Для прикарпатських дорожників провели семінар на тему: "Будівництво автомобільних доріг із цементобетонного покриття"


Вчора, 9 липня в Службі автомобільних доріг в Івано-Франківській області відбувся семінар з ініціативи Української асоціації підприємств і організацій цементної промисловості "Укрцемент" на тему: "Будівництво автомобільних доріг із цементобетонного покриття".

"Наша асоціація складається із 13 заводів з повним циклом виробництва на території України і промисловою потужністю 20 млн. т цементу в рік" – проінформував виконавчий директор Петро Лопатьєв.

Представники асоціації доповіли про:

- загальні положення з проектування дорожніх одягів з цементобетонним покриттям;

- основні вимоги до матеріалів для приготування цементобетонних сумішей для дорожнього покриття;

- техніко-економічне обгрунтування варіантів будівництва автомобільної дороги з асфальтобетонним та цементобетонним покриттям;

- переваги доріг із цементобетонного покриття над дорогами із асфальтобетонним.

Крім того, надали звіт про науково-дослідну роботу: "Підготовка пропозицій по впровадженню будівництва автомобільних доріг із цементобетонного покриття в рамках мережі автомобільних доріг України" розроблену ДП "Державний дорожній науково-дослідний інститут імені М.П. Шульгіна".

Для більш детального розуміння даного семінару надаємо витяги з вищезазначеної роботи:

"Сучасні конструкції автомобільних доріг і технології їх будівництва засновані на двох альтернативних, конкуруючих типах дорожнього покриття - асфальтобетонним і цементобетонним. При цьому практика показує, що в будь-яких кліматичних умовах, за будь-якої інтенсивності і будь-якому складі руху цементобетонні покриття є найбільш довговічними. Але є ще питанна економічної доцільності. Розрахунки виконані в ДП ДерждорНДІ показують, що проаналізувавши отримані на основі проведеного техніко- економічного порівняння дані, можна зробити наступні висновки:

1) Початкові витрати на будівництво 1 км автомобільної дороги з жорстким типом конструкції дорожнього одягу перевищує показники витрат у порівнянні з нежорстким типом конструкції на 1798 тис.грн або 25,5 %.

2) Щорічні витрати на експлуатаційне утримання 1 км автомобільної дороги з різними типами конструкції дорожнього одягу знаходяться приблизно на одному рівні;

3) Витрати на забезпечення функціонування 1 км автомобільної дороги з жорстким типом конструкції дорожнього одягу суттєво збільшується після 12 років експлуатації (проведення капітального ремонту) та перевищують витрати у порівнянні із жорсткою конструкцією до кінцевого строку порівняння;

4) В кінцевий термін порівняння витрати на будівництво і забезпечення функціонування 1 км автомобільної дороги з нежорстким типом покриття дорожнього одягу перевищує показники витрат у порівнянні з жорстким типом конструкції на 6141 тис.грн або 38,7 %.

Також фахівці ДП «Держдор НДІ» вказують на нові тенденції у використанні цементу при будівництві дорожніх одягів. За останні десять років в Україні набула широкого розповсюдження технологія фрезерування дорожніх одягів з подальшим укріпленням цементно-водною суспензією або комплексним в’яжучим, що містить цемент. Дані технології передбачають застосовування як портландцементів марок 400 та 500, так і шлакопортландцементів.

Також в дорожній галузі широке розповсюдження набуває технологія стабілізації та укріплення ґрунтів цементом. Для укріплення ґрунтів застосовують портландцемент, шлакопортландцемент, пуцолановий цемент, а також поверхнево-активні речовини та стабілізатори ґрунтових мас.

Фахівці ДП «Держдор НДІ» та інших установ, проводили дослідження щодо ефективних засобів укріплення щебеневих шарів. Результати досліджень показали, що найбільш ефективним в’яжучим для укріплення цих

матеріалів в Україні є цемент.

Суміші укріплені цементом з використанням кам’яних матеріалів, промислових відходів і ґрунтів знаходять широке застосування для влаштування шарів основи капітального, полегшеного та перехідного типів дорожніх одягів нежорсткого та жорсткого типу. З цих сумішей є можливість будувати міцні та довговічні основи дорожніх одягів. Техніко-економічні оцінки цього методу показали, що він є дешевшим від влаштування основи за способом просочення щебеневого шару в’язким бітумом. Завдяки використанню місцевих кам’яних матеріалів, промислових відходів та грунтів, зменшується собівартість конструкцій дорожніх одягів, що в свою чергу дозволяє застосовувати дані технології для влаштування районних автомобільних доріг, будівництво яких закладено у концепцію комплексної програми підтримки розвитку українського села."