У гуртожитках Івано-Франківська сім’ї колишніх військовослужбовців живуть у спартанських умовах.
Через недбальство й байдужість - балансоутримувача Івано-Франківської КЕЧ району - мешканці гуртожитків постійно під загрозою відімкнення світла, води та газу. Родини не мають жодної певності у завтрашньому дні: вони тут на правах винаймачів.
У гуртожитку по вулиці Коновальця, 72 в Івано-Франківську ремонт не проводився з 1991 року. Мешканці давно хочуть оновити вікна, готові власними силами поміняти двері та навести лад всередині приміщення. Але колишні військові остерігаються вкладати гроші у ремонт будинку, з якого їх у будь-який момент можуть виселити. Будинок перебуває на балансі будинкоуправління №1 Івано-Франківської КЕЧ району. Для передачі його у власність міста необхідний дозвіл Міністерства оборони України.
Триповерховий гуртожиток розташований у зручному для підприємців місці. Тому КЕЧ частину першого поверху передала в оренду під магазини. Металева брама, яка відгороджує вхід у житловий будинок, тримається на чесному слові. Минулого року ворота відвалилися і впали на дівчинку, розповідають мешканці будинку.
У дворику, де граються маленькі дітки, купи сміття, досі лежать минулорічні каштани та гора потрощеної цегли. «Ніхто нічого не прибирає, хоч ми вчасно платимо за комунальні послуги та вивіз сміття. І самі пробували прибирати, і неодноразово зверталися до Будинкоуправління», - нарікає мешканка будинку Наталія Облогіна. Часто біля пісочниці жінка знаходить використані шприци, а з двору зникають дитячі іграшки.
Сім’я пані Наталії, яка складається з восьми людей, мешкає на 64 квадратних метрах. «Влітку тут ще півбіди, а взимку сирість страшна», - розповідає жінка. Каже, що від сирості зацвів навіть велосипед у підвалі. Дерев’яні двері і вікна у будинку зогнили. Люди зверталися до балансоутримувача з пропозицією відремонтувати двері за рахунок квартирної плати, однак їм відмовили. Вікна готові самі поміняти, якщо будуть впевнені, що завтра їх звідси не виселять.
Від сирості у приміщенні у кімнатах просідає й пішла хвилями підлога. «Навесні ми відсунули диван і побачили, що зогнила стіна. Там мурашки завелися», - розповідає Наталія Облогіна і на підтвердження своїх слів показує фотографії на мобільному телефоні.
У коридорі на стелі жінка показує плями вапна. «Це так недавно ремонт робили, бо мала прийти якась перевірка», - пояснює мешканка гуртожитку. У кімнатці, де колись була ванна, зараз навіть немає світла. Електроенергію сюди неможливо провести, тому що зі стелі постійно тече вода. Електричні, водопровідні та каналізаційні мережі вже давно вийшли з терміну експлуатації.
З першого поверху облупленими дерев’яними сходами піднімаємося на другий. Колишня кухня, яких у гуртожитку було дві, зараз служить приміщенням для сушіння білизни. На стіні висять три раковини від умивальників. До туалетів гидко підступитися.
На стіні пані Наталія показує лічильник на електроенергію. Його мешканці будинку придбали самі. Крім того, люди самостійно провели роботи з газифікації. «Дякувати Богу, ми напряму платимо за газ і воду. Бо за електроенергію ми платимо через КЕЧ, звідти гроші йдуть у Міністерство, а Міністерство оборони раз у квартал перераховує гроші у обленерго», - розповідає жінка. Через невчасні розрахунки гуртожиток часто опиняється під загрозою відключення від енергопостачання. Мешканці гуртожитку також платять у Будинкоуправління №1 Івано-Франківської КЕЧ району і за вивіз сміття. Втім, у встановленні сміттєвих контейнерів їм було відмовлено, тому мешканці змушені виносити сміття у сусідні двори.
Основною проблемою, нарікають у гуртожитку, є те, що мешканці не можуть приватизувати кімнати та довести їх до ладу. Пані Наталія показує паспорт, який підтверджує, що вона, як і її чоловік, досі прописані у військовій частині №3382. «Цієї частини з 2006 року не існує. А ми за цією частиною ще прописані», - констатує жінка. На численні звернення до керівництва КЕЧ сім’ям колишніх військових відписували, мовляв, будинок перебуває в аварійному стані, коштів на ремонт немає, а міськрада без ремонту на баланс не бере. Втім, мешканці гуртожитку припускають, що процес передачі будинку на баланс міста блокується через те, що приміщення першого поверху вдало здані в оренду під магазини. Хоч сусідство орендарів людей не тішить. «Ми купили лічильник, а вони підвели від нас світло, врізалися у газову трубу. Тепер постійно вмикається-вимикається електрика, значно зменшився напір газу», - нарікають люди.
«Кажуть, коли міністр оборони Лебедєв приїжджав на Прикарпаття, то відвідав гуртожиток льотчиків, - розповідає Наталія Облогіна. - Зайшов на перший поверх, подивився на їхні умови і на другий поверх навіть не піднімався. Відразу знайшлося 80 тисяч гривень, поставили вікна та відремонтували дах. Шкода, що до нас міністр не потрапив».
Наразі в Івано-Франківську залишилися три будинки, які перебувають на балансі Будинкоуправління №1 Івано-Франківської КЕЧ району. Крім гуртожитку на Коновальця, 72, на балансі КЕЧ перебувають ще два гуртожитки - на Коновальця, 80 та Карпатської Січі, 65. На попередній сесії Івано-Франківська міськрада дала згоду прийняти гуртожитки у комунальну власність. Коли буде згода Міністерства оборони на передачу, міськрада розглядатиме можливість прийняття на баланс кожного будинку зокрема. «Ми не можемо їх прийняти без згоди балансоутримувачів, - пояснює заступник начальника департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Микола Матіїв. – Крім цього, ці будинки можуть бути передані на баланс міста тільки в задовільному технічному стані з проведеним ремонтом».
Марія ГАВРИЛЮК, "Галицький кореспондент"