Очільник Франківська та лідер ромської громади шукали вихід з "циганського конфлікту"
Констатовано, що вирішення проблемної ситуації вимагає комплексного підходу з боку держави.
21 квітня 2020 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зробив різкі висловлювання щодо закарпатських циган, які тимчасово проживають на території Івано-Франківська та в його околицях. Такі заяви з боку очільника обласного центру викликали значний суспільний резонанс та реакцію з боку правоохоронних органів, ромських неурядових організацій, міжнародних структур. Національна поліція порушила проти Руслана Марцінківа кримінальне провадження за статтею 161 Кримінального кодексу України, пише Закарпаття онлайн.
Згодом Руслан Марцінків вибачився за свій вчинок, назвавши його «емоційним». Однак сама проблема в усій її комплексній багатогранності – починаючи від криміногенного чинника, через соціальні проблеми та питання соціалізації ромів в місцеве суспільство, пов’язані з цим випадки дискримінації за етнічною ознакою тощо – наразі залишається відкритою.
28 квітня в Івано-Франківську за ініціативи голови «Об´єднання ромів Ужгорода» та депутата Ужгородської міської ради Мирослава Горвата відбулася зустріч з міським головою. Вони відвідали місця проживання циган із Закарпаття – квартири та житлові будинки, які вони орендують, та соціальні заклади міста, де роми перебувають на обліку та проживають у соціальних кімнатах.
Ще одне місце компактного поселення ромів, до якого навідалися Р. Марцінків та М. Горват, – лісовий масив у одному з мікрорайонів міста, де цигани живуть впродовж останніх двадцяти років.
Більшість ромських родин займаються тимчасовими підробітками.
Як повідомив М.Горват, міський голова Івано-Франківська наголосив, що допомагає і готовий всіляко допомагати ромським родинам соціалізуватися, влаштовувати дітей до школи. У складних умовах карантину, наголосив голова, соціально-економічні проблеми ромів є ще важчими. Тому соціальні заклади готові до надання різного роду допомоги для осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Також Руслан Марцінків наголосив, що він відкритий до подальшого діалогу та спільної роботи з циганською громадою, яка проживає в Івано-Франківську. Зокрема, він пообіцяв допомогти у забезпеченні харчуванням та одягом, сприяти у наданні правової та медичної допомоги. Він погодився, що усі наявні проблеми потрібно вирішувати не радикальними заходами.
Зі слів Мирослава Горвата, дуже важливим моментом було особисте спілкування як з Русланом Марцінківим, соціальними працівниками та власне ромами. Найголовніше, що обидві сторони конфлікту напрацювали спільні позиції щодо вирішення комплексу питань, пов’язаних з проживанням представників циганської народності в Івано-Франківську. Мирослав Горват зазначив, що має постійний зв'язок як з міським головою, так і тамтешніми ромами. Подібні ситуації, коло цигани масово виїжджають у великі міста України у пошуках кращого життя, є типовими не тільки для Івано-Франківська. Ця проблема існує роками і часом її просто неможливо вирішити на місцевому чи регіональну рівні. І по сьогодні багато циганських родин існують взагалі без жодних особистих ідентифікаційних документів.
На думку М.Горвата, держава повинна комплексно підійти до вирішення найболючіших проблем циганських громад, і насамперед – соціально незахищених груп в середовищі ромів.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!