Як подружжя з Франківщини створило виробництво трав'яного чаю
Карпатські чаї шалено популярні як в Україні, так і в цілому світі. Тому й не дивно, що на Прикарпатті заготівлею цього смачного і водночас лікувального напою займається чимала кількість і великих, і зовсім дрібних компаній.
Серед високої конкуренції подружжя Бартків знайшли свою нішу і свій сегмент - це елітні трав'яні карпатські чаї, які реалізує під брендом «Міх чаю», пише журнал Мега.
Зараз асортимент продукції налічує понад 50 видів: різноманітні трав'яні, фруктові чаї, подарункові набори, спеції, солодощі та варення власного виробництва. Продукція вже полюбилася споживачам з Києва, Одеси, Львова, Дніпра, Кропивницького, Слов'янська та інших міст України.
Нещодавно компанія представила ексклюзивну новинку – трав'яний чай у фільтр-пакетах та ферментований «Іван-чай». Останній давним-давно відомий своїми лікувальними властивостями і, як стверджують експерти, не поступається натуральному цейлонському чаю.
Продукт орієнтований не для мас-маркету, тому ви не побачите його в супермаркетах. «За чаєм потрібно спеціально їхати в Карпати — в цьому вся суть»,- кажуть у компанії.
У чому ексклюзивність продукції «Міх чаю» і де можна придбати цей лікувальний напій, ми розпиталися у співзасновниці компанії Оксани Бартків.
Оксано, з чого бере свій початок історія заснування компанії «Міх чаю»?
П’ять років тому ми з чоловіком вирішили залишити малооплачувану роботу на заводі і зайнятися бізнесом. Я сама родом з Косова, в якому величезна кількість крафтових виробників продуктів харчування та чаїв. Разом з цим ми звернули увагу на незайняті ніші і на те, що місцеві виробники продають чаї у звичайних поліетиленових пакетах, які виглядають неестетично. Ми вирішили зайнятися виготовленням чаїв не для мас-маркету. До упаковки товару підійшли креативно — ми придумали паперові упаковки, які прикрашають малесенькі крайки. Крайка — це жіночий пояс, відомий унікальний гуцульський елемент одягу, ручної роботи, який ткачуть на замовлення зі шовкових або вовняних ниток. Перший наш продукт - «Вишиванка» - трав'яний чай з різнотрав’я
Пригадую, на початку багато друзів і родичів переконували нас «піти іншою дорогою» - виготовляти чай дешевший і для широкого кола споживачів. Ми не послухалися порад і зробили ставку на високу якість, ексклюзивність та автентичність. Тому наш продукт ви не побачите на полицях відомих торгових мереж. Адже який сенс туристу їхати в Карпати за чаєм, якщо його можна придбати, наприклад, у найближчому супермаркеті.
Яку продукцію пропонуєте клієнтам?
Зараз асортимент продукції налічує понад 50 видів чаю, але «Вишинка» - досі наш бестселлер. Його асортимент теж урізноманітнився, зараз включає в себе різні компоненти: липу, чебрець, ромашку, м'яту, іван-чай, малину, ожину, смородину, суницю. Ми реалізуємо оптом трав'яні та фруктові чаї.
У нас є як трав’яні суміші у вигляді моночаїв, так і в різноманітних наборах, поєднуючи в собі і зовсім несподівані та цікаві компоненти. До прикладу, трав’яний чай у поєднанні з Карпатським медом, або набір «Чайні дари Карпат», що містить в собі скарбницю вітамінів, адже в ньому ви знайдете різнотрав’я разом з фруктовим міксом. Також маємо екзотичне поєднання «Карпатський Масала чай» - це трави разом зі спеціями та медом. Навіть любителі лазні та сауни можуть насолоджуватись чаєм і в наборі до нього знайдуть натуральний скраб для тіла, який використовують для банних процедур. Різноманітні також наші фруктово-ягідні чаї, складники яких є плодами лісових дерев та кущів.
А також ми розширили асортимент і пропонуємо покупцям різноманітні набори спецій, приправ для приготування їжі та глінтвейну. До чаю пропонуємо скуштувати солодощі власного виробництва та варення з чорниці, брусниці, обліпихи, малини, ожини, суниці. До речі, подарункові набори чаю «З Карпат» користуються шаленою популярністю серед туристів, адже ми дуже дбаємо і про внутрішнє наповнення і про особливий естетичний вигляд нашої продукції. Варення теж використовують як подарунки дітям, це хороша альтернатива шоколадкам.
Нещодавно ви представили на ринок ексклюзивну новинку — трав'яний чай у фільтр-пакетах та ферментований «Іван-чай». У чому їхня унікальність?
