В Івано-Франківську нарешті завершили реставраційні роботи пам’ятки архітектури брами палацу Потоцьких, що тривали близько півтора року. Реставратори відновили основну частина брами, а також ковану металеву огорожу головного фасаду комплексу.
Щоправда деякі деталі брами доробляються й досі. Про це у розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» повідомив начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківського міськвиконкому Ігор Панчишин.
«Фактично реставрація вже закінчена, виконано все, що було вказано в проекті. Хоча деякі дрібні деталі ще доробляються. Їх вже були поставили та побачили, що вони не пасують, тому зняли переробити», - пояснює начальник відділу.
Хоча, варто зауважити, що ніякого офіційного відкриття-презентації відреставрованої брами так і не було. Напевне власник комплексу та, водночас, замовник реставрації не бачив потреби в таких урочистостях. Залишається невідомим чи плануються подальші реставраційні роботи щодо комплексу палацу Потоцьких в цілому. Адже ця архітектурна пам’ятка могла б стати цікавинкою для туристів та гостей міста при будь-якому сучасному пристосуванні.
Ігор Панчишин пояснює, що реставрація цілого комплексу викликає дуже багато проблемних питань.
«Адже це не просто окремі будинки чи звичайний парк. Це частина генплану міста, частина великої програми, яку зараз шукають. З одного боку археологи, з іншого боку історики, з третього – будівельники. Крім того, треба інвестицій, а їх немає ні від кого. Найголовніше, що люди нарешті почали звертати увагу на цей палац. Тобто є шанс зацікавити потрібних людей, та поступово, окремими спорудами, зонами, чи етапами провести роботи. Говорити, що не буде нічого робитися - не можна. Звичайно, буде щось робити. Хоча все залежить від власника в першу чергу», - зауважує Панчишин.
За словами головного охоронця культурної спадщини Івано-Франківська зараз тривають дискусії та розглядаються варіанти, яким чином можна провести всі роботи.
«Та щось зробити можна буде тільки тоді, коли буде зрозумілий об’єм робіт та хто фінансуватиме. Тобто бажання щось з тим зробити є, адже це своєрідна «біла пляма» в самому центрі старого середмістя. Але для цього потрібна політична воля влади, щоб змусити власника це зробити. Або фінансувати з бюджету. Тобто, всі - за, але явних шляхів поки що не видно», - каже Ігор Панчишин.