Франківські лікарі радять, як під час вагітності виносити здорову дитину


Як виносити здорову дитину, як уникнути проблем під час вагітності та які симптоми є першими «дзвіночками» про те, що з майбутньою мамою не все гаразд із здоров’ям?

Такі питання задає собі кожна жінка, яка планує стати матір’ю. А лікарі застерігають: загроза викиднів у вагітних виникає доволі часто. Практично кожна четверта-п’ята жінка не може нормально виносити дитину.

«Причин для виникнення проблем під час вагітності є багато. Це різні супутні екстрагенітальні патології – захворювання серця, нирок, не вилікувані хвороби з дитинства, які перешкоджають вагітності, недостатня кількість в організмі «гормону вагітності» – прогестерону, який необхідний, аби жінка виносила дитину. Причиною викиднів можуть бути проведені раніше оперативні втручання на матці чи на шийці матки, захворювання крові, анемії, різні патології плаценти, обтяжені соматичні анамнези.

Найчастіше пацієнти скеровуються лікарями жіночих консультацій на зберігаючу терапію з приводу загроз ранніх чи пізніх мимовільних викиднів. Наші пацієнти – це жінки з обтяженим анамнезом, жінки із загрозою передчасних пологів, жінки, які лягають на дообстеження з приводу супутніх патологій», – розповідає завідуюча акушерської патології по невиношуванню вагітності міського клінічного пологового будинку Валентина Щербан.

Лікар наголошує: кожна молода пара, яка планує зачати дитину, має підходити до цього розумно.

Попередньо парі потрібно пройти медичне обстеження – здати загальний аналіз крові, аналіз на торч-інфекцію, загальний аналіз сечі, чоловік має здати спермограму. До можливого зачаття парі також рекомендують приймати фолієву кислоту, щоб при зачатті відбулося нормальне формування усіх органів і систем дитини.

«Найпростіше для подружжя – звернутися до лікаря в жіночу консультацію, який дасть направлення на обстеження обом членам подружжя. При виявленні будь-якої патології, лікар надасть відповідні рекомендації для жінки безпосередньо у жіночій консультації, а чоловіка скерують при потребі до суміжних спеціалістів. Тому чоловікам не варто лякатися відвідин жіночої консультації. Майбутній батько знатиме, де жінка перебуває на обліку, познайомиться із дільничним лікарем, вислухає усі поради», – пояснює Валентина Щербан.

Кожна жінка має своєчасно, до 12 тижнів, стати на  медичний облік, їй варто обмежити фізичні навантаження, визначити режим відпочинку і харчування. Жінка, яка до вагітності палила чи вживала алкоголь, має свідомо це припинити, щоб не зашкодити дитині.

Важливо знати і про симптоми, які мають насторожити майбутню маму. Якщо під час вагітності жінка відмітила хоча б одне кровомазання із статевих шляхів, нехай незначне, навіть при відсутності болю, їй терміново потрібно звернутися до лікаря. Важливо не чекати наступного дня, щоб піти в жіночу консультацію. Варто одразу ж поїхати на приймальний покій пологового будинку, де є черговий лікар, який зможе порадити і підказати, що робити. В окремих ситуаціях кожна година може мати значення. Також не можна зволікати, якщо почалися болі в низу живота чи у поперековій ділянці.

Не можна зволікати при виникненні надмірної блювоти. Якщо вагітна жінка практично нічого не може вживати з їжі, не може спати через яскраво виражений токсикоз, вона має негайно звернутися до лікаря за допомогою.

При більшому терміні вагітності, коли жінка уже відчуває рухи дитинки, її має насторожити надмірне посилення цих рухів, або ж навпаки, сповільнення їх.

Такі симптоми, як підвищення артеріального тиску, головокружіння, набряки також є причиною негайного звернення до лікувальної установи.

Виконання простих правил і рекомендацій лікаря може врятувати життя і здоров’я як немовляти, так і майбутньої мами. Тому варто отримати детальну консультацію лікаря і не легковажити простими правилами.