит миру» (у 1995, 1996, 1998-2001, 2003 роках), «Козацький степ» (1996 рік), «Спільні зусилля» (1997 рік), «Козацький експрес» (2002 рік), «Кооператив едвенче ексчендж» (2002), «Прикарпаття» (2003), «Кленова арка - 2004», «Кооператив бест ефорт» (2005 рік), «Славֹ’яни за мир» (2006), «Співдружність - 2007», «Оцінка - 2009», «Ротаційні сили чорноморського регіону - 2011». Головною метою їх проведення є підготовка підрозділів до спільних дій у складі багатонаціональних сил під час коаліційних операцій.
Цьогоріч у начанні «Репід Трайдент - 2013» брали участь більше 1300 військовослужбовців з 16 країн, Зокрема, прибули підрозділи 8-го та 13-го армійських корпусів Сухопутних військ ЗС України, військовослужбовці з США, Румунії, Канади, Болгарії, Швеції, Грузії, Азербайджану, Республіки Молдови, Сербії, Польші, Норвегії, Великобритані, Вірменії, Даніїї та Німеччини. У проведенні практичних заходів навчання було задіяно більше 800 одиниць озброєння та майже 170 військових автомобілів і бойових машин. Окрім того, для відпрацювання аеромобільної операції та елементів евакуації поранениїх із поля бою використовувались 4 вертольоти Мі-8, військово-транспортний літак АН-26 від Збройних Сил України та німецький транспортний літак С-160.
Сценарій навчання ґрунтувався на конфлікті, причиною якого були територіальні претензії держави Фогленд щодо приналежної державі Візірленд провінції Яворів, яку перші оголосили своєю історичною та культурною частиною. Спираючись на розвідувальні дані, Візірленду стало відомо, що в найближчому майбутньому Фогленд має намір розпочати наступальну операцію з метою захоплення Яворівської провінції. Врегулювати цей збройний конфлікт та розмежувати воюючі сторони мають військовослужбовці багатонаціонального контингенту методом проведення блискавичної аеромобільної операції з використанням багатоцільових вертольотів та літаків військово-транспортної авіації.
Умовно навчання розподілялися на чотири етапи. Під час першого етапу, який тривав напередодні навчання, умовно відбулась передислокація багатонаціональної тактичної групи до держави Візірленд, тобто підрозділи прибули до Міжнародного центру миротворчості та безпеки. Другий передбачав планування операцї та підготовку підрозділів до виконання завдань за призначенням. Під час 3 і 4 етапів військовослужбовці багатонаціональних підрозділів залучені до проведення оборонної та стабілізаційної операцій відповідно. Загалом, за час навчання «Репід Трайдент - 2013» було здійснено понад 500 стрибків із паршутом з вертольотів Мі-8, українського літака АН-26 та німецького С-160.
Варто зазначити, що міжнародні військові навчання серії «Репід Трайдент» вже декілька років поспіль відбуваються на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки, який два роки тому увійшов до складу Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Соціально-побутова інфраструктура та навчально-матеріальна база центру відповідають найсучаснішим вимогам. Їхні об’єкти надають змогу готувати не лише підрозділи Збройних Сил України, але й здійснювати якісну підготовку українських військовослужбовців та багатонаціональних підрозділів для виконання миротворчих місій та операцій з підтримання миру за межами України.
Два тижні, які військовослужбовці багатьох країн провели на полігоні у Львівській області були надзвичайно насиченими на різноманітні події. Ще до офіційної церемонії відкриття навчань, учасники «Репід Трайдент-2013» почали готуватися до виконання практичних дій. Один із основних аспектів такої підготовки – проведення заняття із дотримання заходів безпеки. Загалом, до участі у цьому заході одночасно було залучено близько тисячі військовослужбовців. Пересуваючись між навчальними ділянками, вони ознайомились зі зразками українського озброєння, військової автомобільної техніки, броньованими засобами пересування, засобами зв’язку, піротехнічними імітаційними засобами, які використовувались у ході навчання. Також було проведено інструктаж особового складу щодо умов використання систем імітації тактичних дій MILES. Доведено вимоги техніки безпеки, під час виконання практичних стрільб зі стрілецької зброї.
Тренування щодо надання невідкладної медичної допомоги та умовної евакуації потерпілого провели й військові лікарі Військово-медичного клінічного центру Західного регіону разом зі своїми американськими колегами. Для того, щоби створити максимально сприятливі умови для збереження життя та здоров’я учасників навчань, на базі медичного пункту Центрального містечка Міжнародного центру миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного постійно чергувала бригада лікарів та два реанімобілі. У готовності до ситуації, що вимагатиме екстреної евакуації хворого, перебував також вертоліт МІ-8.
