Єдиний франківець в збірній України з регбі. Від футболу - до регбі
Що ми знаємо про такий вид спорту як регбі? Наскільки він популярний та безпечний? За відповідями далеко йти не довелось, адже представник цього виду спорту вродженець Івано-Франківська.
Валентин Коваль – чемпіон з регбі, котрий ще з шкільних років пов’язав своє життя із спортом, спробував сили у різних напрямках, проте, саме регбі стало найбільшим захопленням життя хлопця. Влітку цього року, Валентин виборов перемогу у чемпіонаті Європи з регбіліг-9, фінальний турнір якого відбувся у столиці Сербії, місті Бєлграді, пише ВЕЖА.
Гість розповів про те, як став єдиним франківцем, котрий потрапив у склад Національної збірної з регбі, як спільно з командою виборов перемогу у чемпіонаті Європи, а також, чи можна вважати цей спорт травматичним.
Моє спортивне життя розпочалося з Івано-Франківської обласної дитячо-юнацької спортивної школи. Там отримав звання кандидата у майстри спорту з класичного виду регбі. Після школи я подався на навчання в Тернопіль, де і залишився проживати.
– Що спонукало до навчання спорту?
– З дитинства я займався різними видами спорту. Регбі з’явилося у моєму житті нещодавно, близько п’яти років тому. До того я займався футболом. Батьки мріяли про футбольне майбутнє сина. Проте, я залишив футбол і почав займатися легкою атлетикою. Після того було більше сил та можливостей. Далі мене запросили спробувати себе у регбі. Цей вид спорту мені дуже сподобався.
У шкільні роки мій однокласник займався регбі. Він був ще вищим за мене. Серед нашої вікової категорії я теж був схожим на нього. Саме він запропонував мені спробувати себе у регбі. Після того, коли я спробував, ми почали їздити на змагання у різні міста України. Згодом, почав відвідувати і міжнародні змагання. Мене помітили і взяли до юнацької збірної. Тоді мені було 17. Пригадую, тоді ми першими в історії виграли Чемпіонат Європи до 18-ти років.
– Наскільки регбі травматичний вид спорту? Чи отримували ви травми займаючись регбі?
– Регбі, насправді, не травматичний вид спорту. Якщо спортсмен вміє правильно впасти, захиститись, то травм не буде. Щодо новачків, то у них завжди є синці та подряпити. Гадаю, у людей вже склалось упереджене ставлення стосовно травмування у регбі. Моя найсерйозніша травма – це перелом носа, а ще вивихи. На власні очі бачив і складніші травми: переломи ключиць, переломи ребра, розбиті голови та багато іншого.
– Нещодавно ваша команда стала Чемпіоном Європи. Розкажіть як це сталось.
– Не так давно мене покликали у Національну збірну України з регбілігу. Я відіграв зовсім трішки, – тільки чотири гри в загальному чемпіонаті Європи, де ми стали чемпіонами у нижчій категорії і перейшли у вищу. Влітку цього року ми з командою побували на Чемпіонаті Європи з регбі-9, який відбувався у Сербії. Суперників було дуже багато, та тренери настановили нас тільки на перемогу, адже декілька років тому Україна була третьою на такому Чемпіонаті. Головним супротивником для нас була команда Сербії. Та все ж таки, у фіналі, завдяки хорошій боротьбі, ми їх здолали.
– Чи популярна гра у регбі в Україні, на вашу думку?
– Сьогодні в Україні регбі популярне серед дітей. Справа в тому, що у багатьох школах різних міст країни, почали займатися регбі-5, тобто неконтактним видом регбі. Це 4-5-ті класи здебільшого. Після довготривалого навчання декого тренери відбирають для контактного виду регбі. Не всі звичайно залишаються. Регбі дійсно дуже популярне серед дітей в Україні. Існує багато команд різних вікових категорій, зокрема і у Івано-Франківську. Серед дорослих цей вид спорту менш популярний, через те, що раніше не популяризувався регбі. А перейти з іншого виду спорту в дорослому віці дуже важко. В Україні немає як такого професійного розвитку у командах, вони існують завдяки поколінням. Сподіваюсь, що через років п’ять, Україна буде на професійному рівні.
Щодо Івано-Франківська, то тут діє доросла команда «Роланд», які є неодноразовими переможцями, призерами чемпіонатів в Україні, як із класичного виду регбі, так і з олімпійського. Команда виступає в чемпіонаті України вищої ліги.
Довідка:
Регбі – один з ігрових видів спорту, який являє собою гру, в якій використовується м’яч овальної форми. Особливість полягає також у воротах, які мають форму літери «Н». Суть гри в тому, щоб за допомогою ніг у будь-якому напрямку, а також рук, але тільки в напрямку назад передавати м’яч. Правила Регбі дозволяють гравцям застосовувати жорстку силову боротьбу, тому від гравців потрібно спортивна підготовленість, витривалість і сила.
Гра відрізняється видовищністю, емоційним напруженням, особливо це відзначається в момент, так званих, сутичок вчасно яких гравці атаки стають в ряди і стикаються з командою суперників. Півзахисник однієї з команд встановлює м’яч посередині, так, щоб він знаходився між першими з ліній гравців і по свистку починається боротьба за оволодіння м’ячем. Все це відбувається методом переталкиваний, після гра продовжується в звичайному режимі.
Регбі набуло поширення в країнах Європи, а також Америці, в період 1900 – 1924 рр. значилося в програмі олімпійських ігор. На сьогоднішній день крім класичної гри існують регбі-7, регбі лір, а також пляжний регбі.