Скільки коштують знищені дерева
Одного разу прикарпатський пенсіонер Михайло Драбчук прийшов на свою земельну ділянку і побачив, що там «хазяйнує» важка техніка і викорчовує дерева. Після цього агрофірма засіяла його землю соєю і залила хімікатами. Чоловік вимагає чималої компенсації за знищення дерев, які він купував і садив особисто. А от бізнесмени розповідають дещо іншу історію.
Чоловік вимагає чималої компенсації за знищення дерев, які він купував і садив особисто. А от бізнесмени розповідають дещо іншу історію, пише Галицький кореспондент.
«Це була праця мого життя»
Михайло Драбчук – 69-річний прикарпатець, який живе у селі Сілець Ямницької ОТГ. Чоловік розповідає: має земельну ділянку площею два гектари, яка розташована на відстані близько двох кілометрів від його дому, і висаджує там дерева.
«Я у 2005 році приватизував цю землю, маю державний акт на ділянку і всі документи. Далі в 2007 році я інвестував сюди свою старість – почав садити дерева. Висадив тут приблизно 2000 дерев – дуб червоний та дуб черешковий (звичайний), це зайняло десь два роки. В результаті певних нехороших дій моїх односельчан чи ще когось багато з цих дерев згоріло. Але все одно залишилось більше тисячі молодих деревець», – каже Михайло Драбчук.
Деякі з дерев виросли до 3-4 метрів. А восени 2020 року на ділянку чоловіка вторглася ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття», яка з незрозумілих причин викорчувала більшу частину дерев селянина на площі понад гектар.
«28 вересня важка техніка викорчувала сотні молодих дерев, після чого екскаватором всі дерева згребли і вивезли з поля вниз – на ту частину моєї землі, яка не постраждала. Вони знищили більше тисячі дубів та кущів шипшини. Ще тут росли звіробій та іван-чай, деякі червонокнижні квіти. Ця земля не є дуже родючою для вирощування сільгоспкультур, при колгоспі тут сіяли лише льон. І я переслідував просту мету – виростити тут сад, зберегти природу і довкілля. Я мав надію, що матиму з того якийсь позитив, якусь користь на старості», – пояснює пенсіонер.
Коли він побачив трактори і екскаватори на своїй землі, то зупинив техніку, але значна частина ділянки була вже знищена, дерева корчували з корінням. Михайло Драбчук викликав поліцію, написав заяву, але нічого змінити вже не було змоги.
«А у травні 2021 року вони просто нахабно переорали мою землю, зі всіма рослинами, що ще збереглися. Далі вони засадили все це соєю і залили своїми пестицидами чи якимись іншими хімікатами. А тут же водний басейн криниці Святого Духа, звідки тисячі людей беруть воду, тут не можна таке робити. Я пробував з ними зв’язуватися безпосередньо, але ці бізнесмени відреагували аж у червні – після того, як з ними зустрілася поліція. І це в той час, коли в країні планують висаджувати мільйони дерев, вони нищать мої дерева. Просто боляче дивитися», – бідкається Михайло Драбчук.
Поспілкуватися з представниками самої фірми йому не вдавалося аж до 9 червня. На зустріч приїхала директорка агрофірми «Прикарпаття» Галина Іванчук. Вона сказала пенсіонеру, що вони «не помітили меж його ділянки», і запропонувала гроші. Знищені дерева, не рахуючи кущів, червонокнижних квітів і самого факту захоплення землі, бізнесмени оцінили у 20 тисяч гривень. Михайло Драбчук відмовився і планує подавати до суду.
Що каже влада
Михайло Драбчук неодноразово звертався у сільську раду ОТГ з приводу такого самоуправства. Зокрема, 28 вересня він подав заяву про вторгнення сільгосптехніки на його земельну ділянку. У цій заяві він вказав розмір нанесеної шкоди. За даними пенсіонера, техніка фірми «Прикарпаття» знищила 484 дуби черешчатих (звичайних), 238 дубів червоних та 196 штук кущів – шипшину, вербу та інше. Втім, чоловік не уточнив, як саме він рахував ці дерева та звідки має точні цифри.
У Ямницькій сільській раді ОТГ за останніх пів року декілька разів засідала земельна комісія, яка розглядала і це питання. Комісія, крім цього, виїхала на місце події і 22 жовтня 2020 року зафіксувала знищення зелених насаджень на ділянці громадянина Драбчука. Втім, в акті комісії вказаний і такий факт: межі ділянки в натурі, тобто на місцевості, не були виділені та встановлені. Голова цієї комісії Ростислав Сьовко та інші її члени рекомендували Михайлу Драбчуку вирішувати це питання в судовому порядку.
