Детектор брехні підтвердив: Скосар заплатив 6 млн $ Яценюку, Турчинову і Мартиненку
Перевірка детектором брехні підтвердила правдивість заяви народного депутата України Ігоря Скосара про купівлю місця у виборчому списку ОО «Батьківщина» за 6 мільйонів доларів у 2012 році.
Поліграф довів: Скосар справді заплатив гроші Арсенію Яценюку, Олександрові Турчинову і Миколі Мартиненку за можливість стати депутатом. Генеральний прокурор України Віталій Ярема вже пообіцяв взяти справу під свій контроль та особисто інформувати про хід розслідування.
Скандальна тема про корупцію в українській політиці і торгівлю місцями у партійних виборчих списках знайшла своє продовження учора, 15 жовтня, у другій серії спецрозслідування програми журналістських розслідувань «Народний контроль» на телеканалі ZIK.
Заява Ігоря Скосара, що прозвучала у «Народному контролі» 8 жовтня, вибухнула резонансом у суспільстві. Вперше чинний народний депутат України зізнався, що купив місце у виборчому списку. Відкрито, на камеру, назвав конкретну суму – 6 мільйонів доларів, імена людей, з якими уклав угоду: своє місце в ОО «Батьківщина» Скосар отримав за квотою «Народного фронту», відтак домовлявся з його лідерами: Арсенієм Яценюком, Олександром Турчиновим і Миколою Мартиненком. Саме останній, за словами Скосара, й отримував гроші готівкою у штабі партії. Щоправда, у телефонному коментарі Мартиненко категорично заперечив свою участь у торгівлі місцями у виборчому списку.
Слово проти слова! Саме тому виникла ідея перевірити правдивість заяв фігурантів скандалу на детекторі брехні. Тим паче, що сам Скосар під час інтерв’ю «Народному контролю» дав згоду на тестування поліграфом. Свою обіцянку виконав.
Перевірку детектором брехні провів професійний фахівець-поліграфолог із дотриманням усіх вимог, що передбачає такий експеримент. Під час тесту низка спеціальних датчиків відстежувала реакції організму – спокій, посилене хвилювання, дратування – народного депутата на кожне запитання.
У кріслі поліграфа Ігор Скосар майже слово у слово повторив інформацію, яку надав «Народному контролю» раніше. Знову пролунала сума у 6 млн доларів, знову були названі ті самі імена обвинувачених. Скосар вкотре детально розповів, як передавав гроші: «Два мільйони отримала помічниця Мартиненка, чотири мільйони – сам Мартиненко. Помічниця отримувала гроші за командою Мартиненка. Я йому телефонував, він говорив, куди треба везти гроші. Готівку завозили в офіс «Фронту змін».
Варто зазначити, що після виходу в ефір «Народного контролю» із зізнанням Скосара упродовж наступного тижня на адресу телеканалу ZIK лунали закиди на кшталт «не даєте слова іншій стороні». А прес-служба «Народного фронту», замість чітко спростувати чи підтвердити заяву нардепа, лише звинуватила ZIK у «політичному замовленні», адже «тушки-перебіжчики (після потрапляння у парламент Ігор Скосар у 2013 році одним із перших залишив фракцію ОО «Батьківщина». – Авт.) намагаються дискредитувати відомих політиків Майдану».
Насправді журналісти уже другий тиждень намагаються зустрітися з Яценюком, Турчиновим і Мартиненком. Тим паче, як наголосив гість ток-шоу «Прямим текстом» на ZIKу 9 жовтня заступник міністра закордонних справ Данило Лубківський, аби розставити всі крапки над «і», усі фігуранти скандалу мали б пройти дзеркальну перевірку поліграфом. «Я порекомендую Яценюку зробити це», – наголосив Лубківський.
Утім нинішні лідери «Народного фронту» не те, що не дали згоди на поліграф, а так і не знайшли часу для бодай короткої зустрічі із «Народним контролем». Прес-секретар Арсенія Яценюка заявила, що у прем’єр-міністра немає жодної вільної хвилини: «У нас усе розписано і на наступний тиждень». А речниця Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова, як і під час спілкування з журналістом минулого тижня, висловила своє обурення: «І ви, і телеканал виступаєте маріонетками». Єдиним, хто погодився на короткий телефонний коментар, став Микола Мартиненко, який знову наголосив: «Місць у списках не продав і не продаю».
Звичайно, політики можуть і надалі уникати спілкування із журналістами. Та очевидно, що їм таки доведеться усе пояснити правоохоронцям. Генеральна прокуратура України уже розпочала вивчати справу.
«Ми вже зафіксували цей факт: джерелом про порушення є не лише заява чи факт, а будь-яка інформація, що стосується протиправної діяльності (дані, озвучені у телевізійній програмі, вже є підставою, аби відреагували правоохоронні органи. – Авт.). Прокурор міста Києва вже отримав вказівку зареєструвати інформацію у єдиний реєстр досудових розслідувань за фактом 368 статті – хабарництво. Я буду інформувати вас про хід цієї справи», – пообіцяв в особистій розмові із журналістом «Народного контролю» Катериною Рибій Генеральний прокурор України Віталій Ярема.
Проект постанови про створення Тимчасової слідчої комісії у ВРУ для вивчення заяви народного депутата Ігоря Скосара про купівлю місця у виборчому списку ОО "Батьківщина" у 2012 році
До слова, ст. 368 ККУ передбачає за згадані дії покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 10 років із конфіскацією майна. Щоправда, аби довести справу до логічного завершення і віднайти правду, потрібна політична воля. Саме цей корупційний скандал може стати першим для вивчення у новоствореному Антикорупційному бюро.
Водночас своє розслідування планують провести і парламентарі. В ефірі «Прямим текстом» 9 жовтня народний депутат від ВО «Свобода» Олександр Мирний пообіцяв ініціювати створення тимчасової слідчої комісії у ВРУ. Його підтримали позафракційний народний депутат Олесь Доній і народний депутат від ОО «Батьківщина» Іван Кириленко.
Під час останнього засідання Верховної Ради ТКС не вдалося створити, адже під стінами парламенту розгорнули пікет «строковики». Та, як поінформував Олександр Мирний, уже підготували усі документи для подачі на реєстрацію постанови про створення ТСК: проект самої постанови, пояснювальну записку.
А ще ім’я Миколи Мартиненка фігурує у дослідженнях виборчих списків партій, які провів Всесвітній антикорупційний рух Transparency International. Організація називає Мартиненка схильним до корупції саме через підозру у продажу прохідних місць до парламенту у 2012 році.