Чи варто боятися люстрації?
З 16 жовтня вступив в дію вже давно очікуваний Закон "Про очищення влади". Тож всі чиновники, що підпадають під люстрацію мали б протягом десяти днів написати заяви про звільнення. Вже зараз стає зрозуміло, що не кожен готовий «самолюструватись».
До слова, не тільки корупціонери, комуністи та колишні регіонали бояться люстрації. Лякає вона і пересічних прикарпатців. Причина, як завжди банальна – домисли та плітки. Чи є в них хоч капля правди, корепондент "Бліц-Інфо" цікавився у прикарпатських активістів та політиків.
Якщо провести люстрацію, то не буде кому працювати
Противники люстрації у дискусіях часто лякають співрозмовника «кадровим голодом». Мовляв, це одна із найважливіших причин, чому не можна люструвати чиновників, суддів, прокурорів та міліціонерів – «бо їх не буде ким замінити».
Активісти до заяв про незамінних спеціалістів відносяться скептично. Як зауважив один із представників ініціативи «Громадська люстрація» Олександр Сінькевич, кадрова проблема виникла в Україні дуже давно.
«Призначення, які ми спостерігали в останні роки, показували, що на найвищі посади призначались фактично сторонні люди. Тобто, аж ніяк не фахівці, а «обрані». Загалом, можна говорити про низький рівень кваліфікації наших управлінців. І сьогодні, і рік, і п’ять років тому. Тож боятись замінити їх спеціалістами без досвіду - безглуздо. До того ж, що вони за час перебування на посадах такого кваліфікованого зробили? Наші можновладці, якщо брати обласний рівень, навчились тримати стан справ на стабільно низькому рівні. Ніхто з них навіть у думках не береться до якихось новацій. День пройшов і добре.Тож і тримати цих людей немає за що. Нехай краще прийде новий активний чиновник. Нехай помилиться перший раз, а потім навчиться. Іншого шляху немає. І цього не треба боятись», - вважає Олександр Сінькевич.
Щодо працівників міліції, то громадський діяч Роман Островський каже, що їх вже є ким замінити.
«Для міліції це взагалі не проблема – її можна сміливо скорочувати. І якщо зробити значне скорочення та підняти зарплату тим, що залишаться, то це, фактично, і буде та очікувана реформа. Крім того, добровольці, які зараз в АТО, спокійно можуть стати офіцерами і прийти на зміну тим правоохоронцям, що не пройшли люстрацію», - наголошує Островський.
Звільненні чиновники через короткий термін «по-тихому» повернуться у владу
У суспільстві побутує думка, що звільняти чиновника немає сенсу, адже як тільки про нього та його справи забудуть, він знову опиниться у теплому кріслі "бо знайдуться ті, що йому допоможуть".
Така «теорія» має під собою підстави, тим не менш все залежать від кожного з нас, вважають громадські діячі.
«Все залежить від активності громадськості. Якщо ми опустимо руки, то ніхто не піде. Частину зробив Майдан. Частину зробить цей закон. Взагалі, як було б правильно: прокуратура, суди, міліція, СБУ – всіх працівників звільнити і заново набрати. Та ми розуміємо, що це не можливо. І не через те, що їх не буде ким замінити, а через те, що без активності людей нічого не буде. А зараз помітний дуже великий спад активності», - каже Роман Островський.
Координатор Самооборони Юрій Лоп’янецький зауважує, що люди у кожному селі та районі мають складати списки та контролювати процес люстрації.
«Активними мають бути місцеві громади, адже саме вони мають детальнішу інформацію про людей, які підпадають під дію закону про очищення влади. Особливо, що стосується майнової люстрації. У наших реаліях можливе таке, що хтось схоче повернутись через рішення суду. Тож громадськість має контролювати ці судові процеси, щоб не дати їм цього зробити» - пояснює Лоп’янецький.
Неможливо проілюструвати всіх, хто підпадає під люстрацію
Не варто чекати, що мільйон осіб, що підпадають під дію закону про очищення влади, підуть з посади за місяць. У цьому впевнені і громадські активісти і політики.
