Галицький експеримент або Чим гірша вулиця, тим вища смертність її жителів?


Галич — унікальний. І давній, і сучасний. Місто короля Данила вміє не лише зачаровувати своєю прадавньою історією, а й дивувати сучасною першиною. Адже лише у Галичі є, наприклад, «площа коня» — так містяни означають поміж собою майдан Різдва з величним пам’ятником Данила Галицького на коні, а ще міська вулиця Тараса Шевченка через невпорядкованість проїзної частини і, як наслідок, високий рівень смертності, на думку її жителів, має перспективу називатися «вулицею потойбічною»...

Дві вулиці — два світи

Член Громадської ради при Галицькій РДА Віктор Білаш переконує, що рівень впорядкованості вулиць у місті має великий вплив на здоров’я людей — не менший, ніж господарська діяльність промислових підприємств, пише Галичина

— Учасники засідання Громадської ради, — каже Віктор БІЛАШ, — запропонували порівняти фактичні показники захворювання і смертності людей у Галичі вибірково на двох вулицях, одна з яких впорядкована, а друга — недоглянута. Зійшлися відповідно на вулицях Тараса Шевченка і Данила Галицького. Перша — дуже засмічена. Її роками не ремонтували. Хіба що ямковий ремонт вибоїн «на око» провадили і тим підняли рівень вулиць, а тепер стічні води зі шкідливими речовинами та сміттям пливуть людям під хати, на подвір’я помешкань. Сміття на цій вулиці ніколи не прибирають, навіть навесні — від залишків піщаної суміші з сумнівною екологією, яку використовують взимку від ожеледиці. 

А вулиця Данила Галицького, навпаки, — у зразковому стані. Провели кілька років тому капітальний ремонт асфальтового покриття згідно із сучасними технологіями, відрегулювали нахил, зробили належне водовідведення. Та й жителі вулиці по-господарськи підтримують чистоту. і от результат порівняння: на вулиці Тараса Шевченка захворюваність і смертність людей удесятеро вища, ніж на вулиці Данила Галицького. Переважають  захворювання серцево-судинні, онкологічні, щитоподібної залози тощо. Не дивно, що на засіданнях Громадської ради неодноразово торкалися фактів високої смертності серед жителів вулиці Тараса Шевченка. Заспокоює, що чинний голова РДА Ярослав Бартків пообіцяв вишукати необхідні кошти і найближчим часом провести капітальний ремонт вулиці за всіма правилами сучасного дорожнього будівництва, а попередньо вивчити екологічну ситуацію у цьому районі міста. Саме комунальні служби, які щодень вулицею Тараса Шевченка переганяють масу техніки для обслуговування всього Галича, найбільше винуваті у створенні такої ситуації. Мабуть, настав час значну частину екологічних коштів спрямовувати на покращення екології вулиць, а роботу комунальних служб направляти не лише на прибирання адмінбудинків і служб, а головно — вулиць міст і сіл і т. д.

Центральна вулиця — центральна увага

Вулиця ім. Тараса Шевченка — одна з центральних у Галичі. Звісно, треба бути інженером, або мати майже вісім десятків років за плечима, як найстарший житель цієї вулиці Віктор Білаш, щоб так детально і по-господарськи аналізувати її стан. Бо зовні, як на мене, ніби й нічого катастрофічного непомітно — і не таке бездоріжжя в області бачили. Але, по суті, бідкання і зауваження чоловіка реальні, і є всі підстави перейматися не лише якістю асфальтового покриття, але й рівнем ухилу дороги, наявністю системи відведення стічних вод, чистотою не лише хідників, але й проїзної частини дороги і т. д. Бо у таких деталях — безпека життєдіяльності людей.

Дмитро КУЛЬЧИЦЬКИЙ, заступник міського голови Галича:

— Ми знаємо про проблему, якою переймаються люди. Для ремонту вулиці ім.Тараса Шевченка вже виготовлено проектно-кошторисну документацію. Головне завдання — водовідведення, яке ми вже почали робити. Але його треба зробити мудро, щоб не переривати центр Галича. Торішньої осені ми не могли ремонтувати покриття проїзної частини вулиці, хоч мали для цього всі можливості і фінанси, бо не була впорядкувана система водовідведення і ще велися роботи з комунікаціями на новозбудованій багатоповерхівці. А цього року ми знайдемо кошти і насамперед завершимо ремонт вулиці Тараса Шевченка, закільцювавши її з вулицею Данила Галицького. Я не знаю, чому така висока смертність людей на цій вулиці, але і справді така ситуація є. У чому причина? Важко передбачити, що і коли нас чекає.

...Хоч «галицький експеримент» з порівнянням впорядкованості вулиць і рівня смертності її жителів не офіційний, а осібний, він цікавий і має право на існування. Бо торкається не ілюзорної екології, а екології людини. Навіть попри те, що середньостатистичні районні показники захворювання і смертності принципово не відрізняються від середньообласних.