На рейд з еко-інспекторами: Як працюють франківські "невидимі" сторожі порядку
Майже сім місяців тому на вулиці Івано-Франківська вийшли інспектори муніципальної інспекції з благоустрою. Всього 14 «еко-копів» слідкують за благоустроєм, порядком в місті, розміщенням реклами, стихійною торгівлею.
Здавалося, б їхня робота не дуже помітна, та все ж у суєті робочих буднів можна побачити, як з фасадів будинків в історичній частині міста почали зникати незаконно встановлені вивіски, гаражі та МАФи. Останні, щоправда, як гриби після дощу, повертаються навіть після демонтажу.
Кореспондент Бліц-Інфо вирішив більше дізнатися про роботу тих, хто своєю працею намагається зробити місто кращим. Для рейду вибрали центральну частину міста.
Слід зауважити, що місто розділене на кілька секторів, за кожен з яких відповідає певний інспектор. Проте час від часу їх міняють місцями, щоб уникнути зловживань.
Виходячи у місто інспектори зразу показують плоди своєї праці: «Ось тут повністю зняли рекламу, тут – показує рукою на магазин ювелірних виробів, - незабаром відбудеться демонтаж, а там далі склали припис».
Пройшовши всього декілька метрів інспектори звертають увагу на велику вивіска на пам’ятці архітектури. Заходимо. В магазині не надто раді «гостям». Його співвласниця каже, що документи на вивіску є, однак знаходяться в іншому магазині, аж на Коновальця, хоча інспектори зазначають, що всі документи повинні знаходитися на місці. Щодо завеликих розмірів вивіски наголошує, що раніше її навіть обрізали. Мовляв, були зауваження від комунальників. Щоправда, додає, що все це було ще два роки назад.
Далі на шляху в інспекторів – залишене будівельне сміття та повністю заліплений рекламою магазин посуду на Тринітарській. Сюди інспектори навідуються не вперше. З власницею магазину вдається зв’язатися за третім разом. У телефонній розмові просять прийти до них в інспекцію разом з дозвільними документами, якщо такі є.
Позаду офісу партії "Громадянська позиція"
Вже пізніше завідувач сектору Михайло Атаманюк пояснив, що продавці не мають права підпису, тож для того, щоб можна було скласти припис приходиться всякими способами шукати зустрічі з власниками чи хоча б директорами.
Самі інспектори кажуть, що намагаються працювати у лояльному режимі – проводять із підприємцями та продавцями роз’яснювальну роботу, дають час виправити недоліки, а коли це не допомагає складають приписи.
«Еко-копи» зізнаються, що їм вже неодноразово пропонували «порішати». Однак, вони запевняють, що не реагують на такі пропозиції, адже прийшли на цю роботу з надією змінити місто. І нагадують, що отримання хабара може потягнути за собою кримінальну відповідальність.
На появу інспекторів з благоустрою люди здебільшого реагують нормально. Однак розповідають, що бувають різні випадки – зачиняються у магазинах, скандалять та навіть шарпають за одяг. Та все ж трапляються й кумедні випадки. Пригадують, як одного разу їх викликав власник франківського магазину. Бабуся, що жила над ним вирішила "досолити" підприємцю і викладала сушити білизну аж до вікон першого поверху.
Його колега Ігор Насатюк пригадує, як одного разу їм прийшлося демонтувати самовільно встановлену табличку на газоні. На ній йшлося про те, що потрібно викидати сміття в урни, а не на газон. Щоправда, внизу недосить коректно писало до кого адресоване звернення - "дибілам".
Пройшовши вниз по "сотці" інспектор зупиняється біля клумби з якої стирчать металеві штирі. Каже, не дотримано правила техніки безпеки, адже хтось може зачепитися і впасти.
Висновок - потрібно огородити
Інспектори зазначають, що на них покладено дуже багато обов’язків – від боротьби зі спотикачами та незаконною торгівлею до контролю за вигулом собак. Зокрема, пригадують неординарний випадок, як одного разу довелося виїжджати коли у каналізаційний люк перед медуніверситетом упав іноземець.
Варто зауважити, щоб зараз дістатися на місце відпрацювання у мікрорайонах інспектори використовують велосипеди та скутери, а вже на демонтажі виїжджають автівкою. Однак на носі зима, тож переймаються, як працюватимуть далі, адже в сніг велосипедом далеко не заїдеш.