“Батько” Тірекса: В нас є багато цікавих ідей для міського парку Франківська
Цієї осені у парку ім. Тараса Шевченка “поселився” динозавр. Для іванофранківців Тірекс став справжньою новинкою, а для дітей – іграшкою нереальних розмірів.
Не встиг він ще звикнути до франківського парку, як “дехто” вирішив, що одна лапа у нього зайва. Чи очікував автор скульптури таке недбале ставлення до свого виробу? І про те, як народжувався Тірекс – розповів Костянтин Дідорак, пише ВЕЖА.
– З чого почалось виробництво ексклюзивних динозаврів?
Виготовляти динозаврів почав мій батько ще 6 років тому. Тоді він зробив першого динозавра – Тірекса. Вірніше, це був тиранозавр. Щоб в майбутньому створювати такі ж скульптури, ми зняли форму і вже з неї робили наступні замовлення. Так, ми отримали замовлення з Німеччини на 5 таких динозаврів. А останнє замовлення було вже для Івано-Франківська.
– Виготовляєте тільки динозаврів?
Різновид нашої роботи досить великий. Батько працює в різних техніках: різьба по дереву, картини з шкіри, мозаїка і ще багато цікавого. Раніше я робив магнітні сувеніри, ще фюзингом займався. Я навчався на дизайнера, а батько має талант від Бога. Ми себе називаємо арт-студія “Didorak”.
– Ви згадали про Німеччину, тобто ваші скульптури вже подорожують світом?
Історія розповсюдження наших тиранозаврів закордон досить цікава. Три роки тому замовник з Німеччини придбав 5 динозаврів. На той час він гостював у Коломиї і випадково побачив Тірекса. Тоді він познайомився з моїм батьком і зробив замовлення. Цей чоловік досить заможний бізнесмен і здає динозаврів в оренду на різні свята. Пізніше, ми почали співпрацювати ще й з іншими замовленнями. Зокрема, він запросив мене до себе, щоб я зняв форму зі старовинної скульптури Марії.
– Чому саме динозаври? Чим вони вас приваблюють?
Весь світ шаленіє від динозаврів, а особливо від Тірекса. В Америці він досить популярний, як бренд. Для нас це передусім творчість, як витвір мистецтва.
– У кого виникла ідея зробити динозавра для Івано-Франківська?
Придбати Тірекса для парку Івано-Франківська – виключно ідея Руслани Василюк (директора КП “Центр розвитку міста та рекреації”). Вона знайшла нас і почалось обговорення спільної справи. Всі деталі ми узгоджували, але кольорове рішення все ж було за нами. Проте, коли вона побачила вже готового динозавра, то була вражена. Зізналась, що вживу він виглядає краще, аніж на фото.
– Яка вартість такої скульптури?
Вартість одного динозавра – 170000 грн, з яких 60% – це вартість метеріалів. Моделі виготовляю з пластиліну, вони по зовнішньому вигляду такі, як і самі скульптури. Для створення однієї скульптури Тірекса було залучено троє людей. Це батько, я і ще один наш працівник. Така робота триває 30 робочих днів. Передусім, це для відливки всіх деталей: тулуба, голови, хвоста, лап. А потім ще 60 робочих днів для збирання в одне ціле і фарбування майбутнього динозавра.
– Ви якось вивчали цих тварин для того, щоб Тірекс мав більш реальний вигляд?
Для того, щоб скульптура мала реальний вигляд, ми переглядали фільми про динозаврів. Зокрема, фільм “Парк Юрського періоду” дозволив нам уявити, як все повинно виглядати. Але все ж у батька є бажання, щоб всі його скульптури були ексклюзивні.
– Вже двічі була пошкоджена лапа динозавра, що у парку Шевченка. Очікували ви таке недбале ставлення іванофранківців?
До того, що вже двічі відломили лапу Тірекса у парку Шевченка, я ставлюсь спокійно. Звісно, це неприємно, коли ми вкладаємо душу в роботу, а хтось знущається з цього. Проте, матеріали з якими я працюю дозволяють відновити елементи скульптури. Фінансові витрати ми беремо на себе, адже даємо гарантію на власні вироби.
До речі, лапа була викрадена, а пізніше підкинута на те ж місце. Якби її не повернули, то було б досить важко зробити нову, ще й колір підібрати. Коли вже вдруге відломили, то ситуація була складніша. Відломили частинку лапи і кіготь, а відновлювати потрібно все разом. Не розумію, як можна було це зробити знову. Я знаю, як діти люблять динозаврів і тому Тірекса реставруємо якомога швидше.
-Над якими скульптурами ви ще працюєте?
Зараз є дві початкові маленькі моделі для двох скульптур динозаврів. Це будуть великі трицератопс і велоцераптор. Ще є цікаві скульптури горили, ми якраз з неї знімаємо форму. Маємо два замовлення: одна поїде в Німеччину, а інша залишиться в Коломиї.
Плануємо і мріємо створити у Коломиї динопарк. Але не з куплених в Китаю динозаврів, адже в основу звідти їх і завозять. Справа в тому, що там дуже розвинене виробництво різних скульптур для розважальних парків. А ми хочемо створити динопарк з власних 8-10 ексклюзивних скульптур динозаврів.
– Чи буде динопарк в Івано-Франківську?
В нас є багато цікавих ідей для парку Шевченка, але все залежить від замовника та фінансування. Якщо все ж буде можливість ще робити скульптури для Івано-Франківська, то ми вже будемо урізноманітнювати кольори, форми. Щоб це були зовсім різні динозаври, навіть якщо такі будуть ще в Коломиї.