Ділянка розбрату


Майже рік мешканці вулиць Відкрита та Марійки Підгірянки, які виступили проти будівництва багатоповерхівки у їхньому дворі, були відповідачами у суді. Забудовник позивався з ними через те, що вони заважають будівництву. Вражає вже сам факт того, що не мешканці подали в суд на забудовника, а навпаки.

Вражає вже сам факт того, що не мешканці подали в суд на забудовника, а навпаки, пише Галицький кореспондент

Екскурс в історію

Почалася ця історія майже 10 років тому. Саме тоді ТзОВ «Ремкомбудінвест» захотіло взяти в оренду земельну ділянку між вулицями Відкрита та Марійки Підгірянки. Ця ділянка має приблизно квадратну форму і оточена будинками №25 і №25а на вул. Марійки Підгірянки та №25 і №9 на вул. Відкритій. Крім того, на цій ділянці знаходяться гаражі та туалети мешканців прилеглих будинків. Перших три будинки є одно- та двоповерховими, збудованими у 30-60-х роках минулого століття. А от будинок №9 на Відкритій збудований вже у 1980-х роках і має п’ять поверхів.

Приміщення на Відкритій, 25 – це колишня контора військового лісокомбінату, під будівлею практично немає фундаменту. А 8 з 15-ти квартир користуються вбиральнями у дворі. Для автомобілів лісокомбінату тут були збудовані три цегляні гаражі, які згодом викупили мешканці. Поруч з ними є й металічні гаражі та, власне, вбиральні.

У 2005 р. Івано-Франківська міськрада дала дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт та збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки ТзОВ «Ремкомбудінвест» для будівництва  багатоквартирного житлового будинку між вулицями Марійки Підгірянки і Відкритою за умови знесення наявних будинків №25 і №25а на Підгірянки та №25 на Відкритій з відселенням їх мешканців.

У 2006 р. міськрада погодила ці матеріали та дала дозвіл ТзОВ «Ремкомбудінвест» на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

За словами жителя будинку №9 на Відкритій В’ячеслава Кобзана, цей проект від мешканців намагалися приховати як орендар, так і місцеві органи самоврядування. У ньому висновки всіх служб зводяться до одного – будувати багатоквартирний житловий будинок можна лише за умови знесення будинків на Підгірянки, 25 і 25а та на Відкритій, 25 з відселенням мешканців. Крім того, у проекті вказано, що на тій земельній ділянці, яку хоче орендувати «Ремкомбудінвест», є капітальні споруди, гаражі і туалети, які йому не належать.

Відтак на сесію міськради у 2007 р. це питання потрапляє вже з іншим формулюванням: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1383 га на вул. М.Підгірянки-Відкрита для будівництва першої черги багатоквартирного житлового будинку за умови знесення самовільно встановлених гаражів і господарських споруд згідно з генпланом забудови.

Однак достатньої кількості депутатських голосів тоді не набралося, і сесія не затвердила проект землеустрою та не надала земельну ділянку в оренду.

Після цього «Ремкомбудінвест» подав на міську владу в суд, і у 2008 р. міський господарський суд прийняв рішення, згідно з яким проект землеустрою слід вважати достатнім, а договір оренди земельної ділянки укладеним. Хоч міська влада і подала апеляцію, але суд її не прийняв через порушення процедури. Таким чином, ТзОВ «Ремкомбудінвест» на три роки стало орендарем земельної ділянки між вулицями Відкрита та Марійки Підгірянки.

У 2013 р. сесія міськради продовжила договір оренди земельної ділянки, однак її суборендарем вже виступило ПП «Санліт-Захід».

В’ячеслав Кобзан розповідає, що взимку та на початку весни 2014 р. невідомі люди, які представилися працівниками «Ремкомбудінвесту», намагалися проводити земляні роботи. Приїжджали легковим автомобілем і пробували ручним буром робити ями біля гаражів. Так повторювалося 3-4 рази. На вимогу показати дозвільні документи вони втікали. А в кінці літа 2014 р. до мешканців дійшли чутки, що на подвір’ї має розпочатися будівництво житлового будинку.

27 січня 2015 р. у двір заїхала важка техніка з буровою установкою. Працівники, які обслуговували техніку, показали тільки копію містобудівних умов і обмежень, де в п. 14 було чітко вказано, що до початку будівництва треба вирішити питання з господарськими спорудами, а також вбиральнями, які розміщені на орендованій земельній ділянці. Оскільки ця умова виконана не була, про відселення мешканців взагалі вже всі забули, жодних інших документів надано не було, дозволу на початок виконання робіт та встановлення огорожі також не було, то мешканці прилеглих будинків викликали міліцію. Відтак саме міліція заборонила проводити будь-які будівельні роботи.

Аналогічна ситуація виникла 9 лютого. Щоправда, тоді міліцію викликав уже забудовник. Однак після ознайомлення з документами представники правоохоронних органів також не дозволили розпочати роботи.

Після цього жителі прилеглих будинків звернулися за підтримкою до міської влади. Вислухавши їх на сесії міськради, міський голова Віктор Анушкевичус створив комісію з вивчення цього питання. До неї, крім представників влади, увійшли по одному представнику від кожного будинку. Пан В’ячеслав також був у складі цієї комісії.

«Під час роботи комісії з’ясувалося, що на орендованій земельній ділянці є капітальні споруди, а саме: три цегляні гаражі, на які у людей є документи (їх вони придбали у військового лісокомбінату в 1991-1998 рр.), сараї, що належать мешканцям будинків 25 і 25а на вул. Марійки Підгірянки, на які у них є довідки від ЄРЦ на основі старих, ще радянських ордерів, та туалети, якими користуються жителі двох будинків №25 на вул. Підгірянки та Відкритій», – розповідає Кобзан.

