В Коломиї пайовиків залякують і шантажують?
В попередньому числі тижневика "Коломийські Вісти" статтею «Політика – політикою, а люди, як завжди, залишилися винні і… без проплаченого елітного житла» журналісти розпочали журналістське розслідування щодо довгобуду на вул. Палія у Коломиї.
Там засновники кооперативу «Аквамарин» (на час його заснування в 2006 році ними були діючий міський голова Ігор Слюзар та його перший заступник Тарас Яворський) пообіцяли пайовикам побудувати елітне житло всього за кілька років, а відтоді минуло цілих п`ять.
До того ж будівельні роботи давно припинилися, у будинку немає ні вікон, ні дверей, а дах лише у мріях пайовиків… А без покрівлі, як відомо, за негоди будинок може почати руйнуватися. Та й зима з морозами і сніговіями не за горами…
Не минуло і дня після зустрічі пайовиків (яка відбулася, нагадаємо, минулого вівторка і на якій був присутній особисто голова кооперативу «Аквамарин» пан Іванюк), як присутній постраждалий пайовик, а точніше особа, яка захищає інтереси у цій справі своєї хресної мами п. Торби, а також ініціатор довести історію з довгобудом до логічного завершення, отримала, можна сказати, погрозу.
Отож пані Торба уже наступного дня, в середу, знайшла в своїй поштовій скриньці лист від голови кооперативу «Аквамарин» про термінову сплату протягом липня місяця (кінцевий термін – до 30 липня) всього залишку боргу за куплену п`ять років тому квартиру в будинку на вул. Палія, інакше ж її виключать з членів кооперативу. З отриманим листом пан Сергій (так звати захисника п. Торби й ініціатора зібрань пайовиків) відразу ж звернувся до нас, бо інакше, ніж на погрозу та шантаж (закрий, мовляв, свого рота й не лізь, куди тебе не просять), це не виглядало. Так принаймні він вважає.
До того ж пан Іванюк на згаданій зустрічі спитав у пана Сергія, чиї інтереси він представляє та як його прізвище, на що той назвав прізвище своєї хресної пані Торби. Хоча за цю омріяну квартиру жінка вже сплатила майже 20 тисяч доларів США ще тоді, на початках будівництва. Хто і коли поверне ці гроші їхньому вкладникові? І чи повернуть їх взагалі? І тепер знову вимагають внести понад 82 тис. гривень, так написано в листі.
Але чомусь голова кооперативу не вказав, на що конкретно будуть використані ці гроші та не підтвердив це завіреними нотаріально документами. Можливо, пайовик повірив би та вніс потрібну суму, адже вже й так вкладені чималі гроші. Але на продовження будови потрібні мільйони, до того ж і не одна сотня тисяч, щоб розрахуватися з виконавцями робіт, заборгували й майже сто тисяч за цеглу…
Про все це розповів нам пан Сергій і додав: «Усі внесені нами гроші просто автоматично з`їдять борги, а будова як стояла нерухомо, так і далі стоятиме, а нам тоді що – далі гроші (лише які?) давати, щоб далі «годувати» засновників кооперативу?!».
Люди просто втомилися чекати, вони втратили довіру до засновників «Аквамарину», які на початках будівництва так солодко роздавали обіцянки про гарне елітне житло в перспективному мікрорайоні, збудоване за короткі терміни.
Все це, як тепер показує життя, виявилося банальною брехнею. Кому ж вірити і до кого йти за порадою чи допомогою, коли ті, хто їхні чималі внески забрали та не знати, за яким призначенням використали, тепер обіймають керівні посади в мерії: один – голова міста, другий – його перший заступник, і тепер вони просто не хочуть розмовляти з людьми (хоча мали б відповідно до посад та регалій людям служити, бо обрали ж їх на ці посади саме люди!)
На черговій зустрічі минулої п`ятниці постраждалих у цій афері (інакше це важко й назвати) пайовиків зібралося більше, ніж зазвичай, хоча ще далеко не всі. Хтось не знав про зустріч, адже й теперішнє місцеперебування тих людей невідоме, бо ніде взнати, оскільки списку пайовиків, тобто членів кооперативу, ніхто нікому на руки не видає.
То й не знати, як тих людей знайти та як їх повідомити про наступні збори та зустрічі. Минулої п`ятниці люди також звернулися в Реєстраційну палату із запитанням, чи зареєстровані постраждалі як пайовики цієї новобудови та чи є вони членами кооперативу (згідно із законом, повинні бути зареєстровані!).
Відповідь шокувала – такої графи навіть немає, а членами кооперативу зареєстровані лише троє засновників «Аквамарину». І все! «А які ж документи на руках маєте?», – запитую присутніх. «Практично жодних, – відповідають, – окрім платіжних про сплату грошей та статуту…». Отакої! Але, як завжди, довірилися. Та й повірили не зайдам, а своїм, місцевим, коломийським… І це зовсім не смішно, бо люди справді «втрапили у халепу». Тепер треба шукати якийсь вихід.
На останній зустрічі вирішили ще раз прийти до тих засновників, які стояли 2006 року біля керма кооперативу, тобто теперішнього мера Коломиї Ігоря Слюзара та його першого заступника Тараса Яворського, і вкотре спитати про свої гроші та новобудову. Хоча, як бачу та чую з виступів пайовиків на останньому зібранні, багато хто з постраждалих ще й боїться щось зайве сказати.
Зрозуміло, їх залякали, що виженуть з кооперативу, не віддадуть гроші і т. д. Мабуть, таких заляканих пайовиків (якщо взагалі не з вулиці, придуманих і куплених) обіцяв привести мені на одній із зустрічі голова кооперативу пан Іванюк. Але ще й ставив умову, мовляв, усіх цих, що є на зустрічі, пайовиків тепер немає бути при розмові. Але ж ситуацію й без будь-яких свідчень людей видно неозброєним оком! Новобудова перетворилася на довгобуд з багатьма невідомими. Задача нелегка, але з логічним завершенням.
А поки що обдурені люди написали листи до тих, хто мав би їхні права захистити, а саме: уповноваженому Президента з прав людини Валерії Лутковській, уповноваженому Президента з прав дитини Юрію Павленку та голові Івано-Франківської ОДА Михайлові Вишиванюку.
А ще звернулися за допомогою до наших народних обранців – народних депутатів України Дмитра Шлемка та Олеся Донія. І, звичайно, шукають досвідченого адвоката, який би захистив їхні права.