Тлумацька ОТГ хоче стати енергонезалежною громадою


Здійснивши послідовні кроки з підвищення енергоефективності у Тлумацькій громаді, витрати за споживання електроенергії в минулому опалювальному сезоні вдалось скоротити майже на 2,5 мільйона гривень.
Про це у коментарі сказав голова міської ради ОТГ Роман Круховський.

«У 2017 році, одразу з утворенням ОТГ, ми почали здійснювати системну роботу з ефективного використання енергетичних ресурсів. Враховуючи, що у нашій громаді багато бюджетних установ, - з місцевого бюджету йшли колосальні витрати за споживання ними енергоносіїв. Відповідно, ми почали працювати над тим, аби поступово зменшувати навантаження на бюджет ОТГ», — говорить він.

За словами Романа Круховського, першим кроком став пошук компромісу з місцевими підприємцями, які надавали послуги з теплопостачання. Так, в результаті перші дві котельні (в Тлумачі та селі Остриня) громада взяла у оренду. «З місцевого бюджету здійснювали оплату за оренду приміщень котелень та обладнання. За власні кошти закуповували дрова, здійснювали оплату праці найманим працівникам. Таким чином почали здійснювати заходи, щоб поступово ставати енергонезалежними», — підкреслив очільник громади.

Другим кроком стало проведення заходів з енергозбереження вже у самому центрі громади. «У Тлумачі є два дитячих садочки, котрі також обслуговувались приватним підприємством. Щоправда, ці послуги, як правило, були лімітованими та надавались лише у період опалювального сезону. Тож ми прийняли рішення: у одному із таких садків побудувати нову котельну (за понад мільйон гривень), а в іншому вже шляхом укладання договору фінансового лізингу її викупити. У такий спосіб нам вдалось викупити наступні дві котельні, одна з яких сьогодні обслуговує Тлумацьку гімназію», — зауважив Роман Круховський.

Нині у громаді, аби повною мірою стати енергонезалежними, хочуть придбати ще дві котельні та поставити їх на баланс місцевого підприємства «Тлумачкомунсервіс». «У нас у громаді є ще дві котельні, котрі до цього часу обслуговуються приватними підприємствами - центральна та ще одна, яка надає послуги Тлумацькій опорній школі. Сьогодні працюємо над тим, аби шляхом договору фінансового лізингу їх викупити, — додає міський голова, — Здійснюючи такі кроки, ми поступово стаємо незалежними від діяльності приватних підприємств, які надають комунальні послуги на території громади, та щонайважливіше - від тарифів».

Перший заступник міського голови Андрій Радовець нагадав, що Тлумацька ОТГ активно працює у проєкті GIZ з підтримки енергоменеджменту та її було відібрано до 30 найбільш енергоефективних громад в Україні. Серед іншого він розповів, що працює в громаді й енергоменджер, який здійснює моніторинг використання води, газу, теплової енергії та світла. «А відділ освіти виконавчого комітету вже нині проводить тендери та закуповує дрова, пелети, наймає офіційно працівників, які працюють на котельнях», — підкреслив посадовець.

За словами Романа Круховського, ще один пріоритетним напрямком для Тлумацької громади є відновлювальна енергетика. Він повідомив, що у селі Прибилів невдовзі планують звести вітрову електростанцію, а інвестором виступить німецька компанія FEFA.

«Карантин трішки пригальмував процес цього будівництва, бо у березні планували здійснити перший етап такої співпраці – спорудити випробувальну станцію, аби визначити, яка висотність вітряків повинна бути (типи вітряків бувають різними: 116, 120, 180 м. та навіть 216 метрів). Другим кроком нашої взаємодії вже стане виділення міською радою ОТГ земельних ділянок для будівництва 12 вітряків. Для спорудження одного вітряка необхідно 1,5 га землі, але наголошую: лише на час будівництва. У кінцевому результаті такий вітряк займатиме площу діаметром 36 метрів, а на решті землі, поблизу нього, можна займатись посівом кукурудзи. Будівництво одного вітряка куштуватиме в середньому від шести з половиною до семи млн євро», — сказав Роман Круховський.

Голова громади розповів, що декілька місяців тому представники німецької компанії мали зустріч з очільником Івано-Франківської області. «Іноземні партнери рішуче налаштовані на здійснення комерційної діяльності у нашій громаді, а тому хотіли отримати певні гарантії від обласної держадміністрації», — додав він.

Андрій Радовець, заступник міського голови, наголосив, що компанія FEFA зареєструє підприємство для експлуатації станції на території об’єднаної громади, щоб таким чином сплачувались податки до місцевого бюджету. «Перші десять років німецька компанія відшкодовуватиме нашій громаді 2,5 % від проданої електроенергії (близько 46 тис. євро), а вже з наступних років - майже 3,5%», — наголосив управлінець.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!