«Втім, на час скоєння порушення представники комісії на місці події були відсутні, тому документально встановити кількість знищених дерев не є можливим. Також під час виїзду на місце чітких меж ділянки не спостерігалося. А встановлення меж ділянки має здійснюватися виконавцем робіт: юридична чи фізична особа, яка має відповідну ліцензію на роботи з землеустрою. При цьому замовником має виступити сам власник земельної ділянки», – повідомив Роман Крутий, голова Ямницької ОТГ.
Крім цього, 24 травня 2021 року Ямницька сільська рада звернулася з листом до начальника Тисменицького відділення №1 Івано-Франківського районного відділення поліції. У листі місцева рада попросила в поліції допомогти у вирішенні цього конфліктного питання.
«Також Ямницька сільська рада неодноразово зверталася в усній та письмовій формі до агрофірми «Прикарпаття» з проханням врегулювати це питання. Однак дії чи бездіяльність згадуваної юридичної особи не належать до компетенції органів місцевого самоврядування. Питання слід вирішувати через суд», – зазначив Роман Крутий.
Також цією справою займається дільничний офіцер поліції Ямницької ОТГ. За словами Михайла Драбчука, саме після його візиту представники агрофірми погодилися на зустріч.
Не все так однозначно
Свою позицію озвучило і керівництво ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття». За словами директорки фірми Галини Іванчук, їхні працівники під час виконання сільгоспробіт справді випадково «залізли» на ділянку пенсіонера. Вона пояснює це тим, що ділянка Михайла Грабчука просто була не відділена межами. Крім того, як сказала Галина Іванчук, на цій землі були хаотичні зарості чагарників і дерев, які не були схожими на якусь впорядковану посадку.
«До нашого підприємства звернулися жителі села Сілець з пропозицією про можливість проведення розчищення та розліснення належних їм земельних ділянок біля урочища «Вишневець». Після цього ці ділянки мали бути передані нашому підприємству для обробки на правах оренди. Ці земельні ділянки свого часу були надані людям для ведення особистого селянського господарства. Через те, що ділянки не використовувалися власниками протягом тривалого часу, площа покрилася зарослями та чагарниками з рідколіссям. Наша компанія за власний рахунок провела всі роботи для подальшого раціонального використання угідь за призначенням», – каже Галина Іванчук.
ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття» заперечує факт наявності насаджень червоного та звичайного дуба, як зазначає Михайло Драбчук, оскільки земельні ділянки біля урочища «Вишневець» були повністю заліснені чагарниками та не вирізнялися на місцевості як насадження, не були окультурені чи якось огороджені. Крім того, будь-яких знаків, які б визначали межі належної Драбчуку М.В. земельної ділянки, на місцевості не було. При цьому встановлення межових знаків є обов’язком власника земельної ділянки.
«Тому саме з цих причин техніка нашого підприємства при проведенні підготовчих робіт перед обробітком без будь-якого злого умислу частково зайняла земельну ділянку, яка належить пану Драбчуку. Додам також, що інша частина земельної ділянки Михайла Драбчука продовжує заростати чагарниками та не відмежована межовими знаками. Там не відбувалося ніякої організованої висадки дерев, він нічого не садив – чагарники і поодинокі деревця виросли самі», – переконана Галина Іванчук.
Окрім того, в агрофірмі пояснюють: дуб червоний, про висадку якого говорить Михайло Драбчук, є шкідливим для місцевої флори інвазійним видом. Адже червоний дуб є чужорідним для нашої місцевості і являє собою реальну небезпеку для наших лісів. Зараз його активно висаджують як декоративну рослину. Враховуючи швидкість росту і невибагливість дуба, ймовірність, що він приживеться, майже стовідсоткова. І якщо не зупинити цей процес, то, цілком можливо, через пару десятків років дуб може повністю заселити територію, призначену для місцевих рослин. Червоний дуб витісняє корінні європейські види. Для прикладу, в сусідній Польщі червоний дуб визнаний інвазійним, і там проводять заходи зі знищення та недопущення поширення цього виду.
Після випадкового захоплення ТОВ «Агрокомпанія Прикарпаття» частини землі Михайла Драбчука останній звернувся в ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області із скаргою про самовільне захоплення його земельної ділянки, відновлення меж та відшкодування нанесених збитків.
Перевірка ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області встановила, що частина земельної ділянки, яка належить Драбчуку М.В. на праві власності, зайнята та обробляється агропідприємством. Перевіряючі винесли агрофірмі припис, яким зобов’язали усунути порушення вимог земельного законодавства та відшкодувати завдані збитки. Суму збитків інспектори не уточнили. А на агропідприємстві кажуть: оскільки немає ніяких документів про купівлю Михайлом Драбчуком сотень саджанців, то й про відшкодування їх вартості мова не буде йти.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!