Безробітні, студенти і навіть таксисти: Хто балотується до Івано-Франківської міськради
Вчора, 1 жовтня відбулося засідання Івано-Франківської територіальної виборчої комісії.
Під час засідання, голова міської ТВК Олександра Петрик оголосила остаточний перелік політичних сил, які будуть змагатися за депутатські місця в Івано-Франківській міській раді. Загалом до участі у виборах 25 жовтня допущені 16 політичних партій.
За словами Петрик, політичні партії будуть внесені до виборчих бюлетенів у тому порядку, в якому вони подали документи.
Загалом за 43 депутатські мандати будуть змагатися 565 кандидатів, тобто 13 осіб на одне місце.
Оскільки новий Закон "Про вибори" скасовує можливість самовисування для кандидатів у депутати місцевих рад, а дозволяє тільки від політичних партій, частині кандидатів довелось дістати із шафи запилені посвідчення членів давно забутих політичних сил. Дехто ж таки встиг створити нові.
Кореспондент Бліц-Інфо вирішив проаналізувати виборчі списки партій, що планують посісти депутатські крісло у "Білій хаті".
Розпочнемо аналіз з ВО «Батьківщина». Керівництво міського осередку партії щиро вірить у свою перемогу і тому висунуло кандидатів на всіх округах, тобто 42+1. Серед них - ще діючі депутати, звільнені працівники ЖЕО та підприємці. Очевидно, сподівання політиків є дещо перебільшеними, оскільки час цієї політсили уже давно минув і значної підтримки серед населення вони не мають.
Наступним у списку є БПП «Солідарність», який теж висунув претендентів на усі депутатські мандати. Щоб розбавити суміш з чиновників та політиків, у списки внесли волонтерів, громадських діячів та воїнів АТО.
Третьою у бюлетені буде ВО "Свобода". На виборах 25 жовтня в Івано-Франківську міську раду вдруге балотуватиметься тільки половина з діючих депутатів-свободівців. Окрім того серед кандидатів традиційно є лікарі, освітяни та бійці АТО. Останніх не підбирали заради "моди", адже вони є давніми свободівцями та ще діючими депутатами. Загалом несподіванок у виборчому списку «Свободи» немає.
43 кандидати в міську раду хоче провести і політична партія "Наш Край". Очевидно, свої сили ця партія сильно перебільшує, адже політична сила є невідомою на Прикарпатті, оскільки з’явилася на політичному горизонті незадовго до виборів. Окрім того, у списку є прізвища з досить «цікавою» репутацією - колишні регіонали та скандальні забудівники.
Наступним у списку йде "УКРОП", який теж претендує на всі місця. Очолює список відомий своєю тендерною «одержимістю» нардеп Олександр Шевченко, який одночасно бореться і за посаду міського голови. Очевидно, керівництво цієї партії значні сподівання покладає на впізнаваність прізвища лідера, адже важко уявити, щоб народний обранець мріяв про мандат депутата міськради. І загалом список доволі різношерстний - активісти, спорсмени, юристи, власниця модельного агенства, представники "Самооборони". До слова, за кілька днів до реєстрації у списку був й одіозний представник "Партії розвитку", що є відростком "Партії регіонів" Микола Кучернюк. Та через осуд громадськості цього "активіста-перефарбованця" зі списку таки викинули. Такий "вінігрет" говорить про те, що партія намагається сподобатись всім, а не шукає саме свого виборця. Окрім того, у списку є ще одна перебіжчиця, яка готова на все, щоб залишитись у депутатському кріслі.
Дещо менші амбіції виявив "Громадський рух Народний контроль" – всього 37 кандидатів. Це і не дивно, зважаючи на те, що партія була створена під вибори в березні цього року. За кілька місяців до цього її активісти голосно заявили про себе, коли кілька разів «змушували владу працювати чесно». Проте вони завжди робили це під прицілом камер і наголошуючи на значимості своєї роботи. Кістяк партії складають вчорашні "ударівці", що півроку тому покинули партію через "політику нового керівництва".
Сьоме місце у виборчому бюлетені має "Воля". Партія теж зареєструвала кандидатів на усіх округах. Значну більшість у списку політсили становить молодь, є навіть дев’ятеро студентів. Молодь з чистою репутацією - це звісно добре, але що буде з Франківськом коли депутатські мандати отримають люди, які не мають досвіду роботи в жодній галузі.
