Франківський ринок тримають за горло


У лютому цього року революційні події торкнулися й центрального ринку в Івано-Франківську. Тоді підприємці заручились підтримкою Самооборони та Правого сектору і намагалися змінити ринкове керівництво – мовляв, досить платити гроші бандитам. Ігоря Дутку, тодішнього директора ТзОВ «Торговий сервіс», орендаря ринку, навіть ставили на коліна й вимагали зізнатися, що брав хабарі.

 Чому ринок досі в руках місцевого «авторитета» Ігоря Халаменди? Чому підприємці бояться говорити?

Гроші, золото, наркотики

ТзОВ «Торговий сервіс» орендує критий ринок і прилеглу територію з 2003 року, за договором – до 2023-го. Засновником товариства є досі депутат Івано-Франківської міської ради від Партії регіонів Ігор Халаменда, якого у місті більше знають під прізвиськом Бура. Нагадувати його полум’яну біографію, напевно, не будемо. Достатньо сказати, що незважаючи на великі претензії з боку влади та правоохоронців, Халаменді й нині нічого не бракує – він на волі, депутат і підприємець, продовжує займатися ринковим бізнесом…

В офісі «Торгового сервісу» генерального директора немає. Але є виконуючий обов’язки Сергій Ковальчук, теж з «регіональним» минулим. За часів Ігоря Дутки він працював тут інженером.



У лютому за підтримки Самооборони та Правого сектору підприємці були дуже активними

На вході до офісу – двоє броньованих дверей. У кімнаті дим, за столиком двоє чоловіків та жіночка-білявка, усі палять. Просимо поспілкуватися з керівництвом. Білява пані люб’язно пропонує перейти до сусіднього кабінету, поговорити. До речі, виявилося, що це – Ельвіра Халаменда, дружина Бури, нині вона називає себе представником голови правління. Ситуацію знає добре.

«До цього часу тривав судовий процес і суд ми виграли, – говорить пані Ельвіра. – Було рішення сесії міськради щодо розірвання договору оренди на підставі заяви Ігоря Дутки, яку він написав у лютому. Ми оскаржили це рішення, суд задовольнив наш позов. За контрактом Дутка не мав права розривати угоди, тут він перевищив свої повноваження. Тому 25 лютого ми його звільнили, а 26-го за керівництво взявся Ковальчук».

 
Сергій Ковальчук 

«Коли Правий сектор увірвався в наш офіс, вони шукали мішки з грошима, золото, наркотики. Але не знайшли, – розповідає сам Сергій Ковальчук, який майже одразу доєднався до розмови. – Хотіли передати ринок громаді й самі ж вишукували тут місця, де крутяться найбільші гроші. Ці кошти Правий сектор мав передати Ярошу на вибори президента».

В.о. директора ринку переконаний, що то була спланована міліцією й депутатами акція. А ті підприємці, які вийшли в лютому на протест, тепер шкодують про це. «Коли маєш роботу – ти захищений, а люди створювали проблеми для організації, на яку самі й працювали», – каже він.

Зі слів Ковальчука, вже «в камері під дулом автомата» Ігоря Дутку змусили написати заяву про розірвання угоди з виконкомом. Потім було три судових рішення. Останнє – зовсім недавно, 24 червня. Суд задовольнив позов­ну заяву щодо неправомірних дій влади. А як же слова підприємців у лютому про бандитів і хабарницт­во? Тоді ж виступали не проти особисто Дутки, а проти корупційного керівництва ринку. Проте Ельвіра Халаменда каже, що у людей тоді були виключно виробничі й соціальні питання. Мовляв, накипіло, тому й вийшли. За її словами, згодом вона разом з Ковальчуком поспілкувалася з підприємцями за круглим столом і все нібито налагодилось. Каже, зараз оренда в капітальних спорудах на ринку на місяць коштує 42 грн / м2. Для інших рахують за погонний метр. Наприклад, бабусі за прилавками щомісяця платять від 3 до 10 грн. Торгове місце (точка) – 10-15 грн. Принаймні так стверджують Сергій Ковальчук таЕльвіра Халаменда.

