Сьогодні, 12 травня в Калуші відбудеться виїздна сесія Івано-Франківської обласної ради, присвячена екологічним проблемам.
Проте, перш ніж розглядати та голосувати за екологічні питання, депутатів повезли на екскурсію на Домбровський кар'єр, хвостосховища та провальні воронки, щоб вони побачили проблему власними очима. Адже, як зауважив на президії голова обласної ради Олександр Сич, більша половина депутатів ніколи там не була і не знає про маштаби лиха.
Тож прикарпатських обранців посадили в автобуси і повезли показати зону екологічного лиха - кар'єр, хвостосховище та провальні воронки. На місці їх зустріли фахівці, які розповіли про ситуацію.
Заступник директора ДНДІ галургії Юрій Садовий пояснив депутатам та присутнім можливі наслідки катастрофи, якщо не вживати заходів. Перш за все забруднені розсолами води з Домровського кар'єру можуть потрапити у водоносний горизонт і залишити мешканців Калуша без води. Адже хвостосховища захоплені, і вода з кар'єру шукає вихід природніми способами. За словами фахівця, необхідно негайно вживати заходів, адже щодня руйнуються борти кар'єру, розходяться тріщини та вимивається грунт.
"Ареал засолонення водоносного горизонту сягає близько тисячі гектарів. Забруднена вода зараз прямує у напрямку Калуша і що найгірше - до міського водозабору. Щороку розміри кар'єру зростають через зсувний процес, тож навіть при невеликій повені, кар'єр може бути затоплений повністю протягом двох діб", - стверджує фахівець.
У свою чергу Олександр Сич зауважив, що раніше тут був оглядовий манданчик та дорога. Втім, через зсуви все пішло на дно. Тож потрібне масштабне вирішення проблеми, бо за рахунок обласного бюджету цю проблему не вирішиш.
"Екологи підказують, що тут ще донедавна була дамба за 50 мільйонів. Але пішла під воду. Ми можемо щороку кидати сюди кошти, але таким мізером проблему не вирішиш Потрібна комплексна програма і підтримка з державного бюджету", - переконаний очільник обласної ради.
Також за словами фахівців, тут можливі утворення проваль через вимивання солей, адже за всі роки близько мільйона тон солей витекли у воду.
Провальна воронка № 14 на вулиці Вітовського.