На Прикарпатті занепадає старовинний палац: мародери винесли навіть підлогу


На Прикарпатті руйнується один із найкрасивіших старовинних палаців - садиба польського графа Рея.

Більше десяти років тому цю пам'ятку архітектури державного значення продали в приватні руки. Кому - не відомо. Але за цей час маєток розграбували мародери, повідомляють Подробности.

Куди подівся власник? І чи можна врятувати палац? Розкаже Жанна Дутчак.

Село Приозерне. Кілька століть тому сюди "відпочити" з'їжджався бомонд із усього регіону. Пишні бали, світські обіди, прогулянки на конях, і вечірки до ранку. Приймали гостей ось у цьому палаці - родинному гнізді польського графа Рея.

Комплекс звели у вісімдесятих роках дев'ятнадцятого століття за розпорядженням графині Вільгельміни Рей. Помпезна двоповерхова будівля з баштами, чотириярусною вежею та величною в'їзною брамою нагадувала замок. Окраса маєтку - унікальний дендропарк із мальовничими ставками на тридцяти гектарах. Сьогодні від колишньої розкоші нічого не залишилось.

Озера спустили, замість парку непролазні хащі та бур'яни. Пам'ятка архітектури національного значення розсипається: без вікон, з обдертим фасадом та дірами у стінах - важко впізнати колись одну із найгарніших садиб.

Останні роки садибу активно розкрадали. Звідси винесли все - підлогу, плитку, бруківку, зняли навіть водостоки зі стін. Усе що залишилось - це хіба що ось ці дубові сходи.

Зачастили сюди і шукачі скарбів, кажуть місцеві. Вони порозбивали в палаці стіни та підвали - з надією знайти графські коштовності.

Ольга, жителька села Приозерне:

Туристи приїжджають під замок, пофотографіпуються, бо то в інтернеті виявлено зверху, що він файний, а в середині подивіться, що там робиться.

Свого часу в село приїздили нащадки графа, розповідають люди. Праправнук Марцін Рей хотів реставрувати родинне гніздо та зробити в ньому центр міжнародних зв'язків діаспори. Був навіть проєкт. Але йому - відмовили.

Ольга, жителька села Приозерне:

Внуки приїжджали того пана, але не хотіли дати. Вони хотіли взяти щось відбудувати, але то казали пам'ятка архітектури і вони не давали їм.

Занепадати та руйнуватися комплекс почав 2007, коли його продали за триста п'ятдесят тисяч гривень. В приватні руки пам'ятку архітектури віддали церковники, ті отримали її від облради.

Андрій Давидюк, начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА:

Ми заперечили це зразу, більше того написали листа в міністерство культури і просили не відчужувати. Тим не менше не були почуті наші доводи і пам'ятку було приватизовано.

Приватизували без укладання охоронного договору. Нового господаря маєтку ніхто не знає. Знайти його намагався сільський голова. Із довідки дізнався маєток придбала жителька Австрії Вергелес Вікторія. Сільський голова впевнений це підставна особа. Справжній господар англієць на ім'я Джейм, власник готельної мережі. З ним він зустрічався в Києві.

Володимир Маранчук, сільський голова села Дегова:

Він хотів до Євро-2012 зробити тут готель міжнародного значення. А не зробив, бо в нього щось там не вийшло. Він сказав потрібно знайти в Австрії Вергелес. Вона хоче виставити на аукціон.

У відділі охорони культурної спадщини кажуть: все це лише здогадки.

Андрій Давидюк, начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА:

Було пару перепродажів пам'ятка знаходиться в людини яку я не знаю. Сільська рада і районна рада є органами охорони культурної спадщини. Я спілкувався неодноразово із сільським головою якщо він безпосередньо мав контакт з особою яка набула він має право написати припис такого не відбулося.

За словами експертів, якщо власник і надалі не займатиметься будівлею пам'ятку архітектури можна буде передати у власність громаді. Та чи врятує це садибу? В сільській раді не мають грошей навіть на те, щоб найняти охоронців від мародерів.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!