У мальовничому селі Криворівня розташований приватний музей Ярослава Зеленчука, сповнений любові до рідного краю.
На вході нас зустрічає Іван Зеленчук, батько власника музею. Співзасновник розповідає, що музей дає відповіді на питання: як жили та працювали гуцули, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
Пан Іван розпочав екскурсію з розповіді про роль жінки у горах. Пояснює, у неї було два основних обов'язки, аби вижити.
"Жінка на Гуцульщині виконує надзвичайно важливу роль продовження роду і виживання людей. У народі кажуть, що жінка тримає за три вугли. Як це розшифрувати? Легко, жінка має три обов'язки. Перший обов'язок святий - народити та виростити дуже багато здорових дітей. Моя бабуся народила 18 дітей, чотири рази мала по двоє дітей. З тих дітей вижило 10, 8 померли маленькими. Підтверджую, що перше завдання жінки, аби вижити у гірських умовах, народити багато здорових дітей. Друге завдання жінки - тричі на день нагодувати дітей та чоловіка, маючи тільки м'ясо-молочні продукти та відкритий вогонь",- ділиться Зеленчук.
Чоловіки теж мали обов'язки, Одне з них - пасти на полонині овечок, адже головним годувальним елементом у горах була вівця. Чоловік також мав захищати сім'ю. Для цього у нього була холодна зброя - бартка сталєнка. Як правило нею йшли на звіра. Якщо йшли на людей, то в крайньому разі могли вдарити пласом, або ж до появи першої крові. Той, у кого з'явилась перша подряпинка - бій програв.
Приватний музей знайомить з великою колекцією давніх речей. Колекції експонатів розділені на основні етапи становлення краю: стародавні часи (знаряддя збирання, полювання, риболовлі), робота з деревом (будівництво, дерев’яна архітектура), зразки декоративно-прикладного мистецтва (предмети гончарства, кераміка, вироби з дерева), музичні інструменти (скрипки , дримби), період визвольної боротьби (Перша і Друга світові війни, опришківський рух), фотографії та інші предмети, що відображають різні історичні події. Багато етносоціальних складових Гуцульських Карпат назавжди втрачені. Експозиції музею відображають руйнівний вплив світових воєн на соціально-економічне і культурно-духовне буття місцевого населення, пік розвитку якого спостерігався в 1914 році. У колекційному фонді зберігається багато фотографій різних періодів історії.
Фоторепортаж кореспондентки Бліц-Інфо:
До теми: Дотримуються рецептури предків: Як у високогір'ї Карпат виготовляють традиційні сири
Гуцульська коров'яча бриндза готується отримати географічне зазначення
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!