Друга річниця розстрілу Небесної сотні: Чи вшанує Івано-Франківськ героїв пам'ятником


В ці дні Україна вшановує другу річницю кривавих подій на Майдані 18-20 лютого 2014 року.

Страшні кадри розстрілу мирних мітингувальників назавжди врізалися в пам’ять всіх українців. В ті лютневі дні, Прикарпаття втратило найкращих синів, які віддали своє життя за ідеали Майдану. 

Герої Небесної сотні повстали проти насилля, несправедливості та брутального зґвалтування своєї країни. Вони безстрашно ішли під кулі в пластикових шоломах і з дерев'яними щитами в руках, щоб допомогти товаришам, які потрапили на лінію вогню "беркутівців". Вони витягали з-під обстрілів смертельно поранених майданівців і відчайдушно намагалися врятувати їхні життя. Кожен з них віддав найцінніше — своє життя заради нової України, заради кращого майбутнього. 

Їх бездиханні тіла накриті прапорами, над якими священики промовляли молитви, закарбувалися у пам'яті всіх, хто був там і хто бачив цю криваву розправу по телебаченні. 
Сльози заливали очі і серце розривалося від болю коли на Майдан приносили гроби з тілами вбитих.  До пізньої ночі над головною площею країни звучало "Пливе кача по тисині" та розносились вигуки "Герої не вмирають!". 

А вже вдома в останню дорогу Героїв проводжали тисячі людей. Кілька днів усе Прикарпаття прощалося з вбитими героями.

Прощання з Ігорем Дмитрівим у Калуші

Похорон Сергія Дідича в селі Стрільче.

Прощання з Василем Шереметом у Ланчині.

На Коломийщині попрощалися з Ігором Ткачуком

Коломияни провели в останню путь Богдана Калиняка. 

Весь Івано-Франківськ прийшов попрощатися з студентом ПНУ Романом Гуриком.

А вже 1 березня на Рожнятівщині попрощалися з автомайданівцем Михайлом Костишиним, який помер в лікарні так і не прийшовши до тями.

 По всій області почали говороти про необхідність увіковічнення їхнього подвигу. Саме тоді у Франківську зародилася ідея площу перед "Білим домом" назвати Героїв Майдану, і встановити пам’ятник – Небесній Сотні

Студенти ПНУ ім Стефаника розпочали збір коштів на встановлення пам'ятника на могилі Героя Небесної сотні Романа Гурика. Спільними зусиллями благодійників і влади на свято Покрови в меморіальному сквері відкрили пам'ятник герою.

Громади сіл і міст де поховані інші прикарпатці з Небесної сотні, також поставили на їх могилах пам'ятні знаки. 

Проте, відкритим залишалолся питання, про обіцяний спільний пам'ятник героям Небесної сотні у Івано-Франківську. 

В липні 2014 року мерія оголосила конкурс на кращий пам'ятний знак Небесній сотні, проте через брак ідей конкурс змушені були оголосити ще раз. До створення меморіалу закликали долучитися навіть студентів-архітекторів

Участь в конкурсі взяло 14 авторів та авторських колективів. Шляхом таємного голосування, членами журі обрано 4 кращі роботи. Їх роботи розмістили у Бастіоні, щоб мешканці міста могли проголосувати за той варіант, який їх найбільше довподоби. 

30 червня відбулося заключне засідання конкурсної комісії на якому визначили, як буде виглядати пам'ятна стіна.

Проте і тут не обійшлося без скандалів. Один із конкурсантів, чию роботу було знято з конкурсу, звернувся до комісії з проханням долучити його роботу до фінального етапу конкурсу, "у зв’язку з численними проханнями жителів Франківська". 

Після обговорення і палких виступів ще кількох присутніх представників громадськості Михайло Верес поставив на голосування питання про про включення роботи Данила Книшука до фіналу конкурсу проте 9 членів комісії проголосували проти і рішення не прийняли.

Батько Героя Небесної сотні Ігор Гурик тоді висловив недовіру комісії, адже був переконаний, що переможця мали вибирати родини загиблих і мешканці міста.

«Хочу звернутися до комісії і громадськості. На мою думку треба було виставити всі роботи, щоб люди обирали. А то вибрали самі 4 роботи і я не впевнений що прозоро. Я не довіряю цій комісії», - заявив Ігор Гурик, батько загиблого Романа Гурика і вийшов грюкнувши дверима.

За підсумками конкурсу найбільше балів, набрав проект авторського колективу Семківих.

За словами автора переможного проекту Володимира Семківа думка прийшла звідкись зверху.

"Мені здається дзеркало, це така хороша ідея для нашого суспільства як подавати це все що відбулося і продовжується зараз. Щоб кожен міг прийти, подивитись собі в очі і сказати конкретно, що я робив на Майдані; як підтримую наших воїнів в АТО; що я взагалі роблю щоб змінити майбутнє", - пояснив тоді автор. 

За умовами конкурсу 30% вартості проекту оплачував міський бюджет, а решту благодійні кошти. Міська рада в серпні навіть відкрила благодійний рахунок для збору коштів на спорудження пам’ятного знаку «Стіна пам’яті Небесній Сотні».

Як же просуваються роботи і коли франківці зможуть побачити "Стіну пам'яті", кореспондент Бліц-інфо поцікавився у Департаменті архітектури.

кільки коштів вони використали ми не знаємо. Минулого року з бюджету було виділено 30% від суми. Скульптори нас поінформували, що згідно тих грошей, які були виділені минулоріч, всі роботи вони зробили, а далі чекали кошти. Зараз результатів їх роботи на стіні адмінбудинку не видно, адже вони виготовлеють саму композицію з матеріалів, які були затверджені на комісії. Далі ми чекаємо результати їх роботи, щоб установити на стіну. Маємо великі надії, що це буде цього року, адже через настання зими, роботи на вулиці проводитись не могли. Міська рада з свого боку зробила все, щоб цей пам'ятник якнайшвидше відкрити. Зокрема у бюджеті 2016 року передбачено 439 тисяч гривень на завершення робіт", - поінформували у департаменті.

Тож франківцям залишається запастися терпінням і сподіватися, що на весні в місті нарешті з'явиться догоочікуваний меморіал героям - "Стіна пам'яті Небесної сотні".