У Франківську говорили про російські воєнні злочини – від документування до покарання
Сьогодні, 2 грудня відбулась науково-практична конференція з міжнародною участю «Російські воєнні злочини – від документування до покарання».
Як розповів у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо модератор конференції Сергій Адамович, спікерів для доповідей підібрали за секціями.
"Перша секція - про історію воєнних злочинів росії, яка це робила постійно. А друга секція - про документування злочинів. І третя - як притягнути росію до відповідальності за злочини. Ми проводимо документування воєнних злочинів зусиллями викладачів, студентів, волонтерів, а ці свідчення потім стануть частиною судових позовів та наукових праць і архівом України. Адже непокаране зло породжує нове зло. Плануємо проводити такі конференції постійно і щороку звітувати про більші результати"- каже Сергій Адамович.
Під час пленарного засідання шість спікерів підняли дуже важливі питання щодо рамкових термінологічних підходів наукових досліджень московсько-української війни 2014-2022 рр., змін кримінально-політичної правосвідомості під впливом агресії проти України, совєтської влади і депортації українського населення у Польщі в 1944-1947 рр., воєн пам'яті як інструменту російської агресії проти України, результатів, проблем та перспектив реалізації правового механізму відшкодування шкоди довкіллю України, завданої воєнними діями, та росії у контексті Української революції гідності як геополітичної загрози.
За словами голови обласної ради, кандидат історичних наук, доктор політичних наук Олександра Сича, українська наука вкрай потребує сьогодні термінологічного оновлення.
"росія оголосила свою концепцію "русского мира", яка передбачає не лише поневолення України, але й інших держав. Тому до "русского мира" цілком логічно вжити англійською назву "рашизм". Рашизм схожий з нацизмом і фашизмом, але має і притаманні тільки йому риси. Головна різниця між ними лежить в ідеологічній сфері. Головна ідея нацизму була вищість німецької раси. Для фашизму - етатизм, тобто виняткова роль держави у відродженні слави древнього Риму. Обидві ідеології стали продуктом націй з високорозвиненою культурою. Водночас цивілізаційно відстала московія завжди здійснювала агресивну експансію щодо країн, які в культурному розвитку стояли вище за неї. Сьогоднішня ідеологія рашизму базується на цьому її історичному досвіді. Тому ядром рашизму є консервування культурної відсталості і руйнування розвинутих цивілізацій. І свою відсталість вони подають як месіанство. Таке визначення Рашизму було запропоноване мною в соцмережах ще в березні. Тоді його вживали поряд з фашизмом і нацизмом, а тепер воно домінує на 90% при визначенні теперішнього московського режиму",- каже Олександр Сич.
На його переконання термінологічне оновлення має стосуватися в історичній та політологічній науці, як концептів вчорашнього дня нав'язаних московським режимом і його наукою, так і має мати актуальний характер.
"Вже у відношенні до сьогоднішньої російсько-української війни потрібно формулювати концепти і термінологію, щоб цього за нас не зробив хтось інший. І не тільки щодо війни, але й решти нашого життя. Старші люди пам'ятають, яка була українська культура в часи СРСР: національна по змісту, але совєцька за формою. Я б перефразував це про нашу науку, яка зараз є національна по змісту, але совєцька за формою. Треба включати креатив і придумати власну термінологію"- переконаний Олександр Сич.
В другій частині конференції учасники на секціях обговорили неоголошені війни росії проти України у ХХ - на початку ХХІ ст.: причини і наслідки, документування воєнних злочинів та шляхи оптимізації міжнародної безпекової політики та перспективи покарання громадян російської федерації за воєнні злочини в Україні.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!