Гексахлорбензольне коло
На засіданні Калуської міської комісії з техногенної безпеки підбили підсумки роботи зі знешкодження відходів, що містять гексахлорбензол, на території полігону захоронення токсичних відходів ТОВ "Оріана-Галев". Вивезення ГХБ коштувало державній скарбниці більше 1 млрд. гривень. Після цього Калуш мав би стати містом, вільним від ГХБ. Проте міська влада категорично відмовилася вилучити полігон токсичних твердих відходів із державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.
Після оприлюднення пропозицій щодо моніторингу полігону токсичних відходів ТзОВ “Оріана-Галев” у присутніх членів міської комісії з техногенної безпеки виникло чимало запитань. Зокрема, щодо листа, який надійшов із Держгірпромнагляду про вилучення полігону токсичних твердих відходів із державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки.
У листі йдеться про такі об’єкти підвищеної небезпеки, як відділення хлорованих вуглеводнів, ємності зберігання чотири хлористого вуглецю, відділення отрутохімікатів та полігон захоронення токсичних відходів, корпус 852, пишуть Вікна.
— У розпорядженні Калуської міської ради є дані досліджень проб ґрунту, атмосфери та води на території полігону? — поцікавилася начальник Калуської санітарно-епідеміологічної службиОксана Ананевич.
Виявилося, що працівники ДУ “Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України” не надали місту результатів проб.
— Фактично, на всіх етапах вони мали здійснювати науковий супровід. Вони відбирали проби, в ході того, як вивозили ГХБ, на нашій базі частина тих проб зважувалася, маркувалася і відправлялася на Київ. Чому немає результатів проб? — розвела руками Оксана Ананевич.
— Від квітня звертаємося, і не отримали результатів, — зазначив перший заступник міського голови Ігор Матвійчук.
— Це абсурд, зауважила Оксана Ананевич. — Я проти того, щоб його вилучати (полігон захоронення токсичних відходів. — Авт.).
Інфографіка: Василь Завалко
ПОЗИЦІЯ МІСТА
В червні 2014 року фахівці Калуської Держсанепідемслужби здійснили перевірку полігону токсичних відходів ТзОВ “Оріана-Галев” як об’єкту високого ступеню ризику. 8 липня ж полігон відвідала комісія у складі заступника міського голови Оксани Табачук, заступника начальника управління будівництва, розвитку та інфраструктури Калуської міської ради Василя Купрунцята спеціаліста управління з питань надзвичайних ситуацій Калуської міської ради Людмили Дзундзи.
Комісія виявила утворення природних водойм на місці першої та четвертої карт полігону, залишки поліетиленової плівки та металеві бочки від гексахлорбензолу.
“Місцями відчувається різкий задушливий запах. Із зелених насаджень більшість не проросла, тільки на п’ятій карті близько 40% прийнялись і ростуть, інші рослини загинули. Із трьох встановлених свердловин на території полігону залишилися дві”, — йдеться у акті огляду полігону.
Тож, більшість членів міської комісії з техногенної безпеки дійшли консенсусу: вилучати полігон твердих відходів із переліку небезпечних об’єктів — це не тільки невчасно для міста, а і небезпечно. Адже Калуш перебуває у безпосередній близькості до полігону. Поки достеменно невідомо, чи вивезено звідти усю отруту. Відмовлятися від особливого статусу — нерозумно.
ЯК ЗАКОН ПИШЕ
Порядок ідентифікації об’єкту підвищеної небезпеки визначає Закон України “Про об’єкти підвищеної небезпеки” За законом, Суб’єкт господарської діяльності ідентифікує об’єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин. На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об’єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.
Суб’єкт господарської діяльності — в даному разі, це ТОВ “Оріана-Галев” — готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об’єкту підвищеної небезпеки. Цього в Калуші станом на 8 жовтня не було зроблено. Крім того, суб’єкт господарської діяльності несе відповідальність за достовірність даних, наведених у декларації безпеки.
Нагадаємо, полігон, де колись зберігали гексахлорбензол, належить ТОВ “Оріана-Галев”. Тож, лист щодо ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки надійшов саме на ім’я арбітражного керуючого ТОВ “Оріана-Галев” Володимира Юрківа, який він передав до Калуської міської ради.
Виключити калуський полігон із Державного реєстру небезпечних об’єктів без упевненості, що він справді не становить загрози — значить, свідомо залишити на своїй території токсичний смітник, з яким невідомо кому доведеться давати раду. Фактично — міну сповільненої дії. Це значить — втрачати підтримку екології міста і району із державного бюджету.