Про що мовчать люди

Якщо підійти на ринку до продавців і запитати про ситуацію, переважно відповідають різко: я не можу говорити з журналістами, не відповім на такі запитання, або – нічого не змінилося, тому нема що казати. Покращення ніби й були, тарифи зменшили. Але у липні, кажуть на ринку, їх знову мають підняти. Окрім оренди, тут платять збір – за торгове місце. Як розповідає підприємець Василь (прізвища просив не називати, втім, як і решта торговців, зрозуміло чому), щодня він платить по 70 грн. за свій автобус з овочами. З легковиків беруть 50 грн., хто хоче місце біля входу – 100 грн. У того ж Василя на місяць виходить понад 2000 грн. «А ще 600 грн. заплатив у податкову, – каже він. – А продаємо тут, бо не маємо вибору. На дорозі ж не станемо, тому мусимо платити їм».

Активіст лютневих подій Юрій (теж без прізвища) зустрітися з «Репортером» відмовився. Говорити боїться, по телефону лише додав: «Відкрито вам ніхто не розкаже про те, що відбувається у нас на ринку. Це ще не така держава, де можна говорити. Не скажу більше нічого, бо підставлю себе. Розказати все вам – означає вирити собі яму. А в мене є сім’я».

З великими зусиллями ми таки знайшли чоловіка з ринку, який погодився розповісти більше. Правда, знову анонімно. За його словами, наприкінці року всі на ринку платять хабарі керівництву, інакше угоду про оренду не укладуть.

«Щороку ми сплачуємо приб­лизно 2000 доларів, окрім самої плати за оренду й за точку, – розповідає співрозмовник. – Ми маємо докази, як директор бере хабар, є навіть аудіозаписи. Результату нема виключно через бездіяльність міліції».

Як каже чоловік, контро­лери на ринку, крім власне збору грошей, виконують ще й таку роботу: погрожують людям і б’ють тих, хто забагато говорить.

«Якщо в кінці року знову доведеться давати хабарі, то вдруге підприємці вже не піднімуться на протест, – переконаний він. – Ще в лютому всі забрали свої заяви про корупцію на ринку, бо тоді їх залякали. Після рішення депутатів віддати ринок громаді до нас приходили хлопці спортивної статури. Комусь погрожували, когось побили – прямо на робочому місці. Були синці, розсічення. Заяви в міліцію нічого не дають – їх не розслідують, нікого нікуди не викликають. Виходить, міліція покриває бандитів».

Чоловік каже, що тому ж Ковальчуку в лютому пропонували бути директором, але від громади. Він відмовився. А Правий сектор обіцяв зробити ще одну революцію на ринку, якщо не припиниться корупція. І що?

У болоті тихо й тепло

Активіст Михайло Бойчук (він же Хімік) був одним із лідерів ринкових пікетів у лютому. Каже, лише в дечому підтримував Правий сектор, але членом його не був.

«Я нічого не вимагав, вимагали люди, – пояснює Бойчук. – Вони мали претензії до Дутки й поспілкувалися з ним». Хімік каже, що вдруге підприємців уже не підтримає: «Хіба морально, але не фізично. Вже обпікся, коли допоміг їм. Люди написали 70 заяв, потім забрали їх. Мене звинуватили у всьому, наче це я хотів відібрати ринок». Відтак він пропонує підприємцям звертатися до органів влади, створювати ініціативні групи…

 Нагадаємо, Ельвіра Халаменда казала про те, що «Торговий сервіс» уже виграв суд. А от міський голова Віктор Анушкевичус каже трохи інше.

«Наразі місто судиться з орендарем центрального ринку і до завершення судового спору орендар продовжує здійснювати оперативне керівництво ринком, – коментує мер Івано-Франківська. – Щодо ситуації на самому ринку, то останнім часом підприємці до мене офіційно не звертались. А говорити щось, поки я не маю фактів чи хоча б звернення, не можу, тим більше – коментувати чиїсь відчуття чи страхи».

Висновок сумний. Хотіли змін – піднялись. Налякали – змовкли. Чи зміниться щось кардинально, якщо не йти до кінця? Принаймні в темряві франківського центрального ринку немає натяків на світло. Напевно, якщо підприємці звикли – нехай терплять. Тільки шкода, що люди вмирали та вмирають за нову державу, а поруч продов­жується життя в болоті.

P. S.

1 липня підприємці центрального ринку повідомили «Репортеру», що до них приходило начальст­во. Сказали, що поки ціни не підійматимуть. Диво! Усі на ринку в один голос казали, що в липні платитимуть більше. А тут керівництво подобрішало. Чому б це раптом?

Репортер