Вчора у франківській книгарні «Є» відбулася презентація антології вітчизняної прози про гопників «Gopak», що нещодавно вийшла у видавництві літературної агенції Discursus.
«Гопак» - це збірка коротких історій про найрізноманітніші ситуації — реальні та вигадані — об’єднані темою гопоти та гопізму, у тому числі, в історичному світлі.
Презентація відбулася за участі видавця Василя Карп’юка та письменника Юрія Андруховича, чий текст також увійшов до антології.
За словами Юрія Андруховича, думка про те, що гоників в Україні стає дедалі менше - не вірна. Письменник впевнений, що гопників в нашій державі стає дедалі більше. А скоро вони будуть типажем жителя України.
Василь Карп'юк та Юрій Андрухович зійшлися на тому, що основними атрибутами сучасного гопника є нецензурна лайка, спортивний одяг підроблених марок, пиво та соняшникове насіння.
Довідково.
Го́пник (гоп, гопота) — представник радянської та пост-радянської субкультури, утвореної в результаті інфільтрації кримінальної естетики в робітниче середовище; людина, що вимагає гроші або інші цінні речі від інших людей, шахрай, грабіжник, хуліган. Зазвичай походить з малозабезпечених сімей.
Слово походить з російської мови. За однією з версій, утворилось від старої абревіатури ГОП — рос. "городское общежитие пролетариата". В кінці 19 століття в Петербурзі було відкрито Міське товариство піклування (рос. Городское общество призрения), де утримувались безпритульні, що займалися крадіжками на міських вокзалах.
Після Жовтневого перевороту у цьому ж місці був відкритий гуртожиток для робочих і селян, який швидко перетворився на бандитський клуб, де царювали злодійські закони.
Криміногенна обстановка в районі Лігово, де розташовувався гуртожиток різко погіршилась, а всіх мешканців цього району почали називати «гопниками».
За іншою версією гопник походить від слова «гоп-стоп» (на злодійському жаргоні — пограбування, напад, збройний грабіж).
Поширені у суспільній свідомості думки про гопників:
- Ходять вони зграйками по 2-3 людини
- Бритоголові
- Слухають шансон, блатну музику. Гімном вважається пісня Михайла Круга — «Владимирский централ». Наразі набуває поширення реп (в основному ганста-реп).
- Улюблений фільм — «Бригада»
- Носять «кепку» та спортивні штани
- Улюблене прохання: «дай рубас», «єсть пара двацать пять коп», «займи рублів десять, завтра, віддам мамой клянусь»
- Усі один одного називають «васями» або «пацанами», «пациками», «братухами» і тд. і тп.
- Лузають насіння («сємкі»).