Ми стикнулися з тим, що покупці-туристи почали говорити: «Нам подобається трав'яний чай, але не подобається, що в чашці плаває купа трави». Також часто звучить питання «А скільки потрібно заварювати трави для отримання смаку?». Важливим є те, що у фільтр-пакеті вже є визначена доза чаю, яка якнайкраще розкриє та підкреслить смак та аромат лісових трав. При заварюванні чаю у фільтр-пакетах прекрасно передається чудовий колір і при цьому у чашці "нічого не плаває». Ми придбали спеціальний апарат, який фасує у фільтри-пакети. З ним більше роботи, бо чай мусить бути сильно подрібнений. Клієнти і туристи вибагливі, тому ми адаптуємося під їхні смаки. Друга новинка, якою ми дуже пишаємося, – карпатський чай «Іван-чай». Цілющі властивості трави іван-чай відомі з давніх-давен. Лікувальну дію важко переоцінити: запобігає виникненню новоутворень (як доброякісних, так і злоякісних), ефективний при захворюваннях сечостатевої системи, рубцює виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, нормалізує артеріальний тиск, поліпшує склад крові, знімає інтоксикацію організму, лікує захворювання печінки, селезінки та нирок, відновлює порушені функції кишківника. Іван-чай використовують як енергетичний напій та заспокійливий засіб. І це далеко не повний перелік його лікарських властивостей. Дослідження підтверджують, що іван-чай має всі показники ідентичні цейлонському чорному чаю. Чому ферментований? Листочки іван-чаю обривають, перемелюють, опісля ця суміш скисає і забарвлюється в чорний колір. Потім її висушують і гранулюють. Чай містить велику кількість вітаміну С (більше, ніж у лимоні чи шипшині) і не містить кофеїну. Тому чай безпечний для вживання дітям, вагітним та хворим.
Якщо узагальнити, то перевага продуктів у тому, що всі складники ростуть тут - у нашій карпатській місцевості. Варення не містить консервантів і хімікатів. Єдиний консервант- це цукор. Виробництво варення просте: всі фрукти перемелюють з цукром і доводять до кипіння 90*.
Які потужності вашого виробництва? Скільки людей залучено у процес виробництва?
Наше виробництво знаходиться у місті Галич. У цеху розміщені сушильні та фасувальні апарати. Також є спеціально облаштований будиночок для працівників. У Галичі відбувається розфасування та підготовка продукції для реалізації. Склад розташований в Івано-Франківську.
Заготівлею трав та ягід займаються люди на замовлення. Деякі інгредієнти чи складники купляємо у постачальників. Якщо проаналізувати весь виробничий ланцюжок, то у процесі задіяно більше 30 працівників і на кожному етапі задіяна ручна робота. А всі інгредієнти продукції «Міх чаю» – ягоди чи травичка — ростуть виключно на території Карпат, в цьому і є наша унікальність.
Який об’єм продукції виготовляєте і реалізуєте щомісяця?
Продукт залежить від багатьох факторів: погодніх умов, сезонності і наявності вихідних та святкових днів протягом року. Для прикладу, літом ми продаємо 5 тисяч штук тільки одного виду трав'яного чаю «Вишиванка». Як не дивно, літом чай продається краще, ніж зимою. Все тому, що влітку туристів більше, ніж зимою. Взимку ми постачаємо чай тільки в три напрямки, де розташовані гірськолижні курорти: Драгобрат, Славське і Буковель. Цьогорічна зима виявилася теплою, тому кількість туристів у цих регіонах значно менша ніж зазвичай, відповідно і продажі цієї зими значно гірші.
Ви говорите, що товару немає у торгових мережах, а як і де можна придбати ваш продукт?
Ми продаємо чай оптом в Центральній та Східній Україні: Київ, Кропивницький, Дніпро, Слов'янськ, Кременчук. Нещодавно відправили партію чаю і до Одеси. На території Західної України в нас є покупці чаю у Львові (ринок «Вернісаж»), Ужгороді, Чернівцях, Хотині, також у містах Сколе, Трускавець, Моршин, Славське, Тустань та ін.
На території Івано-Франківської області чай можна придбати в роздріб у таких точках продажу: сувенірні крамнички у мистецькому центрі «Бастіоні», у Яремче, Буковелі, Верховині та Ворохті.
До речі, перші чаї ми реалізовували так: зібралися всією сім'єю, загрузили кілька ящиків чаю в автомобіль і поїхали вздовж траси Львів-Ужгород, зупинялися біля туристичних крамниць і пропонували наш продукт.
Поєднуючи екскурсію, відпочинок з прямими продажами, ми знайшли перших клієнтів, які згодом стали нашими постійними клієнтами.
Бо культура споживання змінюється. Якщо п'ять років тому покупці не були готові платити високу ціну, то тепер готові, адже пріоритетом під час вибору стала ЯКІСТЬ продукції: натуральність та екологічність. Здорове харчування і продукти крафтового виробництва тепер у тренді. Саме такі продукти ми пропонуємо своїм покупцям!
Ми завжди раді співпраці з клієнтами, які хочуть пропонувати людям якісний і цікавий продукт з Карпат