На зарплати прикарпатським бюджетникам до кінця року бракує 320 мільйонів


20 вересня в Івано-Франківську розпочалася чергова сесія обласної ради. На порядку денному понад 90 питань.

Традиційно, розпочали з вручення нагород та депутатських звернень. На початку засідань голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич нагадав, що щорічно в Україні у третю п’ятницю вересня вшановують журналістів, які загинули, виконуючи свої професійні обов’язки. Відтак, запропонував вшанувати Георгія Гонгадзе та інших загиблих репортерів хвилиною мовчання, пише Бліц-Інфо.

Також депутат облради Роман Ткач нагадав про 30-річчя Народного Руху України, яке також припадає на ці дні. Відтак, закликав вшанувати ветеранів Руху оплесками. Окрім того, ексголова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук з трибуни подякував депутатам за плідну співпрацю та побажав доброї роботи своєму наступнику Денису Шмигалю. При тому, запевнив що він як новообраний голова фракції «Європейська солідарність» та обласна рада буде підтримувати голову ОДА у всіх важливих питаннях. У співпраці та підтримці запевнив Шмигаля та очільник облради Олександр Сич.

Опісля, депутати перейшли до розгляду питань . Першим рішення проголосували за складання повноважень депутата облради Олександра Матусевича, який був обраний до парламенту.

Одним із першим на прохання свободівця, голови медичної комісії Манолія Піцуряка депутатський корпус розглянув питання «Про стан виплати зарплати працівникам бюджетних установ області»

За словами головної фінансистки ОДА Ірини Мацькевич, на зарплати прикарпатським бюджетникам до кінця року бракує 320 мільйонів. Найбільше проблема відчутна у медичній сфері.

Співдоповідач Манолій Піцуряк зауважив, що питання про заборгованість зарплати медикам він змушений піднімати третій рік поспіль на кожній сесії.

«Минулого разу мені дорікнув голова ОДА, що ми, депутати, зробили, аби цю заборгованість погасити. Але депутати обласної ради не мають таких повноважень – шукати кошти. Це повноваження облдержадміністрації. Я так зрозумів, що від медиків чекають скорочень. Але хто буде лікувати людей? Головні лікарі у страшній ситуації, бо мало того, що нема грошей на зарплати медпрацівникам, на заклади ще й виписують штрафи за несвоєчасну сплату податків. Це абсурдна ситуація», - зауважив свободівець.

Відтак, закликав колег підтримати звернення до прем’єр-міністра, голови парламенту та міністерства охорони здоров’я.   61 депутат  - «За»

«Ми, депутати обласної ради, стурбовані ситуацією, що склалася в області із забезпеченістю коштів на виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, які фінансуються з місцевих бюджетів Івано-Франківської області.

В першу чергу це стосується закладів освіти та охорони здоров’я, які фінансуються за рахунок коштів освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Слід зазначити, що в Івано-Франківській області у 2019 році налічується 50 місцевих бюджетів, які мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, з них до складу 22 місцевих бюджетів входять населені пункти, яким надано статус гірських та високогірних.

Географічні особливості зазначених територій вимагають утримання відповідної мережі об’єктів соціально-культурної сфери, що створює додаткове фінансове навантаження на відповідні місцеві бюджети, але не забезпечує необхідним фінансовим ресурсом на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери.

В цілому по області у 2019 році розрахунковий обсяг незабезпеченості бюджетними призначеннями на оплату праці працівників бюджетних установ, з урахуванням проведених протягом року заходів з оптимізації видатків, орієнтовно складе 325,0 млн. гривень, в тому числі тих, які фінансуються за рахунок коштів медичної субвенції – 157,8 млн. гривень, освітньої субвенції – 96,5 млн. гривень.

Станом на 04.09.2019 року критичною є ситуація із протермінуванням виплати заробітної плати в закладах  охорони здоров’я області, зокрема:

м. Івано-Франківська – 20835,6 тис. грн.; м. Бурштина – 1072,3 тис. грн.; Богородчанського району – 1586,3 тис. грн.; Коломийського

району – 2116,8 тис. грн.; Косівського району – 3525,4 тис. грн.; Рогатинського

району – 1093,2 тис. грн.; Тлумацького району – 1466,1 тис. грн.; Яблунівської  ОТГ – 293,9 тис. грн.

З метою тимчасового врегулювання ситуації з початку року на вказану мету додатково спрямовано за рахунок власних фінансових ресурсів місцевих бюджетів різних рівнів близько 150,0 млн. гривень.

Проте, станом на 01.09.2019 року обсяг кредиторської заборгованості із виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ складав  176,2 млн. гривень, в тому числі термін виплати якої минув –  55,5 млн. гривень.

Така ситуація призводить до несвоєчасної сплати обов’язкових податкових платежів, працівники не отримують у встановлений законодавством термін заробітну плату, за що органи фіскальної служби, управління  Держпраці накладають штрафні санкції, управлінням Державної казначейської служби блокуються рахунки бюджетних установ.

В рамках медичної реформи заклади охорони здоров’я вторинного рівня  проходять процес перетворення у комунальні некомерційні підприємства, а наведені вище проблеми із фінансуванням практично унеможливлюють для багатьох із них своєчасно розпочати процес реформування.

Дана проблема існує протягом останніх десятиліть, однак  в кінці  кожного  року вона  вирішувалась.

У разі невирішення питання забезпечення коштами у жовтні-грудні 2019 року існує реальна можливість колапсу у функціонуванні закладів охорони здоров’я області, що може призвести до соціального вибуху як серед населення так і серед працівників медичних закладів.

З урахуванням зазначеного, просимо переглянути показники державного бюджету України, як це передбачено п. 17 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», в частині збільшення обсягів освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та при його розподілі врахувати потребу в таких коштах для Івано-Франківської області на суму 254,3 млн. гривень», - йдеться у зверненні.