Як ВПО знайшли притулок у відремонтованому соціальному житлі в Івано-Франківську


Через віддаленість від зони бойових дій Івано-Франківськ став важливим прихистком для людей, що втекли від війни, і прийняв приблизно 41 000 ВПО, які конче потребують безпечного та якісного житла.

Щоб полегшити навантаження на міську інфраструктуру щодо розміщення нових мешканців, університетський гуртожиток та адміністративну будівлю в Івано-Франківську було реконструйовано під енергоефективне соціальне житло для ВПО за програмою «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом та реалізується під управлінням НЕФКО.

«Плідна співпраця нашого міста з НЕФКО триває вже багато років. Завдяки НЕФКО ще до війни в Івано-Франківську було термомодернізовано та обладнано новими системами опалення десятки закладів освіти. 2022 року Івано-Франківськ отримав грантові кошти на облаштування соціального житла. Дякуємо Євросоюзу за підтримку України та можливість забезпечити домівками людей, які вимушено перемістилися до Івано-Франківська з зони бойових дій і, як очікується, залишаться в місті на довгостроковій основі», – зазначив Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська.

У рамках бюджету 2,2 млн євро об’єкти було значно реконструйовано із застосуванням сучасних енергоефективних рішень. У гуртожитку замінено систему опалення та встановлено індивідуальний тепловий пункт, утеплено фасад та горище, відремонтовано дах та виконано внутрішні оздоблювальні роботи. Крім того, встановлено сонячну електростанцію для забезпечення електропостачання, а також модернізовано системи водопостачання, водовідведення та вентиляції.

В адмінбудівлі добудували додатковий поверх та спорудили новий дах. Також було встановлено індивідуальний тепловий пункт, пожежну сигналізацію та теплоізоляцію, під’єднано комунікації й відремонтовано фасад. Житло укомплектовано всіма необхідними меблями, побутовою технікою, кухонним посудом та спальними аксесуарами. У результаті відремонтований гуртожиток здатний вмістити 150 мешканців, а адміністративна будівля – 40.

У цьому матеріалі дві мешканки житла для ВПО, Алла та Галина, розповідають про порятунок від російської агресії, діляться враженнями від нових квартир та висловлюють надію на відродження України.

Алла приїхала до Івано-Франківська з Маріуполя з мамою та дочкою, а її чоловік, військовослужбовець, залишився служити в Донецькій області. Сім'я вже обжилася в новому місті, а Алла знайшла роботу. «Дитина вчиться в місцевій школі, а я працюю в центрі підтримки переселенців з Маріуполя, – ділиться вона. – У вільний час – плету сітки для військових». 

Алла вдячна спонсорам проєкту й вірить у світле майбутнє України. «Я дуже підтримую створення соціального житла. Це надзвичайно актуальні ініціативи, і вони справді на часі, бо багато людей втратили домівки і лише невеликий відсоток зможе повернутися. Однак надія завжди є. Дуже хочеться, аби Україна повернула своє, відбудувалась, і всі сім’ї нарешті возз’єдналися».

Ключі від нової квартири отримала й Галина родом з Мелітопольського району Запорізької області. Після майже семи місяців російської окупації її родина вирішила виїхати, стурбована безпекою своїх дітей. По приїзді Івано-Франківськ припав їм до душі. «Це гарне, домашнє місто з добрими й привітними людьми, – розповідає Галина. – Ми ніколи нікуди не виїжджали, тому я навіть не думала, що мені тут так сподобається».

Старші діти Галини налаштовані на те, щоб залишитися в Івано-Франківську надовго, тож нова квартира дає їй відчуття стабільності. «Житло дуже гарно облаштовано, є все необхідне. Велика вдячність Європейському Союзу за підтримку України».

Незважаючи на те, що вони знайшли комфортний прихисток у новій квартирі, родина Галини сподівається, що рідне місто буде відбудоване. «Діти тут помаленьку обживаються, але нам із чоловіком дуже хотілося б повернутися. Івано-Франківськ – чудове місто, але там ми народилися й виросли, там наш дім».

«В ЄС раді спостерігати, як івано-франківський проєкт змінив життя українських переселенців, водночас доклавшись до зеленої трансформації країни та енергетичного переходу, – коментує Жослен Корне, керівник відділу з питань реконструкції, енергетики, інфраструктури та навколишнього середовища Представництва ЄС в Україні. – Ми підтримуємо Україну, задовольняючи гуманітарні потреби, пов’язані з війною, та надаючи постраждалим гідний життєвий простір, щоб почати життя з нової сторінки».

«Реконструкція та енергоефективна модернізація соціального житла в Івано-Франківську стосується не лише облаштування комфортного прихистку для внутрішньо переміщених осіб: цей проєкт сприяє зміцненню енергетичної стійкості та незалежності України, – зауважує Ронні Нільссон, старший радник НЕФКО. – Ми раді допомогти місцевим громадам з розміщенням новоприбулих з регіонів, де точаться бойові дії, і водночас здійснити довгостроковий вплив на майбутнє України як зеленої та сталої країни».

Реконструкція житла для внутрішньо переміщених осіб та поліклініки в Івано-Франківську була реалізована в рамках проєкту «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Ініціатива спрямована на забезпечення громадян України, вимушених покинути свої домівки через збройну агресію Росії, житлом в десяти містах західного та центрального регіонів України, зокрема в Звягелі, Золочеві, Івано-Франківську, Ківерцях, Ковелі, Луцьку, Рівному, Хмельницькому, Чернівцях та Чорткові.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!