Вигідна партія або Яким буде політичне забарвлення майбутніх місцевих рад
Політики різного гарту все частіше замислюються над запитанням: до яких партійних лав примкнути, щоб під час виборів (котрі, як запевняють у «верхах», відбудуться не пізніше жовтня 2015 року), опинитися якщо й не «на коні», то принаймні не «за бортом»? До гарячкових роздумів з цього приводу спонукає свіжопідбита соціологія, згідно з якою політичні важкоатлети – фаворити минулих електоральних змагань нині безперервно убувають в рейтингах. Додатковим барометром «прикрої» тенденції стали президентс
Тим більше, вибирати «є з чого». Політологи налічують уже з десяток перспективних, нових для ока українського виборця політсил, що, за їхніми словами, мають непогані шанси стати переможцями майбутніх виборів усіх рівнів.
Як, з огляду на це, зміниться політичний склад обласної та міської рад нашого регіону після чергових виборів? Зростання рейтингів яких політичних проектів та під якими гаслами слід очікувати? Які партії, натомість, «з кінцями» кануть у Лету? Від відповідей на ці запитання на найближчих регіональних виборах залежатиме більше, ніж завжди. Адже разом із втіленням у областях реформи децентралізації влади саме місцеві ради голосуванням формуватимуть виконком та обиратимуть керівника області.
– На вашу думку, яким буде політичний склад нової обласної та міської рад, з огляду на нинішній розвиток політичного процесу?
Тарас Случик, політолог:
– На результати місцевих виборів, які плануються на останню неділю жовтня 2015 року, будуть впливати виборча система, результати позачергових парламентських виборів та яка встановлюватиметься повістка виборів: національного рівня чи місцевого. Єдине, що зараз точно можна спрогнозувати, – формат більшості як в Івано-Франківській міській, так і обласній радах зміниться. Адже такі політичні партії, як «Фронт змін», Партія регіонів, партія «Відродження» та «Наша Україна», швидше за все, не будуть представлені в нових скликаннях. Але при цьому інші політичні партії потенційно можуть збільшити кількість мандатів. Наприклад, президентська партія Петра Порошенка, «УДАР» Віталія Кличка, Радикальна партія Олега Ляшка чи «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Також до рад потенційно можуть пройти політичні партії, які лише формуються, наприклад, «Самопоміч» Андрія Садового, «Сила людей», «Воля» та інші, які ще не вийшли на публічний простір. При цьому на виборах Івано-Франківської міської ради важливим чинником буде мерська кампанія та те, яка з політичних сил якого кандидата підтримає. Точно можна спрогнозувати, що ВО «Свобода» вже не буде мати одноосібної більшості в раді, тобто у новому скликанні ми побачимо більше гравців.
Вадим Войтик, член виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради:
– Все залежить від дати проведення виборів. Найперше, мова йде про роль і місце пропрезидентської політичної сили. Очевидно, що чим далі буде дата виборів – тим меншою буде підтримка «партії Порошенка».
Вважаю, що умовно-стабільною буде питома вага партії «Свобода» – через стійкість її електорату та партії «УДАР» – через те, що її незначне представництво, після піку часів росту президентських потенцій Віталія Кличка, повернеться на рівень підтримки попередніх місцевих виборів.
Також очікується зменшення представництва «Батьківщини» та поява фракцій партій умовно нових лідерів: Анатолія Гриценка та Олега Ляшка. Втім, їх абсолютна віртуальність може мати наслідком і доволі віртуальний характер такого представництва. Коли обрані депутати при першій нагоді змінять свою орієнтацію на кон’юнктурно вигіднішу.
Юрій Лисюк, голова Івано-Франківської регіональної організації «Комітет виборців України»:
– Ситуація в країні протягом останніх семи місяців розвивається в напрямку загострення потреби в нових політичних обличчях і нових партіях. Також характерною рисою буде відсутність високої підтримки у нових технологічних політичних проектах, тільки ті партії і політики, які зможуть щиро і переконливо говорити з виборцем, розуміючи чого насправді хоче громадянин України, будуть мати вагому підтримку серед людей.
Традиційно, на Прикарпатті мають значну перевагу політичні сили національного демократичного напрямку. Також треба враховувати і хвилеподібну тенденцію симпатій виборців, тому фаворити попередніх виборчих кампаній на чергових або позачергових місцевих виборах можуть мати меншу підтримку.
Віталій Перевізник, громадський діяч, засновник ГО «Громадський інститут аналітики»:
– Склад обласної, міських, районних рад може змінитись політично, а депутати на 60-70 відсотків можуть залишитись ті ж. Просто вони стануть членами інших партій. Щоб цього не сталось, повинні активно працювати над добором кадрів керівники партійних організацій, а виборці мають відстежувати шлях кандидата у депутати до відповідної ради, роблячи висновки.
– Які чинники будуть впливати на вибір виборця?
Тарас Случик:
– Щодо того, що буде в тренді, а значить і впливатиме на прийняття рішення виборцем, то це буде новизна кандидата в депутати, непричетність до влади та відсутність публічних корупційних скандалів, а також персональне знайомство виборця з кандидатом.
Щодо міського голови, то в тренді будуть нові та молоді самовисуванці, які публічно покажуть свою команду переважно з нових облич, запропонують радикальну програму перетворення міста та будуть мати високий рівень впізнаваності. Також можна прогнозувати, що тренд революційної доцільності та єврореволюції пройде.