«Звичайно, треба розуміти, що не всі чиновники, що підпадають під люстрацію будуть самостійно писати заяви на звільнення. І прикладом цього є постреволіційні події, коли громадські активісти вимагали від тих чи інших керівників звільнень, а вони натомість всіма правдами і неправдами залишались на посадах. Активна громадськість має над цим працювати та певним чином тиснути на виконавчу владу, що слідкуватиме за виконанням закону», - вважає депутат Івано-Франківської облради «свободівець» Василь Попович.
Попович зауважує, що закон - це тільки початок, який можна порівняти з кроком маленької дитини.
«Сказати, що вже зараз будуть звільнені всі одіозні чиновники, то це сказати неправду. Загалом, люстрація - це справа не одного року. Думаю, що закон буде вдосконалений новим парламентом і поширюватиметься на виборні посади», - каже політик.
Якщо звільнити одночасно кілька тисяч людей, то вони підуть грабувати людей
Ще одним «вагомим» аргуметом проти люстраціїскептики називають можливе зростання рівня злочинності через «пролюстрованих». «Куди підуть ті, що залишуться без роботи? Грабувати людей!», - пишуть прикарпатці в соцмереж.
Досвід інших країн, де вже проводили люстрацію показує, що така думка є нічим іншим, як домислом. До того ж під дію закону попадають люди, матеріальне становище яких, аж ніяк не можна назвати скрутним. Тож йти на дрібний грабунок їм точно не закортить.
Натомість голова громадської організації «Громадський інститут аналітики» Віталій Перевізник наголошує, що люстрацію слід розглядати як одну із ланок системи формування нової країни.
«Крім очищення влади, потрібно швидко позбутись знаків тоталітаризму - пам’ятників комуністичним вождям, змінити назви вулиць, площ, міст і навіть цілих областей (до прикладу, Кіровоградська). А ще, внести відповідні зміни у навчальні програми, зробивши їх людино і україноцентричними. Також, потрібно оголосити відкриті конкурси на важливі посади, у яких не зможуть взяти ті, хто потрапляє під люстраційні закони. В Україні має бути запроваджений своєрідний суспільний договір - кожен на своєму місці чесно і креативно працює на благо рідного краю», - вважає Перевізник.
Загалом, зазначає громадський діяч, люстрація - це дуже тонке питання, бо «дехто вже встиг забути, що був у компартії, а деякі не були комуністами, а крали і шкодили не менше...»
Чиновникам у Києві невідомо кого треба люструвати, тож їхніми руками корупціонери позбавлятимуться від неугодних
Ті, хто детальніше вивчав закон вважають, що очищення влади не буде належним. Причина - Люстраційний комітет, що створений та перебуватиме в Києві. Отже, він не зможе розібратись у справі кожного корупціонера.
«Свободівець» Василь Попович вважає, що ця думка фактично відповідає дійсності.
«Люстраційний комітет у Києві – це основна проблема закону, яку потрібно щонайшвидше виправити. Було б краще, щоб такий комітет був у кожній області. Адже тим хто в Києві, часто невідомо хто, як і чим займається в Івано-Франківську чи Харкові. Тож можливі різні фальсифікації. Щоб не постраждали невинні люди має бути максимальна прозорість процесу «люстрації». А він не можливий без повної проінформованості. У цьому випадку, комітети в кожній області були б більш дієві", - зауважує депутат.
Хоча, додає, не менш важлива активність громадськості, преси.
"Все має бути справедливо та не вирішуватись у кулуарах. Не може бути так, що в кулуарах хтось там вирішив що «цього ми звільняємо, бо він нам не подобається, а цього залишаємо, бо він хороший». Мають бути чіткі факти, які є зазначеними у даному законі. Звичайно, якщо у біографії чиновника більшість пунктів співпадають із пунктами закону «Про очищення влади», то тут немає про що говорити», - зазначає Василь Попович.