Чому Порошенко замінив керівника Антитерористичного центру


Причина звільнення Крутова та ж сама, що й у екс-міністра Коваля. Переможцем над сепаратистами може бути тільки Порошенко. Всі інші мають бути в його тіні.

Президент Петро Порошенко замінив генерал-лейтенанта Василя Крутова на першого заступника голови СБУ генерал-полковника Василя Грицака на посаді керівника Антитерористичного центру. Для того, щоб зрозуміти, чому Президент замінив Василя Крутова на посаді керівника Антитерористичного центру треба згадати, за яких обставин Крутов став фактичним керівником АТО. На момент його призначення Київ фактично втратив контроль над Луганською та Донецькою областями, а вогнища сепаратизму розгоралися на Харківщині та Одещині. І тодішній виконуючий обов'язки президента Олександр Турчинов викликав з запасу Крутова, який в 90-х засновував "Альфу" та був в 2005 році першим заступником Олександра Валентиновича. Власне, Крутову й довелося багато у чому розчищати "авгієві стайні" Антитерористичного центру та налагоджувати з- нуля АТО. На сьогодні в ході АТО Київ повернув контроль над більшістю територій в Луганській та Донецькій області.  

Утім, судячи з усього, Порошенко не довіряє генералу від Турчинова, який успішно вів АТО і хоче, щоб лаври "пацифікатора" Донбасу дісталися людині відданій йому особисто. Власне, з таких же міркувань Порошенко замінив і Міністра оборони Коваля на чужого армії Гелетея. Простіше кажучи, поруч з Порошенком не може бути новітніх Жукових. Лаври переможця мають належати самому Петру Олексійовичу.

Еспресо.TV вирішило нагадати деякі факти з біографії нового керівника АТО василя Грицака.

Освіта і кар’єра

Василь Сергійович Грицак народився в селі Буща на Рівненщині 1967 року. Закінчив історичний факультет Луцького держпедуніверситету. Службу в СБУ Грицак почав у 1990 році зі звання прапорщика та посади водія на Рівненщині, але уже в 30 років дослужився до генерала. В СБУ працював в департаменті захисту державності.  З 2005 по 2006 рік був начальником Київського обласного управління СБУ, з 2006 - начальник Київського міського управління СБУ. З 2008 по 2009 - начальник Головного управління СБУ у м. Києві та Київській області. В 2009 році - заступник Голови СБУ - начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України. З листопада 2009 по березень 2010 - перший заступник Голови СБУ - начальник Головного управління «К» по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

Після приходу до влади Віктора Януковича кар’єра Грицака як відверто «помаранчевого» призупинилася. На держслужбу Грицак повернувся лише 7 липня 2014 року, посівши ту ж посаду, з якої і пішов 2010-го.

Замахи на Лазаренка і Кучму та "ангели господні"

Грицак, працюючи на чолі департаменту захисту державності, відзначився розслідуванням підготовки замахів на тодішнього прем’єра Павла Лазаренка та президента Леоніда Кучму. Щодо замаху на тодішнього президента, то інформація виявилася хибною. Про підготовку теракту анонімно повідомив колишній міліціонер з Донецька, який звинуватив у підготовці вбивства Кучми українку, що проживала в Німеччині. Її будинок обшукала німецька поліція, але інформація про теракт не підтвердилася. СБУ ж відшукала зловмисника, що повідомив про підготовку замаху, - той виправдовувався тим, що як дуже віруюча людина отримав інформацію безпосередньо від ангелів господніх.

Пошуки і затримка Пукача

Найгучнішою справою в кар’єрі Грицака стало затримання генерала МВС Олексія Пукача пізніше засудженого до довічного ув’язнення за безпосереднє виконавство вбивства Георгія Гонгадзе. Пукач зник в листопаді 2003 року після допиту в ГПУ та звільнення під підписку про невиїзд. Після шести років переховування генерал-втікач був знайдений в одному з сіл на Житомирщині і затриманий, коли забирав корів з пасовища. 2013 року суд визнав Пукача винним у вбивстві Гонгадзе та призначив покарання у вигляді довічного ув’язнення.

Зв’язки 

Під час роботи заступником голови СБУ Грицак вважався людиною з команди Віктора Ющенка, за що отримував свою порцію критики від команди тодішнього прем’єра Юлії Тимошенко. Зокрема, Грицаку закидали зв’язки з молодою командою Черновецького, земельний дерибан та рейдерство. Крім того, Грицаку приписували тісну співпрацю з губернатором Київщини та главою президентського секретаріату часів Ющенка Вірою Ульянченко та конфлікт з її попередником Віктором Балогою і його людиною в СБУ Тіберієм Дурдинцем.

Подвійний тезка скандальний регіонал

Василь Сергійович Грицак має подвійного тезку Василя Миколайовича Грицака, з яким його часто плутають. Василь Миколайович теж генерал, але МВС, так як і Василь Сергійович він родом з Рівненщини. Василь Миколайович є відомим регіоналом та народним депутатом. Саме його вважають головним лобістом компанії ЄДАПС (друк бланків паспортів та інших документів). Зараз тезка генерала СБУ працює заступником голови Державної міграційної служби.