Галичина у світовому тренді. Гаряче літо-2015
Пора молитися на дощ. Аномально посушливим у Галичині видалося це літо й початок осені. Катастрофічно обміліли річки. Аграрії не можуть розпочати посів озимих. В деяких селах немає жодної криниці з водою – пощастило лише тим, хто пробурив собі незвичайно глибоку свердловину.
Невпинно падає рівень у водосховищах і є реальна небезпека виникнення проблем із водопостачанням міст. Дощ буде – синоптики прогнозують його уже на суботній вечір, однак падатиме не рясно й нетривало, суха й гаряча погода повернеться у наш край вже за три дні й стоятиме точно аж до кінця вересня, пише Збруч
Абсолютний історичний мінімум за посушливістю встановили Львів та Мостиська, де за серпень випало лише 1% від місячної норми опадів. На решті територію краю дощило впродовж літа більше, та все одно зле. У передгір’ї на Франківщині, за серпень впало 4% від норми, на рівнині – 10-16%, в горах – 34%. На півдні і заході Тернопілля дощів випало 16%, а у центрі 41% від норми.
На усю Галичину понад норму опадів – 108% – зафіксували лише у Яремче, однак лише завдяки одній-єдиній потужній зливі, яка пройшла там 5 серпня і це при тому що навіть найближчі до селища метеостанції ані не бачили цього дощу, ані не наблизилися у своїх показниках навіть до половини від норми опадів.
Та не про самі лише рекорди з посушливості йдеться, коли говоримо про погоду у Галичині за останні місяці. Було і є у нас надзвичайно спекотно. Синоптики відзначають, що жоден місяць літа починаючи від 1994 року у нас не вписався у зафіксовані середньостатистичні показники – щораз було тепліше і тепліше. Однак, літо 2015 року – це справді щось! А надто вже серпень.
З 3 по 16 серпня на Франківщині відзначили найтриваліший період сухої та спекотної погоди за всі роки кліматичних спостережень (від 1946 року), щось подібне було хіба у серпні 1952 року з 13 по 17 число. Тут таки досягнуто й абсолютного температурного максимуму – 16 серпня у Коломиї повітря прогрілося на 37,3ºС – точнісінько така ж спека стояла у Івано-Франківську 20 серпня 1946 року.
Решта Галичини у цей час можна сказати що прохолоджувалася – на Львівщині і Тернопіллі вдень було від 30ºС до 34ºС. Та у останні дні серпня ситуація практично зрівнялася. На Львівщині 28 і 31 серпня було 34,6ºС (це рекорд, бо найгарячішими ці дні були лише на початку 40-х років минулого століття – 31,5ºС). Історичного максимуму температур досягло і Тернопілля: 28 серпня 32,5ºС і 31 серпня 34,4ºС . Та найспекотніше знову ж таки було на Франківщині – 31 серпня, на рівнинній території температура повітря досягла критеріїв СГЯ (стихійне метеорологічне явище): у Івано-Франківську максимальна температура повітря досягла +36,7ºС, що перевищило абсолютний максимум цього дня, який було зафіксовано у 1992 році, на 6,1ºС; у Коломиї цього дня повітря прогрілось до +36,6ºС.
Аномально високими були показники температури й у перші дні осені. 1 і 2 вересня Тернопілля знову побило свої історичні максимуми; на Львівщині ж стовпчик термометра піднявся до позначки 34,5ºС – це найвища для вересня температура з 1918 року, до цього часу рекордними вважалися 30,8ºС 1992 року. А мешканці Івано-Франківська День знань провели у чистому пеклі – +36,3ºС в тіні (абсолютний максимум фіксувався 1946 року – 36,3ºС).
Після раптового похолодання (денна температура не перевищувала 18ºС), яке тривало з тиждень часу, тепло повернулося й тепер, як бачимо знову стало сухо та спекотно. Починаючи з 20 вересня синоптики пронозують істотні зміни: на усій Галичині очікується зниження температур до 15-20º тепла, дощі та грози. Так буде орієнтовно три дні, а вже з 23 вересня встановиться тепла погода із нічними температурами 10-16ºС, денними 22-28ºС.
До слова кажучи, гарячі літо та осінь на Галичині є цілком в останніх світових тенденціях. Згідно інформації NASA, це літо було найспекотнішим для усієї нашої планети, а середня температура за літні місяці 2015 року перевищила середні показники від 1971 по 2000 рік на 0,53ºС.