Росія розпочала проти України економічну війну?


Ділові кола і політики у Києві серйозно стурбовані. Експортери заявляють про блокування Росією ввозу українських товарів. Експерти говорять про початок економічної війни.

Федерація роботодавців України у середу, 14 серпня, заявила, що російська митниця внесла українських імпортерів до переліку "ризикових". "Йдеться про повне зупинення українського експорту на невизначений час, на тижні або навіть на місяці", - наголошується в повідомленні, яке цитує "Інтерфакс-Україна". Як зазначають у федерації роботодавців, українські вантажі піддають посиленій перевірці, що призводить до збільшення термінів простою вагонів та інших транспортних засобів, і, як наслідок, спричиняє подорожчання або зрив постачання товарів і псування продукції.

 
Нічого нового

Українські економісти у розмові з DW зазначили, що нинішні труднощі на кордоні з Росією вписуються у загальну картину українсько-російської торгівельної співпраці останніх років. Адже Росія неодноразово запроваджувала тимчасові торгівельні санкції на окремі види українських товарів – від молочної продукції до труб, металопрокату і залізничних вагонів. Зокрема, у липні Росспоживнагляд заборонив ввіз до Росії кондитерської продукції з українських фабрик корпорації Roshen. Голова громадської організації "Комітет економістів України" Андрій Новак в інтерв'ю DW не виключив, що Росія і далі може застосувати торгівельні санкції на продукцію підприємств, власниками яких є найбагатші та найвпливовіші українці. Мета, як вважає Новак, - не допустити зближення України з ЄС.

На Росію припадає близько третини українського експорту на загальну суму до 50 мільярдів доларів на рік, зазначив Новак. Економіст додав, що в структурі цього експорту переважає продукція важкого машинобудування, продукти харчування та ліки. Експерт впевнений, що обсяги двосторонньої торгівлі з Росією збалансовані і взаємозалежні. "Винятком тут можуть бути енергоносії. Але Росія так само залежна від українського транзиту газу до Європи, як і Україна залежна від російського палива", – сказав Андрій Новак.

 
Квола реакція уряду
 
Натомість, реакція української влади на проблеми на російській митниці була вкрай суперечливою. Кабмін не зробив жодних офіційних повідомлень, і лише прес-секретар прем'єра Віталій Лук'яненко в коментарі інформагентствам заявив, що уряд "працює в напрямку ліквідації проблем, які створюються у взаємній торгівлі і його не треба підштовхувати до врегулювання таких ситуацій". Ще більш загадковою стала позиція міністерства доходів і зборів України, якому підпорядковані всі митні пости України. Прес-секретар Андрій Соколов відмовився підтвердити або спростувати інформацію про проблеми на україно-російській митниці і заявив в пресі, що "інформації про те, що український імпорт в Росії повністю заборонений, немає".

Більш конкретними були заяви з боку представників правлячої Партії регіонів. Депутат Верховної ради Володимир Олійник у коментарі інформагентствам назвав дії Росії спробою "нецивілізованим способом схилити Україну до об'єднання з Митним союзом". Голова Українського союзу промисловців і підприємців, депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах також вважає дії російської сторони такими, що мають "політичний, а не економічний характер". Водночас він заявив, що у нього немає даних "про повну зупинку" українського експорту до Росії.

 

Порушення міжнародних зобов'язань

Дії Росії є економічною війною проти України, впевнений директор Центру політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. "Фактично йдеться про примус. Але вже не до євразійської інтеграції, а примус Києва не підписувати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом", – зазначив експерт у розмові з DW. На його думку, в будь-якому випадку Росія діє абсолютно нецивілізовано і порушує стандарти і принципи Світової організації торгівлі.

Москва вчергове порушила обіцянки не застосовувати до України будь-якого тиску, зокрема економічного характеру, в обмін на відмову Києва 1992 року від третього за потужністю ядерного арсеналу в світі. Про це в інтерв'ю DW заявив експерт з питань безпеки, професор Київського національного університету Григорій Перепелиця. "Це ще раз свідчить про те, що міжнародне право для Росії – це лише добрі побажання", – сказав науковець.

За його словами, відмовившись від курсу на зближення з НАТО і допустивши "вічне базування" російського Чорноморського флоту в Криму нинішнє українське керівництво втратило останні аргументи для ведення переговорів з Москвою на рівних і тепер не здатне дати адекватну відповідь жорстким діям Росії. "Якщо не спрацює нинішній економічний пресинг, слід чекати зачистки українських підприємств на російському ринку. А якщо не спрацює і це, Москва піде на застосування вже не м'якої, а жорсткої сили", – впевнений Перепелиця. При цьому оглядач припускає, що Москва не обмежиться економічними засобами тиску, а може вдатися і до силових.

 

Олександр Савицький, DW