З шафи дістали... скелет «Оріани»


СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного відчуження державного нафтопереробного комплексу ВАТ «Оріана» російською компанією «Лукойл»

«Служба безпеки України викрила багатоходову протиправну оборудку, внаслідок якої російська компанія «Лукойл» незаконно отримала у власність нафтохімічний комплекс ВАТ «Оріана» та завдала багатомільйонних збитків Державному бюджету, — йдеться у повідомленні прес-центру СБУ, яке 17 лютого з’явилося на веб-сайті спецслужби. — У 2000 році, зваживши на збитковість нафтохімічного комплексу ВАТ «Оріана», а також на відсутність власної сировини для переробки, держава вирішила залучити для оздоровлення підприємства приватного інвестора. Для цього спільно з ТОВ «Лукойл-Нафтохім» на базі «Оріани» було створено ЗАТ «Лукор».

Російська компанія заплатила за участь у бізнесі 100 мільйонів доларів США власними цінними паперами. Встановлено, що реальна вартість цінних паперів російської компанії становила лише 27 мільйонів доларів США. Тож державі завдано збитків в особливо великих розмірах.


Крім того, інвестор мав погасити кредит у розмірі, еквівалентному 170 мільйонам євро, який раніше державне підприємство «Оріана» отримало для модернізації виробничих потужностей. Зобов’язання не було виконано, а позику перед одним з європейських банків було повністю сплачено за рахунок Державного бюджету. 
З метою встановлення повного контролю над нафтохімічним комплексом службові особи Фонду державного майна, ВАТ «Оріана» та ЗАТ «Лукор» у 2004 році незаконно передали його новому юридичному суб’єкту, підпорядкованому російській компанії «Лукойл». Таким чином держава втратила будь-який вплив на стратегічно важливе підприємство.

Наразі головне слідче управління СБ України відкрило кримінальне провадження за ст. 191 Кримінального кодексу України».

Коментар редакції.
Окремо наголосимо: у повідомленні прес-центру української спецслужби міститься водночас чесне визнання того, що «відкриття та розслідування кримінальних проваджень за цим фактом неодноразово блокували високопосадові урядовці колишньої влади». Бо, образно кажучи, скелет «Оріани» вже віддавна лежав, так би мовити, у темній шафі. Всі ті факти, викладені у повідомленні прес-центру СБУ, впродовж багатьох років і неодноразово озвучував, зокрема, колишній голова правління ВАТ «Оріана» Богдан Павликівський. Нагадаємо також, що ще в 2005 році Фонд держмайна України (ФДМУ), який тоді очолювала Валентина Семенюк, що покінчила життя самогубством за загадкових обставин, оскаржував законність формування статутного капіталу ЗАТ  «Лукор» — до нього Україна внесла цілісний майновий комплекс  «Оріани», а ТзОВ «Лукойл-Нафтохім» — 107 акцій, вартість яких, за оцінкою експертів Генпрокуратури України, становила 3 млн. дол. США замість обумовлених 111 мільйонів.

Понад два роки ФДМУ через суди намагався тоді змусити інвестора наповнити статутний капітал «Лукору» реальними грішми — внести 662 млн. грн. і виконати ще один важливий пункт зобов’язань — погасити заборгованість «Оріани» перед німецьким банком «Bayerische Hypo-und Vereinsbank», яка на 1 вересня 2007 р. становила 170,3 млн. євро.


Про це багато писала преса. І загальноукраїнські видання, і місцеві, зокрема «Галичина», «Дзвони Підгір’я», «Вікна». Ще торік 20 березня у кореспонденції «Подальше існування недоцільне» наша газета докладно розповідала про те, як «Лукор» із закритого акціонерного товариства перетворили на приватне і змінили профіль виробничої діяльності — з нафтохімічного підприємства зробили обслуговуюче, що забезпечувало ТОВ «Карпатнафтохім» парою та іншими послугами. Збираючи тоді інформацію про «Лукор», ми звернули увагу на таку цікаву деталь: за три роки чисті активи товариства розчинилися, мов цукор у воді: із 648,9 млн. грн. — у 2010-му до 240,5 млн. грн. — на кінець 2011-го, а за 2012 рік і ця сума «розчинилася» і «влетіла» у мінус 45,45 млн. грн. Загалом «вивітрилося» понад 694 мільйони. А 17 січня 2013 року акціонери ПрАТ «Лукор» на позачергових зборах ухвалили рішення ліквідувати товариство, як написали у повідомленні до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, «у зв’язку з тим, що подальше існування товариства недоцільне з економічної точки зору». Ухвалою ліквідувати ПрАТ «Лукор» один з його акціонерів — ТзОВ «Лукойл-Нафтохім» («дочка» ВАТ «Лукойл») домігся, по суті, того, що одним розчерком пера остаточно, наче тонку нитку ножицями, обрізав усі зобов’язання, які російський інвестор брав перед українською стороною в грудні 2000 року, коли на потужностях ВАТ «Оріана» створювалося нове товариство. Після ліквідації ПрАТ «Лукор» на балансі ВАТ «Оріана» «повисло» понад два млрд. грн. боргів перед державою і приватними кредиторами.


Отож не дивно, що в коментарях до повідомлення про відкриття СБУ кримінального провадження за фактом незаконного відчуження державного нафтопереробного комплексу ВАТ «Оріана» російською компанією «Лукойл» висловлюється підтримка дій української спецслужби і водночас подив із приводу такої запізнілої реакції на ситуацію. Зокрема депутат обласної ради Юрій Романюк зауважив, що СБУ спізнилося, по суті, на 15 років. А Галина Гаврилюк звернула увагу на те, що ця історія починалася ще за часів президента України Л. Кучми і на той час прем’єр-міністра В. Пустовойтенка.

Зрештою, не маємо сумнівів у тому, що і ці деталі, і значно більший масив інформації щодо обставин приватизації «Оріани» відомі працівникам Служби безпеки України. А чи вдасться їм таки довести розслідування до кінця й передати до суду, і чи, що винятково важливо, пріоритетом у цьому процесі буде право, закон та інтереси держави і її громадян, час покаже.

Галичина