МешканціІ Івано-Франківська скаржаться на стихійну рекламу, якою обклеєне усе навкруги: електроопори, будинки, водостічні труби а подекуди навіть і дерева. Люди звинувачують комунальні служби у бездіяльності щодо недобросовісних "рекламодавців"
Кореспондент Бліц-Інфо вирішив поцікавитись у начальника міської інспекції з благоустрою Степана Кукули, які заходи по боротьбі з незаконною рекламою проводяться у Івано-Франківську.
За словами комунальника, перш за все при виявленні такого роду реклами, інспекцією вручаються письмові приписи та складаються адміністративні протоколи, а якщо порушник іде на контакт, з ним проводять профілактичну бесіду.
Начальник інспекції також зауважує, що найбільшими порушниками є банки. Тим не менш, зазначає Степан Кукула, у Франківську знаходяться тільки філії і немає особи, яка б могла вплинути на проблему безпосередньо, тому доводиться відправляти листи керівникам центральних офісів. Звідти приходять відписки, що заходи були вжиті, але розклеювання і далі продовжується.
У соцмережах франківців цікавила робота дорогої системи автодозвону. Тому ми поцікавились у Кукули ефективністю її роботи. Чиновник розповів, що система автододзвону наразі працює безперервно. З інтервалом 5-10 хвилин здійснюється дзвінки до "рекламодавців". Таким чином лінії у них майже постійно зайняті, що спонукає порушників дуже часто змінювати номери телефонів.
Загалом, як розповів начальник, від початку року силами представників інспекції складено 186 адміністративних протоколів щодо порушення правил реклами.
Що ж стосується зачистки міста від стихійної реклами, то за словами Кукули, займатися очищенням тих чи інших споруд повинні балансоутримувачі. А вони до цієї роботи відносятся по-різному.
"Наприклад КП Міськсвітло зчищає раз на тиждень свої опори від оголошень. Трохи гірша ситуація з Обленерго, оскільки вони не завжди своєчасно виконують роботи з очищення опор. Що ж стосується стін будинків і водостічних труб, то їх очищувати повинні ті, хто утримує ці споруди", - пояснив Степан Кукула.