Франківці знялися в одому із найдорожчих фільмів в історії українського кіно


В Україні знімають обіцяну історико-пригодницьку драму про одного з найвідоміших борців за свободу свою і всього краю, легендарного ватажка опришків, грози панів, “що хлопам кривду робили” ‒ Олексу Довбуша.

Обіцянка підкріплена і найбільшим, як для власно українського фільму, бюджету у 86,7 мільйона гривень, заявленого на 10-му конкурсному відборі Держкіно 2017 року, який проект виграв у секції “Ігрові тематичні (Велич українського духу на прикладах легендарних героїв народного фольклору)”, пише Нове українське кіно.

Автором ідеї, співавтором сценарію та режисером картини є Олесь Санін, який свого часу зняв справжні хіти – “Поводиря” і “Мамая”.

Синопсис

У першій половині XVIII ст. у містичних Карпатських горах розгортається драма життя Олекси Довбуша, його непростого кохання та боротьби за гідну долю для свого народу, і тут навічно оселяється таїна його безсмертя. Ватага опришків під проводом двох братів, Івана та Олекси Довбушів, їхня невловимість і зухвалість стали надією для народу і пострахом для ворогів. Дороги братів розходяться, панство кидає всі зусилля на придушення волелюбних настроїв, якими охоплені Карпати. Смерть чи безсмертя переможуть у цьому двобої?

Про Довбуша знімали фільми вже неодноразово. Про нього почав знімати Іван Кавалерідзе ще у 1941-му, але завадила Друга світова. Є фільм “Олекса Довбуш” 1959-го та, нарешті, “Легенда Карпат” з Валерієм Харчишиним, який вийшов два роки тому.

Та режисер нової стрічки Олесь Санін обіцяє зробити сучасний та актуальний фільм, який буде комерційно успішним й цікавим практично всім.

«Для мене перевіркою актуальності історії є епос. Якщо існує народна пісня, якщо вона триста років співається і переспівується, значить герой живий», – вважає Олесь Санін.

Режисер Олесь Санін і виконавець головної ролі Сергій Стрельніков

«Для мене актуалізувалась ця історія в той момент на Майдані, коли я побачив, як “беркут” попер на мітингувальників, їх було мало, вони почали відступати. І раптом один зупинився, зняв з себе куртку й по пояс голий сам, з палкою пішов на цю чорну стіну. “Беркут” зупинився. Я досі не знаю, хто це був, але я побачив, як він змінив хід історії», – розповів режисер у Львові під час фестивалю «Львів – місто літератури».

Майдан, 2014 рік. Фото: AFP

Роль Олекси Довбуша зіграє Сергій Стрельников. Актор знявся у більш ніж 50 фільмах та серіалах («Пристрасті за Чапаєм», «Володимирська, 15»). Він є актором київського театру «Ателье 16». Також Стрельніков зіграв одну із ролей у містичній драмі режисера Олександра Безручка «13 автобус», зйомки якої відбувались минулого літа у Львові.

Роль Івана Довбуша, брата Олекси, зіграє заслужений артист України Олексій Гнатковський, актор та режисер з Івано-Франківська. Він також є куратором мистецького фестивалю Porto Franco.

Кохану Довбуша Марічку зіграє Даша Плахтій. Київська актриса вдало дебютувала у головній ролі в фільмі Марини Степанської «Стрімголов». За цю роботу вона отримала національну кінопремію «Золота Дзиґа» як найкраща акторка.

В ролі Правиці – очільник франківського драмтеатру, режисер Ростислав Держипільський.

Продюсує стрічку Максим Асадчий, оператором-постановником є Сергій Михальчук. Сценарій написаний Василем Портяком, Максимом Чернишем та Олесем Саніним. Режисер монтажу – Денис Захаров. Композитор –

Зйомки фільму “Довбуш” стартували у серпні 2018 року кінокомпанією «Пронто Фільм» за підтримки Держкіно України. Знімали в найбільш мальовничих місцях Карпат – в Буковці та на Синевірі, на Чорногорі та на Стігу, на Писаному камені та в багряному лісі. Взагалі для зйомок фільму обрані унікальні природні локації, а також реальні місця перебування історичного героя Олекси Довбуша.

Державна підтримка цього проекту становить 65 млн грн при загальній вартості виробництва 86 млн 679 ,2 тис. грн.