Говорячи про кількісний склад підрозділів, які брали участь у навчаннях, слід зазначити, що найбільша група складалася з українців. Загалом у проведенні та забезпеченні «Репід Трайдент - 2013» було задіяно понад 600 українських солдатів та офіцерів. Серед закордонних учасників найбільша група була від армії США. Загалом – 124 особи.
Одним з найбільш видовищних практичних заходів навчань стало відпрацювали здійснення парашутних стрибків з вертольотів Мі-8 та літака Ан-26. Загалом, у плані проведення навчання для здійснення перед стрибкових тренувань і, безпосередньо, стрибків, було відведено чотири дні. До виконання стрибків залучався особовий склад підрозділів 95 окремої аеромобільної бригади та 80 окремого аеромобільного полку, фахівців пошуково-рятувальної служби 16-ї окремої бригади армійської авіації, а також – десантники з іноземних контингентів Польщі, Румунії та Молдови. Загалом, одночасно у десантуванні брало участь близько 200 осіб. Зі слів керівника стрибків підполковника Андрія Захарова, забезпечення парашутами усіх учасників стрибків здійснювала українська сторона. Військовослужбовці контингенту армії Румунії також привезли із собою спортивні парашути, на яких виконали один із стрибків. На повітропружних системах сучасного українського виробництва – парашутах «БАРС» здійснювали стрибки фахівців пошуково-рятувальної служби 16-ї окремої бригади армійської авіації.
– Усі заходи, які були заплановані на десантування виконані. Десантники з різних країн діяли злагоджено. Відмов парашутних систем, та значного травмування особового складу не було, – повідомив він.
Також для українських та іноземних підрозділів була проведена низка практичних занять із миротворчої тематики. Зокрема, усі учасники практичної фази навчання опанувавали техніку захоплення та зачистки будівель. Прапорщик Збройних сил Республіки Молдова Сергій Сірбу, який проводив заняття у якості інструктора, розповів, що ці навички є надзвичайно важливими під час проведення операцій з підтримання миру, адже практично всі збройні конфлікти сучасності відбуваються у населених пунктах.
– Моє завдання – навчити військовослужбовців правильно наближатися та заходити до будівлі, а також упевнено діяти під час обшуку приміщень та знешкоджувати супротивника, – зазначив він.
За його словами, велике значення тут мають професійні дії військовослужбовців, які виконують роль супротивника. Якщо група імітації супротивника діє професійно та створює для тих, хто навчається, умови, які наближені до реальних, то військовослужбовці краще розуміють особливості під час захоплення та обшуку споруди.
На цьогорічному навчанні серії «Репід Трайдент» роль опрозиційних сил виконували військовослужбовці 80-го окремого аеромобільного полку і, як говорить прапорщик Сергій Сірбу, робили це професійно, демонструючи не шаблонний підхід до справи та винахідливість.
– Підрозділ, який залучений до цьогорічного навчання, повністю складається із військовослужбовців за контрактом. Всі вони неодноразово брали участь у подібних багатонаціональних навчаннях, а деякі навіть виконували службові обов’язки під час миротворчих місій у різних місцях нашої планети, – розповів лейтенант Юрій Руденко, командир взводу у 80-му окремому аеромобільному полку. – Діючи у ролі ворога для миротворців, наші військовослужбовці також отримують безцінний досвід, знайомляться із новітніми способами ведення бойових дій та операцій з підтримання миру. А також, відпрацьовують певні бойові навички, які притаманні бійцям високо мобільних десантних військ під час їхніх дій у ворожому тилу.
Дії багатонаціональних підрозділів у ході українсько-американського тактичного навчання «Репід Трайдент - 2013» оцінило вище військове керівництво Збройних Сил України та країн, які беруть участь у цьогорічному навчанні. 17 липня, у форматі Дня високоповажних осіб та преси, навчання відвідала делегація до якої увійшли перший заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України адмірал Ігор Кабаненко, командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-полковник Генадій Воробйов, командувач Сухопутних військ ЗС США в Європі генерал-лейтенант Дональд Кемпбел, головнокомандувач Сухопутних військ ЗС Республіки Сербія генерал-лейтенант Александар Живковіч, а також представники збройних сил інших країн. Поспостерігати за ходом навчання «Репід Трайдент - 2013» цього дня прибули представники дипломатичного корпусу країн-учасниць навчання, серед них: Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Теффт, Посол Республіки Польща в Україні Хенрік Літвін, представники Київської асоціації військових аташе тощо.Серед делегації високоповажних осіб був і губернатор Львівщини Віктор Шемчук.
