Соціологи запитали, чи вірять українці у астрологію, екстрасенсорику і тарологію


35% українців вірять в астрологію, 25% – в екстрасенсорні здібності, 15% – у тарологію. Принаймні в одне з цього переліку вірять 43% українців.

Такими є результати всеукраїнського опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) упродовж 17 лютого – 5 березня 2024 року. 

"Потрібно враховувати, що через зміст запитань може мати місце вплив щирості відповідей. З одного боку, деякі респонденти могли давати жартівливі відповіді, що нібито вірять, хоча насправді це не так. Ми провели опитування інтерв’юєрів, які проводили інтерв’ю, щодо того, чи на їх думу респонденти серйозно відповідали на запитання і майже всі інтерв’юєри досить упевнено відповіли, що відповіді звучали серйозно (проте, звісно, це не гарантує, що респонденти дійсно серйозно відповідали). З іншого боку, деякі респонденти, навпаки, можуть вірити, але не хотіли публічно озвучувати це інтерв’юєру. Наразі у нас немає можливості оцінити вплив щирості відповідей на саме це запитання, але досвід проведення опитувань дає нам підставити довіряти отриманим загальним тенденціям", - відзначають соціологи. 

Вірять в астрологію, екстрасенсорні здібності й тарологію як чоловіки, так і жінки. Водночас вищий показник серед жінок (49% вірять у принаймні одне з переліку проти 36% серед чоловіків). Показник зростає з 26% серед респондентів до 30 років до 51% серед респондентів 60+ років. Якщо серед респондентів з високим рівнем достатку 34% вірять у принаймні одне з переліку, серед осіб з дуже низьким достатком – 65%.

Частка українців, які вірять в астрологію, екстрасенсорні здібності, тарологію. Інфографіка – КМІС

“Кризові та психологічно складні періоди (як на суспільному, так і на особистісному рівнях) є “сприятливим” середовищем для зростання інтересу до таких речей, як астрологія, екстрасенсорні здібності, тарологія. […] Крім цього, вибуховий розвиток цифрових технологій та їх міцне проникнення у повсякденне життя людей значно “спрощує” дотик мешканців до астрологів, віщунок тощо”, – йдеться в дослідженні.

Соціологи вважають недоцільним таврувати людей, які вірять в астрологію тощо, зважаючи на масштаб ситуації.

“Основа віри є досить складною, і її швидко не розвіяти простими аргументами (чи тим більше глузуваннями). Разом з цим питання також потребує уваги, оскільки багато людей у складних обставинах можуть під впливом недобросовісних людей зазнати значних втрат або вдатися до деструктивних дій”, – йдеться в повідомленні.

Опитування було проведене методом телефонних інтерв’ю. Опитано 2008 респондентів віком 18 років і старше, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитували тих громадян України, які на той момент проживали на території України, що контролювалась урядом України. До вибірки не вносилися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%; 2,1% для показників, близьких до 25%; 1,5% для показників, близьких до 10%; 1,1% для показників, близьких до 5%.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!