Вадим Войтик:
– На жаль, солодкі та дзвінкі обіцянки і надалі гратимуть істотну роль для значної частини виборців. Прикладом цього є результати голосування на недавніх довиборах до Верховної Ради по Івано-Франківську. Патріотична частина, ймовірно, зціпивши зуби, і надалі проголосує за свій сегмент політичного спектру. Попри певне розчарування.
Звісно, що особливим буде «фактор Майдану» і «роль в АТО». І перше, і друге може як вбивати рейтинг (а ти був на Майдані?) і навпаки додавати. Не дивно, що навіть перші особи міста змагаються між собою за право поїхати на схід України.
Юрій Лисюк:
– Важливими чинниками, що суттєво будуть впливати на вибір виборця, будуть політична ситуація і стан безпеки в країні. Також суттєво на вибір може вплинути система виборів.
Для якісного розвитку політичних партій необхідно відновити партійні соціальні ліфти і здорову внутрішньопартійну конкуренцію. Яка з партій зуміє першою якісно, а не рекламно, впровадити такі зміни, – та партія матиме успіх і розвиватиметься в майбутньому. Виборець це зрозуміє (відчує), і ми побачимо результат на виборах. Країна змінюється, треба змінюватися і партіям.
Віталій Перевізник:
– Люди хочуть бути багатими, тому у більшості голосують за тих, хто проводить широку і щедру кампанію. Коли зменшується платоспроможність виборців, настає благодатний час для популістів.
– Що братиметься за основу – діяльність політичних сил на всеукраїнському чи на місцевому рівні?
Тарас Случик:
– Все залежить від обставин і від того, хто буде встановлювати повістку. Можна спрогнозувати, що акцент буде більше на місцевих проблемах, через реформу місцевого самоврядування, яка відбудеться одночасно з виборами. Проте не слід відкидати вплив національних партійних брендів.
Вадим Войтик:
– Місцеві вибори, тим не менше, є виборами політичними. Сподіваюсь, що часи, коли найкращим мажоритарником був начальник «жеку», минули. Втім, і надалі від депутата очікуватимуть дрібних господарських радостей – дверей у під’їзді, помочі при встановленні індивідуального опалення і так далі.
Що ж до власне політичної діяльності, то в будь-якому випадку сильнішою мала би бути позиція всеукраїнського політичного бренду, а отже, це або тягнутиме догори, або навпаки.
Юрій Лисюк:
– Хотілося би бачити гармонійні партії – ті, які мають у своєму складі фахівців парламентського класу і фахівців із місцевого самоврядування, тоді можна буде поєднати дві складові успіху. Роботу партії на загальнодержавному рівні добре видно і це додає рейтингу і голосів на місцевих виборах, але якщо партія на місцевому рівні не проявила активності, не показала себе вдалою організаторкою життя громади, або не показала, хто буде проводити таку роботу у випадку перемоги, то великого успіху не буде. Також потрібно розуміти таку річ, що можливість виконувати успішно роботу на місцях тісно пов’язана з реальними можливостями впливу на формування виконавчих органів влади і управління фінансами. А це питання в першу чергу законодавчих змін на всеукраїнському рівні.
Віталій Перевізник:
– На жаль, головним принципом залишиться знаю/не знаю (подобається/не подобається), тому що більшість виборців «живе у телевізорі».
– Якими можуть бути меседжі майбутньої виборчої кампанії?
Тарас Случик:
– В тренді однозначно будуть реформа транспорту, боротьба з корупцією, ЖКГ та новизна облич. Але кожен кандидат в мери та кандидат в депутати буде визначати це залежно від свого позиціонування.
Вадим Войтик:
– В першу чергу – це гасла патріотизму. Втім, це навряд чи ідентифікуватиме ту чи іншу політсилу на місцевому рівні. Заклик до оновлення – Майдан минув, а нічого не змінилося. Час обирати молодих – всі старі політсили себе дискредитували.
Також очікувано на місцевих виборах підніматимуться суто місцеві проблеми та їх, часто суто популістичні, рецепти вирішення. Дійсно європейські дороги, дешева комуналка, сучасний транспорт, високі стандарти безкоштовної медицини. На жаль, реальних програм по жодному з питань очікувати не слід.
Юрій Лисюк:
– Євромайдан та позачергові вибори Президента України показали, що громадяни України визначилися із своїми прагненнями. Майбутнє України в Європейському Союзі – в житті за стандартами розвиненого світу. І політична сила, яка хоче мати перемогу на виборах, повинна відповідати цьому прагненню, інакше у неї немає великих перспектив. Це стосується також і загальнодержавного рівня. Місцеві вибори мають свою специфіку, і тут глобальні політичні прагнення мають меншу вагу. На місцевому рівні важливо мати поняття в господарці і житті місцевої громади, запропонувати нові підходи до виконання завдань місцевого рівня і людей, які готові такі речі впроваджувати.
Віталій Перевізник:
– Меседжі будуть від звинувачень до обіцянок, а хотілося б, щоби меседжем наступних виборчих кампаній були слова: «Відповідальний виборець – відповідальна влада». Потрібно зробити все для того, щоб у владу прийшли порядні і відповідальні громадяни.