В редакцію "Бліц-Інфо" звернувся прикарпатець Андрій з проханням звернути увагу на велику кількість точок продажу квасу на вулицях Івано-Франківська. Чоловіка цікавить чи перевіряють його якість відповідні інстанції.
Зазвичай сезон продажу розливного квасу щороку триває стандартно з середини травня по середину жовтня. Особливо популярним цей напій є влітку, коли дуже спекотно. Хоча бажаючі втамувати спрагу є також і в прохолодну, навіть в дощову погоду.
Кореспондент «Бліц-Інфо» вирішила поспілкуватись з продавчинями квасу на вулиці. Показати дозвіл на продаж змогли не всі. Зокрема, побачити дозвільні документи на продаж вдалось в тих продавчинь, які продають квас виробництва Івано-Франківської харчосмакової фабрики. Інші ж запевняли, що всі потрібні документи є у самого підприємця. Проте назвати його чи своє ім’я відмовлялись.
«Наш квас виготовляють в Старому Лисці. Всіма потрібними документами займається підприємець. Коли відбуваються перевірки, то підприємець сам привозить документи. Мені він не залишає ніяких паперів, тому я не можу вам нічого показати», - розповідає продавчиня, яка відмовилась назватись.
«Я працюю недавно. Торгівля йде добре, особливо коли на вулиці жарко. В мене ніяких документів нема, але квас у нас свіжий і ніхто не скаржиться. Всі справи з документами вирішує сам власник», - розповідає продавчиня Галина.
Натомість третя продавчиня також розповіла, що на квас, який вона продає ще ніхто не скаржився. Щоправда, були деякі зауваження щодо смаку, декому квас здається надто солодким, іншим навпаки кислуватим. Однак копії всіх необхідних документів вона має, і навіть не відмовилась їх показати.
Та все ж важко повірити, що ці жіночки виконують всі вимоги, які висуваються до співробітниць цієї сфери санепідемслужбою. Особливо це стосується тих "точок" де не можуть підвердити свою правоту документально і просять вірити на слово.
За офіційною інформаціює, на сьогодні в Івано-Франківську право на розміщення 13 роль-барів з торгівлі хлібним квасом має тільки ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», згідно розпорядження міського голови від 11.06.2014 року № 218-р.
Як повідомляє кореспонденту «Бліц-Інфо» начальник Івано-Франківського міськрайонного управління держсанепідслужби у Івано-Франківській області Руслан Савчук, з Івано-Франківським міськрайонним структурним підрозділом ДУ ОЛЦ ДСЕСУ цим підприємством укладена угода на проведення досліджень квасу за мікробіологічними показниками.
«Проби продукції даного підприємства відбираються щомісячно, протоколи досліджень зберігаються в структурі санепідслужби та на виробництві. На сировину, з якої виготовляється квас, є документи, що підтверджують їхню якість та походження. До споживача квас поступає в спеціальних бочках-кегах, транспортом, на який виданий санітарний паспорт. Для миття бочок на підприємстві обладнано мийне відділення з під’єднаною холодною та гарячою протічною водою. На виробництво квасу наявні технологічні інструкції, які відповідають ДСТУ 4069-2002 «Напої безалкогольні». Також на підприємстві функціонує санітарно-гігієнічна лабораторія, де постійно проводиться контроль продукції за органолептичними показниками, кислотністю та вмістом сухих речовин. Квас виготовляється способом бродіння на хлібопекарських дріжджах, тобто в напій не добавляються ні кислоти, ні консерванти», - розповідає Руслан Савчук.
Щодо законності розташованих торгових "точок" на вулицях міста, то начальник управління торгівлі Івано-Франківського міськвиконкому Олег Ганчак роповів, що існує затверджений графік перевірок стихійної торгівлі.
Відповідно до розпорядження діє рейдова група, яка здійснює перевірку літніх торгових точок, в тому числі і роль-барів з торгівлі хлібним квасом. До складу рейдової групи, в залежності від специфіки перевірки, входять спеціалісти управління торгівлі, УМВС міста Івано-Франківська, інспектори КП «Муніципальна інспекція з благоустрою». Також залучаються спеціалісти з санепідемстанції та Департаменту містобудування та архітектури.
За словами Олега Ганчака, інтенсивно проводяться перевірки не тільки по центральній частині міста, а й по всій його території. Переважно проблемними місцями з стихійної торгівлі квасом є вулиця Шпитальна та вулиця Дністровська.
«За несанкціоновану торгівлю складаються адміністративні протоколи. В основному складаються за статтями 160 - це здійснення торгівлі без дозволу та за статтею 152 - порушення правил благоустрою. Близько трьох тижнів тому ми проводили комплексні рейди по вулицях Шпитальній і Дністровській. Рейди тривали два тижні, і цю територію ми тримали в чистоті і порядку. Зокрема за червень було складено 3 адміністративні протоколи за несанкціоновану торгівлю квасом, 2 з яких саме на вулиці Дністровській», - розповідає чиновник.
Як зазначає начальник Івано-Франківського міськрайонного управління держсанепідслужби Руслан Савчук, згідно рішення міського голови щодо організації дрібно-роздрібної торгівлі в м. Івано-Франківську вони також проводять перевірки місць продажу квасу. Однак, стихійну торгівлю квасом санстанція не перевіряє, оскільки такого права в них нема. Єдиним винятком може бути тільки офіційно оформлена скарга на якість квасу від мешканців нашого міста.
«На момент планової перевірки ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика» міськрайонним управлінням Держсанепідслужби проводився відбір змивів на санітарно-показову мікрофлору для визначення якості миття бочок, позитивних результатів досліджень виявлено не було. Протягом 2013-го та 2014-го років скарг від мешканців та гостей міста на якість квасу чи умови його реалізації не було. Сама реалізація квасу проводиться працівниками ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», які працюють у спецодязі та мають особові медичні книжки з висновком лікаря про допуск до роботи. Напій відпускають у склянки одноразового використання, на які наявні висновки держсанепідекспертизи», - зазначає пан Савчук.
Тож, якщо виникає сумнів щодо якості квасу, споживач має право вимагати від продавця показати ксерокопію документів на продаж квасу. У випадку, якщо продавець квасу пред'явити дозвільні документи на торгівлю не може, ризикувати та вживати такий напій не варто. Краще тут же дзвонити в санстанцію з проханням про перевірку.