Відтак, прислухаючись до міської влади, яка радила домовлятися із забудовником, мешканці прилеглих будинків запропонували забудовнику компроміс – спочатку надати квартири хоча б мешканцям будинку №25 на вул. Відкритій.

«Натомість забудовник пропонував підписати договори про співпрацю, які його ні до чого не зобов’язували, і перенести туалети в інше місце. Все! Відповідно, виникає запитання: навіщо переносити туалети, якщо ти збираєшся відселяти людей? Зрозуміло, що люди були категорично проти таких дій», – зазначає В’ячеслав Кобзан.

Допоки чиновники намагалися вирішити цю проблему цивілізованим шляхом, жителі навколишніх будинків посеред спірної території, яку вже орендує «Санліт-Захід», збудували капличку.

Однак 30 квітня, коли вже відбулося чотири засідання комісії, але конкретних рішень так і не було прийнято, представники забудовника разом з охороною приїхали ставити огорожу.

«Люди були в шоці. Члени комісії навіть не були про це повідомлені. На питання слідчого, чому люди протестують, ми дали пояснення, що з приводу цієї будови є конфлікт і що навіть працює спеціальна комісія міськради. Були викликані голова комісії Фітель, депутати Чорноус, Бойчук, Дубас. Після цього оперативники рекомендували представникам забудовника припинити будь-які роботи. В цей час прокуратурою міста було відкрите кримінальне провадження щодо цього об’єкта, про що і було повідомлено міліцію», – продовжує розповідь пан Кобзан.

Забудовник тоді справді припинив роботи. Однак 17 вересня він знову намагався встановити огорожу, але після прибуття міліції роботи були припинені.

Рішення суду

У травні 2015 р. ПП «Санліт-Захід» звернулося до Івано-Франківського міського суду з позовом до частини мешканців вулиць Відкритої та Марійки Підгірянки. А 17 липня позивач виклав основні позовні вимоги: зобов’язати відповідачів усунути перешкоди у користуванні ПП «Санліт-Захід» земельною ділянкою площею 0,1383 га на вул. М.Підгірянки-Відкрита шляхом знесення за власний рахунок самовільно встановлених гаражів і перенесення встановленої ними статуї Богородиці в інше місце; зобов’язати відповідачів не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою, переданою ПП «Санліт-Захід» у суборенду для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення; стягнути з відповідачів 64 536 грн. завданої матеріальної шкоди та судових витрат.

Однак суд вирішив лише частково задовольнити позовні вимоги забудовника. Зобов’язав відповідачів не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою, оскільки встановив, що договір суборенди між ПП «Санліт-Захід» як суборендарем, Івано-Франківською міськрадою як орендодавцем та ТзОВ «Ремкомбудінвест» як орендарем від 08.10.2013 р. є чинним та неоспорюваним у встановленому порядку.

У задоволенні ж решти заявлених вимог суд відмовив, аргументувавши це так. У договорі суборенди вказано, що земельна ділянка вільна від забудови. Однак, як встановлено судом, до моменту передачі в суборенду земельної ділянки, на ній знаходились та знаходяться зараз гаражі та інші господарські споруди. Тому суд визнав вимоги позивача щодо зобов’язання деяких відповідачів про знесення за власний рахунок самовільно встановлених гаражів необґрунтованими та безпідставними.

Також безпідставними та необґрунтованими суд визнав позовні вимоги позивача про перенесення встановленої відповідачами статуї Богородиці на інше місце, оскільки позивач не довів належним доказом, що саме відповідачі встановлювали цю споруду після передачі ділянки в суборенду.

А підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідачів 64 536 грн. матеріальної шкоди стало те, що позивач не обґрунтував та не надав належним чином оформлені документи, які б підтверджували завдані витрати, а також те, що саме діями відповідачів йому спричинена матеріальна шкода.

Боротьба триває

Голова ОСББ будинку №25а на вул. Марійки Підгірянки Володимир Костецький каже, що раніше йому не доводилось так тісно стикатися з органами місцевого самоврядування. «Я собі уявляв, що, може, ця система трошки заплямована. Але виявилось, що всіма діями і рішеннями вона спрямована проти людей, яких вважають за бидло. Всі наші органи, які видають довідки, дозволи, декларації, ні за що не відповідають. Вони все вирішують, видають дозвіл, але за те, чи він буде виконаний так, як написано, вони не відповідають», – обурюється чоловік.

Костецький нарікає і на те, що юрист з міськвиконкому завжди подавав все на розсуд суду, а не ставав на бік мешканців. Зараз, за його словами, ОСББ добилося відновлення терміну апеляції у Львівському апеляційному суді ще за 2008 рік. Незабаром має відбутися вже третє слухання у цій справі. «Ми хочемо анулювати рішення Івано-Франківського міського господарського суду», – зазначає він.

Щодо останнього рішення суду, то пан Костецький наголошує: ані відповідачі, ані інші мешканці не чинили ніяких фізичних дій проти представників забудовника і закон не порушували. «Я законній підприємницькій діяльності опір чинити не буду. А незаконній – буду! Це мій обов’язок. Суд не зобов’язав мене не захищати свої права і майно», – аргументує пан Володимир.

Загалом, мешканці будинків №25 і 25а на Підгірянки та №25 на Відкритій  вимагають, щоб забудовник виконав рішення сесії, в якому сказано, що до початку будівельних робіт він має знести ці будинки, а мешканців відселити.