Думки експертів: Чи будуть цьогоріч перевибори до Парламенту?
Під час інавгурації новообраний Президент пообіцяв українцям провести перевибори до Верховної Ради вже до кінця цього року. І справді, переобрання Парламенту є дуже актуальним, адже після Майдану, анексії Криму та подій на сході електоральне поле дуже змінилось.
Питання дострокових паламенських виборів Петро Порошенко вже обговорив і з лідерами фракцій. Та все перевибори є невигідними самим народним обранцям, адже у більшості доволі низькі шанси повернутись у тепле парламенське крісло.
Кореспондент "Бліц-Інфо" поцікавився у прикарпатських політиків та політологів чи будуть проведені перевибори до Парламенту вже до кінця цього року?
Василь Попович, депутат Івано-Франківської облради:
Якщо говорити про перезавантаження нинішнього Парламенту, то найперше, що варто зауважити – рішення про розпуск має виходити від Президента і його волі на такі дії. Суспільний запит на це є. Але, з іншого боку, все це залежить і від того, наскільки і кому це вигідно. Президент про це говорить, тож нехай виконує обіцяне. Я вважаю, що фракція партії «Удар» мала б зробити перший крок і розвалити коаліцію. Це б стало підставою для того, щоб розпустити нинішню Верховну Раду. Якщо не буде коаліції понад 30 днів – то Парламент буде розпущений. Але знову ж таки все це залежить від Президента. Проте, мені складно сказати, чи наважиться він на це. Адже тут ще домішуються й інтереси олігархічних кіл в Україні, тобто як саме бачать олігархи все це, чи вигідна для них така ситуація, чи навпаки.
Ігор Ткач, інформаційний аналітик:
Нині в суспільстві є два настрої, які в юридичній площині один одному суперечать. Перше – це спроба розпустити Верховну Раду, а друге – в ході проведення АТО на сході необхідно оголосити військовий стан. Але якщо буде оголошено військовий стан, то не можливим стане проведення виборів. Тому керівництво країни нині знаходиться в невизначеності – що робити, чому віддати перевагу? І дуже важко відповісти на це запитанні і визначити, що важливіше. Адже та Верховна Рада, яка функціонує в нинішньому складі, може перекреслювати всі намагання принести мир в Україну. А з іншої сторони, є сенс ввести військовий стан і нехай ця ВР працює до весни. Я вважаю, що Парламент піде на канікули, навіть попри те, що буде активне лоббі в протилежному напрямку. На мою думку, рішення про розпуск ВР буде восени, а перевибори будуть весною 2015 року і скоріше всього, вони пройдуть разом з місцевими виборами.
Віталій Перевізник, громадський діяч, голова громадської організації "Громадський інститут аналітики" :
Після Майдану Верховна Рада перестала бути органом, що відображає реальні настрої українського суспільства. Тому попри шалений опір чинного парламенту Петро Порошенко має вжити всіх заходів для оголошення дострокових виборів народних депутатів восени цього року.
Володимир Чорноус, депутат Івано-Франківської міськради:
З огляду на військові дії , малоймовірними видаються дострокові перевибори як ВРУ, так і органів місцевого самоврядування. Зрештою, новообраний Парламент мав би сумнівну легітимність, якби вибори не відбулись на окупованих територіях. Хоча гадаю, якщо після введення військового стану, його через 1-2 місяці скасують в результаті дипломатичних заходів і військових дій, можна і потрібно буде ініціювати «перезавантаження» Верховної Ради, а згодом і місцевих рад. Але для цього слід прийняти нарешті Виборчий кодекс України, проект якого схвалений Венеціанською комісією Ради Європи. Натомість чинний Парламент, керуючись політичною доцільністю, і далі намагається, мов «Охрімову свиту», латати-перелатувати недосконалі виборчі закони.
Тарас Случик, політолог. Керівник регіонального відділення Інституту політичної освіти.
Прогнозую, що восени ми будемо мати позачергові вибори. Але правила, за якими ці позачергові вибори будуть відбуватися і якою буде виборча система – це буде, швидше за все, вирішуватися не на цій сесії, а пізніше. А дострокові вибори будуть наприкінці листопада. Проте, остаточні правила гри і чи розпустить Президент Верховну Раду, буде визначено десь на початку вересня.
Віктор Неміш, депутат Івано-Франківської обласної ради:
Чи будуть призначені перевибори до Верховної ради - залежить від волі і сили Президента та тієї команди, на яку він буде опиратися. Якщо Президент піде на цей крок і скаже, що це дійсно потрібно зробити, то думаю, що політичні сили погодяться на перевибори.
Юрій Романюк, депутат Івано-Франківської облради:
В президента немає іншого виходу, бо йому просто не дозволить Майдан грати в ігри з розпуском Ради і призначенням нових виборів. Я вже сьогодні бачу, що буде робитися на цьому тижні в Верховній Раді. Особливо, коли президент захоче внести у ВР пропозицію призначити генеральним прокурором свою людину. Там ідуть торги, там кожен тримається за своє крісло. Тому, як реально складеться бажання Президента розпустити Верховну Раду і зовсім інше питання - це конституційні підстави для розпуску Верховної Ради. Є кілька виняткових підстав для розпуску ВР і потрібно, щоб була очевидна правова підстава для цього. Не можна просто так Президенту написати указ про розпуск Верховної Ради.