Впродовж 22 місяців на кафедрі біохімії та біотехнології ПНУ тривав транскордонний проєкт "Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету".
Як розповів у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо керівник проєкту професор, доктор біологічних наук Володимир Лущак, проєкт покликаний зменшити поширеність ожиріння та цукрового діабету в Україні та Румунії.
"Це не медичний, а комплементарний проєкт. Адже краще запобігти хворобі, ніж лікувати. Ми отримали принципово нові можливості для розвитку університету, вступили в область отримання об'єктивних знань про здоров'я людини, отримали сучасні інструменти для діагностики. Ми створили повноцінну і високофахову лабораторію діагностики здоров'я людини",- каже науковець.
Загалом, з грудня 2021 по серпень 2022 за допомогою мобільної клініки спеціалісти провели обстеження населення в Бурштині, Тисменичанах, Стецевій, Пійлі та Івано-Франківську. Людей поділили на дві групи. У першій визначали наявність надлишкової ваги або ожиріння, а у другій - переддіабету або раніше не діагностовано діабету.
Серед 565 обстежених першої групи, 224 особи (39,6%) мали надлишкову вагу чи ожиріння. Із 470 осіб другої групи, у 80 (17%) був виявлений переддіабет, або діабет.
"За результатами дослідження, 39% дорослого населення області мають проблеми з надлишковою вагою. Серед дітей, нормальну вагу мають 52%, надлишкову - 9%, ожиріння - 9%. Тобто 18% дітей мають проблеми з зайвою вагою. Втім, змушений констатувати, що це середньосвітові показники. Але хочу пояснити, що якщо дитина набрала надлишкову вагу, в дорослому віці її дуже складно, а деколи й майже неможливо скинути. В дитинстві збільшується кількість жирових клітин, тому в дорослому віці є проблеми",- пояснює професор.
За словами ректора ПНУ Ігоря Цепенди, цей проєкт навіть в часі повномасштабної війни є дуже важливим, адже чим здоровіша нація, тим більше ми зможемо протистояти будь-яким випробуванням.
"40% населення не розуміє і не знає, що мають надлишкову вагу, а близько 20% не знають, що мають перші прояви цукрового діабету. Тобто проблема є досить серйозною і глибокою. Тепер наступний етап стоїть перед лікарями, реабілітологами, викладачами спортивних секцій, які шляхом здорового і активного способу життя мають допомогти людині стати здоровою. Зараз підготовлено багато фахівців, а з іншого боку проведена велика профілактична робота серед населення і освітян зокрема, яка дозволить людям більш свідомо ставитися до свого здоров'я",- переконаний ректор.
Загальний бюджет проєкту 320 тисяч євро, з них 10% - кошти університетів-учасників. За них придбали автомобіль, обладнання та прилади, які дозволили провести дослідження і надалі будуть використовуватися в роботі.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!