Вірить у свої сили та підтримку мешканців Івано-Франківська і "Опозиційний блок". Щоправда, тільки на дев'яти округах. Саме скільки кандидатів претендує на депутатські крісла у міськраді. Очолює "опозиційну" команду скандальний очільник обласного осередку "Партії регіонів", екс-голова Івано-Франківської ОДА часів Януковича Василь Чуднов. До слова, раніше він був депутатом парламенту, але в реаліях сьогодення навіть посісти крісло депутата міськради шансів у нього небагато. Окрім нього, у списку є ще кілька одіозних прізвищ. Зокрема, відомі “молоді” екс-регіонали Олександр Когут та Станіслав Бичай.
"Радикальна партія Ляшка" теж хоче потрапити до міськради, адже подала список із 43 кандидатів. Серед бажаючих отримати депутатський мандат продавці, таксист, пенсіонери, безробітні, приватні підприємці. Ця партія в Івано-Франківську не веде ані активної діяльності, ані маштабної агітації. Майже всі прізвища у списку є невідомими широкому загалу, тож і шансів подолати 5% бар'єр у них небагато.
"Самопоміч" в Івано-Франківську змогла знайти тільки 35 кандидатів до міської ради. Ця політична сила немає значної підтримки у місті, тому вирішила зробити ставку не на кількість, а на відомість її членів. Саме тому від «Самопомочі» балотуються відомий спортсмен, учасник АТО та молодий мільйонер.
"Українська Галицька Партія" , або як її ще жартома називають в народі «галицькі сепаратисти» висуває до міської ради всього 20 кандидатів. Очолює список директор департаменту освіти ОДА Віктор Кімакович, який уже встиг засвітитися у кількох скандалах. Також серед кандидатів колишні чиновники, підприємці та журналісти.
Невідома на Прикарпатті партія "Патріот" представила 43 кандидати до міської ради. Незважаючи на те, що до виборів про цю політичну силу ніхто не чув, у її списках є голос івано-франківського майдану, а після революції начальник управління молоді і спорту ОДА Ростислав Микитюк. Окрім того серед «патріотів» багато підприємців та безробітних.
"Народний Рух України" представив до уваги виборців 31 кандидата до міської ради. НРУ мав велику підтримку серед населення у 90-х роках, проте з часом він втратив підтримку і "рухівці" розбіглися по інших партіях. Через це на виборах до міської ради місцевому осередку партії довелося збирати кандидатів серед охочих посісти депутатське крісло, навіть якщо вони не є членами їхньої партії. Саме цим можна пояснити велику кількість безпартійних пенсіонерів у списках кандидатів від політичної сили.
Наступна політсила у переліку складається із залишків розколеного «УДАРУ». Йдеться про партію "Громадянська позиція", яка висуває до міської ради 31 кандидата. Очолює список екс-ударівець Володимир Чорноус. Як і у випадку з «Народним Рухом» половина кандидатів є безпартійними і, очевидно, просто використовують цю політичну силу, щоб потрапити у міську раду. Ще однією відмінністю партії від інших є те, що половина кандидатів займають посади директорів - то навчальних закладів, то підприємств.
Чисельність кандидатів від"Партії простих людей Сергія Капліна" налічує всього 14 осіб. Це й не дивно, адже на Прикарпатті про неї ніхто не чув - ні тобі найменшої політичної діяльності, ні агітації. Щоправда, до виборів ще місяць, тож з агітацією "прості люди" можуть встигнути. У списку кандидатів нічого особливого - підприємці та безробітні. Очевидно, що з такою кількість претендентів на депутатський мандат, подолати 5% бар'єр у цієї партії шансів небагато.
Останньою у списку буде "Українська Народна Партія" , яка вже віджила своє не тільки у великій політиці, а й на місцевому рівні. Напевне, саме тому більшість кандидатів в Івано-Франківську міську раду від УНП є підлеглими міського голови Віктора Анушкевичуса. Разом з ним у депутати йдуть працівники міськвиконкому, лікарі та освітяни. Водночас не обійшлось без "одіозних" прізвищ. До прикладу, у списку директор скандального "АТП-0928".