Українці змушені платити за втрату 45% тепла при транспортуванні


Населення змушене платити за теплову енергію, 45 % якої реально не отримує через втрати при транспортуванні.

Причини - зношеність тепломереж і морально застарілі системи регулювання відпуску теплової енергії, відсутність засобів обліку, пише ZN.UA.

Це випливає з тексту оновленої Енергетичної стратегії України.

Зокрема у затвердженій Кабміном стратегії вказується, що більшість мереж і джерел тепла «не мають засобів інструментального контролю теплових втрат, тому точної інформації про втрати немає».

«Оціночно вони становлять не менш ніж 30%, а насправді можуть бути й більшими. Значні обсяги втрат тепла в теплових мережах пов´язані з їх незадовільним фізичним станом, сьогодні зношеність магістральних і розподільних мереж становить 70 % їх загальної протяжності», - зазначають автори стратегії .

Крім того, «... морально застарілі групові та центральні теплопункти мають недосконалі системи регулювання відпуску теплової енергії по температурі повітря. Це є причиною додаткових втрат теплової енергії, які оцінюються в 10-15 %».

Тобто сумарно тепловтрати від виробника теплоносія до споживача оцінюються на рівні 40-45 %!

Відповідь на питання «хто за це платить ?» також міститься в Енергостратегії. Згідно з документом, тариф обчислюється на стадії відпустки теплоносія в мережу та формується він «від витрат».

«Діюча практика обчислення тарифів на теплову енергію на стадії її відпустки в мережі призводить до відсутності фінансових стимулів до реконструкції тепломереж, що обумовлює низькі темпи їх відновлення. Що стосується інвестицій в основне обладнання ТЕЦ і котелень, то чинний порядок призначення тарифів на теплову енергію регулятором за принципом «від витрат» істотно знижує зацікавленість в реальному підвищенні ефективності системи центрального теплопостачання», йдеться в документі.

Втім, у майбутньому заплановані зміни, які повинні стимулювати операторів ринку інвестувати в зношені мережі або встановлювати засоби обліку, оскільки в уряді не задоволені принципами формування тарифу на послуги теплопостачання.

Один з таких заходів - налагодження всеосяжного автоматичного контролю та комерційного обліку теплових потоків на всіх стадіях виробництва, транспортування, розподілу та використання теплової енергії. Це створить необхідні економічні передумови для впровадження енергоефективних проектів у сфері реконструкції зношених сьогодні теплових мереж з підвищенням їх економічності і надійності.