30 років тому в Дем‘яновому лазі віднайшли масове поховання жертв НКВД

news-image: 30 років тому в Дем‘яновому лазі віднайшли масове поховання жертв НКВД
У вересні-жовтні 1989-го тривали розкопки в Дем’яновому лазі, що поблизу Івано-Франківська. Тоді тут віднайшли три могили, в яких виявили останки 524 людей, з них лише 22 вдалося ідентифікувати.

Пошукові роботи проводились Івано-Франківським обласним історико-просвітницьким товариством "Меморіал" імені В. Стуса. Сьогодні, 23 вересня учасники розкопок поїхали на братську могилу, аби вшанувати пам`ять репресованих українців, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.

Директор комунального підприємства «Пам`ять» Василь Тимків зазначив, що радянська влада дуже довго приховувала це місце.

«Ця подія внесла значні історичні корективи, вона викликала значний суспільно-політичний резонанс. Це місце роками приховувала радянська влада, розуміючи, які злочини приховує Дем'янів лаз. Коли у 1989 році почали пошуки, було дуже важко зорієнтуватись на місцевості», - зауважив Тимків.

Керівник розкопок, перший голова «Меморіал» Зіновій Дума пояснив, що розпізнати останки людей допомагали особисті речі та документи. Завдяки цьому вдалось ідентифікувати багато прізвищ. 

«Ми знаходили ремінці, золоті обручки, документи. За допомогою цих речей ми змогли встановити прізвища багатьох людей. Був випадок, коли чоловік з Городенківського району прийшов шукати свого брата. Єдина зачіпка - чоботи, який той зробив брату власноруч. Завдяки взуттю вдалось розпізнати особу. Про це говорити важко. Єдине, що ми хочемо, аби це ніколи не повторились»,- пригадує очільник розкопок.

Поділилась спогадами й Оксана Ольшанська. Жінка зі сльозами на очах розповіла, що тоді, їй молодій, було дуже важко працювати в таких умовах. Каже, що до розкопок підпільно приєднувались багато небайдужих.

«Пам’ятаю, як нам кидали на сітку останки тіл, серед них було багато нігтів, волосся, кісточок. Ми витріпували людський мозок, шукали кулі. Черепи снились мені кожної ночі. Було складно, але з днями звикалось. Перший документ знайшла я, коли запхала руку в добре збережену куртку, там у пачці сірників були документи. Загалом ми знайшли понад 19 папірців»,- ділиться Ольшанська.

Судмедексперт-криміналіст Омелян Левицький пригадує, що розкопки розпочались 21 вересня 1989 року, останки закатованих знайшли лише після 13 розкопаної ями. Всього були віднайдені три могили: у першій 212 людей, у другій - 204 та 108 - у третій. Загалом тоді віднайшли 524 тіла. З них 359 - чоловіки, 151 - жіночої статі та 14 людей не вдалось встановити.

«У другій ямі ми знайшли німецькі рукавиці. Імовірно, тут перед нами копали німці, бо знали що там. Але через те, що трупи були на стадії розкладання, вони кинули свої лопати та пішли, адже боялись епідемії»,- пояснює Левицький.

Також судмедексперт додав, що на 81 черепах не виявили вогнепальних пошкоджень, 44 скелети були позбавлені плечової кістки, а у 11- ох були розчавлені коліна. Зокрема, більше півсотні людей мали переламані кістки. На 83 черепах були більше як два вогнепальних поранення, 22 черепи мали переломи нижніх щелеп, а на шести скелетах виявили пошкодження грудної кістки штиком.

Читайте нас в FacebookTelegram, та Instagram. Завжди цікаві новини!


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 23.09.2019 12:10
загрузка...