Юрій Сиротюк у Франківську: Поляки поважають тих, хто поважає свою історію
19 травня в Івано-Франківську пройшла VII Всеукраїнська наукова конференція "Cоціяльна політика в теорії і практиці українського націоналізму: історія і сьогодення", присвячена 75-ій річниці УПА.
Цього року на конференцію з'їхались 39 науковців з цілої України, а також гості з Білорусі, Польщі та Німеччини, інформує кореспондент Бліц-Інфо.
Вони обговорили найактуальніші питання соціальної політики в Україні. Зокрема директор центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк, пояснив чому змінились відносини між українцями і поляками.
"Ми нація, яка пережила кількасотрічну окупацію і добре розуміємо цінність держави і цінність добрих відносин з сусідами. І якщо говорити, як націоналісти бачать відносини з поляками, то варто подивитись, якими хорошими були відносини коли при владі в Івано-Франківській ,Тернопільській, Львівській областях були націоналісти. Поки обласними радами там керували націоналісти жодних конфліктів з поляками не було. Бо ми любимо свою націю і поважаємо їхню. Ми не торгувалися з ними", - пояснює історик.
За словами Сиротюка, горизонт історичного світогляду поляків - Х-ХІ ст. Йдеться або про пясківську традицію національної Польщі, або ягеллонську традицію імперської Польщі (імперії від моря до моря).
"І коли говориш з поляками то треба розуміти, що вони поважають тих, хто поважає свою історію. Ми завжди торгували цією історією. Захотіли поляки вибачень за Волинь – ми попросили, а за Холмщину, за Надсяння, за операцію "Вісла" ми з ними ніколи не говорили. Тож поляки зрозуміли, що вони нам можуть диктувати в історичних питаннях так, як хочуть. Тоді як у відносинах з націоналістами вони знають, що ми поважаємо їхню історію, їхнього Пілсудського, хоча для нас це військовий злочинець, але це їх національний герой. А наш національний герой Бандера. Тож ми не будемо чіпати їхніх героїв, хоч є за що, а вони наших. Проте, сьогодні наша влада не має такого горизонту історичного мислення як поляки і вони цим користуються", - резюмує Сиротюк.