Супроводжували гостей начальник Львівського гарнізону – очільник Академії сухопутних військ імені гетьман Петра Сагайдачного генерал-лейтенант Павло Ткачук, а також співкерівники цьогорічного навчання «Репід Трайдент».
На початку візиту генерал-майор В’ячеслав Назаркін ознайомив високоповажних гостей із організацією та порядком проведення «Репід Трайдент - 2013».
Після цього високопосадовці оглянули інфраструктуру Міжнародного центру миротворчості та безпеки. Їм було запропоновано відвідати адміністративні та навчальні корпуси військового містечка «Центральне», ознайомитись із умовами проживання, спортивного та культурного відпочинку учасників навчання.
Згодом, високоповажні гості вирушили на огляд навчальних ділянок полігону та демонстрацію практичних дій учасниками «Репід Трайдент-2013». Зокрема, на першій ділянці британський взвод багатонаціональної аеромобільної роти виконав завдання із охорони важливого об’єкту, під час якого військовослужбовці підрозділу швидкого реагування здійснили десантування штурмовим способом та відбили напад «терористів» на територію умовного аеродрому.
На іншому начальному місці військовослужбовці ЗС Сербії продемонстрували порядок дій під час несення служби на контрольно-перепускному пункті.
Наступний етап – солдати та офіцери американської роти відбили напад терористів на пункт контролю дорожнього руху й організували евакуацію пораненого з поля бою за допомогою українського вертольоту Мі-8. Така процедура, за класифікацією НАТО, називається – «MEDEVAC» і є невід’ємним елементом у підготовці миротворчих підрозділів.
Згодом українські віськовослужбовці роти радіаціного, хімічного та біологічного захисту виконали завдяння із проведення спеціальної обробки особового складу та військової техніки від наслідків зараження в результаті застосування зброї масового ураження.
Неподалік українські десантники розвідувального взводу 95-ї окремої аеромобільної бригади разом із своїми колегами з Румунії та Республіки Молдова здійснили десантування із вертольтів Мі-8 та німецького військово-транспортного літака С-160 на визначений майданчик приземлення, який знаходиться поблизу ймовірного розташування бази «терористів».
У спеціально побудованому населеному пункті Даштак-1, який імітує міську забудову у можливому районі проведення миротоворчої операції, генерали, офіцери та передставники дипломатичного корпусу спостерігали за діями військовослужбовців Румунії, Молдови та Вірменії у складі багатонаціональної роти під час обшуку будівель та знешкодження незаконних збройних формувань.
У розташуванні базового табору високопосадовці заслухали доповідь командира багатонаціональної тактично групи щодо організації та проведення операції відповідно до сценарію, а також ознайомились із особливостями роботи штабів, до складу яких входять військовослужбовці різних країн.
Також вони мали можливість поспостерігати за організацією охорони та оборони базового табору багатонаціональної тактичної групи, а також як підрозділи реагують на напад противника. Військовими вертолітниками 16 окремої бригади армійської авіації 8 армійського корпусу СВ ЗС України було проведено практичну фазу тренування медичної евакуації пошуково-рятувальною групою із застосуванням лебідки.
На інших навчальних ділянках для високопосадовців було організовану презентацію лазерної системи імітації тактичних дій MILES, яка використовується у процесі бойової підготовки українськими військовими. А вітчизняні інструктори продемонстрували способи протидії застосуванню саморобних вибухових пристроїв.
Завершився візит високоповажних осіб на Міжнароднйи центр миротворчості та безпеки Академії сухопутних військ брифінгом із представниками засобів масової інформації.
Відповідаючи на запитання журналістів, командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-полковник Генадій Воробйов відзначив, що такі навчання надають українським військовим можливість вивчити досвід збройних сил різних держав, щоби потім впроваджувати сучасні методики у підготовці наших миротворчих контингентів.
– Великий плюс – це взаємосумісність підрозділів різних країн. Якщо навчитися разом виконувати завдання на навчальних полях, то й у реальній обстановці получиться працювати продуктивно, – підкреслив генерал-полковник Генадій Воробйов.
Зі слів командувача Сухопутних військ ЗС США в Європі генерал-лейтенанта Дональда Кемпбела, практична цінність подібних навчань надзвичайно велика для усіх сторін, тому він разом із українськими колегами буде обговорювати можливість їх продовження у наступних роках. Також, американський військовий високопосадовець підкреслив, що його надзвичайно приємно вразив рівень підготовки навчально-матеріальної бази Міжнародного центру миротворчості та безпеки.
Як підкреслив голова Львівської обласної державної адміністрації Віктор Шемчук, наголосив, що для України провендення погдібних заходів міжнародного військового співробітництва є надзвичайно важливою. Координація діяльності військових перебуває на високому рівні. Завдяки таким заходам ми можемо підтримувати на належному рівні боєздатність наших вояків та готувати їх до спільних завдань разом з іноземними колегами.
Слід додати, що цей візит високих гостей був не єдиним у форматі міжнародних військових навчань. Оцінити можливості інтернаціонального угрупування миротворців приїжджав командувач Сухопутного компоненту Збройних Сил НАТО генерал-лейтенант (тризірковий генерал) Фредерік Бен Ходжес. Під час брифінгу із учасниками навчання він зазначив таке: «Я побачив достатньо для того, щоб висловити високу оцінку зробленій роботі і можливостям Міжнародного центру миротворчості та безпеки. Із впевненістю можу сказати, що це міжнародне навчання є яскравим прикладом успішної співпраці військовослужбовців багатьох країн».Генерал-лейтенант Фредерік Бен Ходжес також висловив переконання, що у майбутньому, країни, які беруть участь у міжнародній програмі «Партнерство заради миру», візьмуть участь у багатосторонніх навчаннях, що відбуватимуться одночасно на різних полігонах різних країн. Один з сегментів таких навчань, на думку командувача Сухопутного компоненту Збройних Сил НАТО, може прийняти і провести саме Міжнародний центр миротворчості та безпеки.
Завершилося українсько-американське тактичне навчання із залученням військ «Репід Трайдент-2013» у п’ятницю 19 липня. Офіційна церемонія закриття відбулася на стройовому плацу військового містечка «Центральне». В урочистій обстановці, під звуки Гімну України та Сполучених Штатів Америки, були спущені прапори обох країн. Згодом, співкерівники навчань нагородили представників українських та іноземних підрозділів цінними подарунками та грамотами. Відбувся обмін сувенірами між представниками підрозділів різних країн. Зокрема, десантники, які здійснювали спільні стрибки у форматі навчання, обмінялися нагрудними знаками парашутиста.
– Закриваючи навчання «Репід Трайдент-2013», хочу відзначити, що ми не лише вдосконалили способи дій підрозділів під час участі в миротворчих операціях. Але й отримали належний приклад почуття військового братерства у військовослужбовців різних країн, взаємоповаги та взаємовиручки під час багатонеаціональних операцій. – зазначив співкерівник навчань з українскої сторони генерал-мейор В. Назаркін.
Підбиваючи підсумки цього двотижневого заходу міжнародного військового співробітництва, співкервники навчань з української та американської сторони відзначили, що завдання, які були поставлені перед учасниками навчань, успішно виконані.
– Працюючи разом, представники усіх націй, які були залучені до проведення цьогороічних навчань, продемонстрували уміння діяти у команді, знаходити спільну мову та досягати поставлених цілей. Те, що ми робили упродовж навчань, сподіваюся, збереже життя солдатам під час коаліційних та миротворчих операцій, – відзначив у своїй промові полковник Альфред Рензі.
Додамо, що у ході навчань оцінювання експертами НАТО проходили підрозділи 8-го армійського корпусу СВ ЗС України. Це, зокрема, аеромобільна рота 95-ї окремої аеромобільної бригади посилена мінометною батареєю, а також – інженерно-саперна рота 12 інженерного полку, та рота радіаційного, хімічного та біологічного захисту 144-го окремого батальйону РХБЗ. Група військових експертів Північноатлантичного альянсу упродовж декількох діб ретельно перевіряла усі аспекти організації життєдіяльності, служби, забезпечення та бойового застосування вищезазначених підрозділів.
– Оцінюючи українських військовослужбовців ми були максимально об’єктивними. Однак, віддаємо належне рівню підготовки ваших солдатів та офіцерів – вона покращується із кожним роком. Звичайно, є певні зауваження до окремих питань. Це, зокрема, забезпечення засобами зв’язку, сумісними із апаратурою зв’язку армій країн НАТО – повідомив старший групи моніторингу процесу оцінювання підполковник Мірза Абдуллаєв.
підполковники Вадим Бакай, Володимир Скоростецький, Тарас Грень
Регіональний медіа-центр МО України (м. Львів)
Фото підполковника Тараса Греня.