Грип наступає. Медики Франківщини б’ють на сполох


В Україні росте кількість хворих на грип та ГРВІ. Станом на вівторок, 19 січня, дві області – Донецька та Рівненська – оголосили, що перетнули епідеміологічний поріг. Ще 10 областей до нього наближаються, серед них і сусідні з Прикарпаттям Тернопільська та Чернівецька. Найстрашніше, що є вже 46 смертельних випадків. Чи варто боятися епідемії та як захистити себе й рідних?

Дітям – канікули

Медики Франківщини теж б’ють на сполох. Як каже керівник департаменту охорони здоров’я ОДАМирон Матейко, від початку цього року і станом на 19 січня, в області на грип та ГРВІ захворіли 9460 людей. Та лиш за одну добу – 18 січня – кількість хворих зросла на 1600 осіб. Але ситуація не критична, епідемпорогу (це коли на 10 тис. населення є 58 хворих) ми не перетнули – до нього залишилося ще 12 %. Та й на щастя, смертельних випадків на Прикарпатті не було, пише Репортер

Трохи гірша ситуація в самому Івано-Франківську. За даними держепідемслужби, в місті зареєстровано найвищий показник захворюваності по області – 54 хворих на 10 тис. населення. Загалом від початку року до лікарень з ГРВІ та грипом звернулося 2170 франківців, з них 1223 – діти.

У зв’язку з такою ситуацією в понеділок, 18 січня, голова ОДА Олег Гончарук провів нараду з медиками, освітянами та очільниками районів і міст. Дав доручення продовжити канікули у школах до 1 лютого.

Тож нині по всій області медики моніторять рівень захворюваності, в місті обмежують масові заходи, а у разі перетину епідпорогу готові запровадити карантин. Разом з тим лікарі закликають людей вакцинуватися від грипу. Хоча, насправді, це не так просто і не надто дешево. Адже шукати вакцину доведеться самим. Як каже Мирон Матейко, за їхніми даними, нині в деяких аптеках є вакцини «Ваксігрип» (Франція) та «Інфлувак» (Нідерланди) – коштують вони в районі 130-160 грн.

«Ми провели імунізацію 1410 пацієнтів, акцент робили на спеціалізованих інтернатах, – каже він. – Це те, що ми могли зробити, просто коштів на вакцинацію немає».

«Щеплення у приватному кабінеті коштує 220 грн., це вакцина й самі послуги, – розповідає обласний дитячий імунолог Галина Бенько. – Щеплять переважно діток, бабусі яких працюють за кордоном – там це звичайна практика, тож переконують дітей щепити онуків».

Вагітні під загрозою

У групі ризику підхопити вірус – в першу чергу діти й вагітні жінки. Через те, що захворюваність серед вагітних зростає, у понеділок, 18 січня, в обласному перинатальному центрі зібрали прес-конференцію.

«З 1 січня і на нині в нашому стаціонарі було 18 хворих жінок, у двох із них клінічно встановили діагноз «грип», одна з них довгий час перебувала на кисневій терапії», – констатувала заступник головного лікаря Ірина Мегедин.

Найгірше те, що при внут­рішньоутробному розвитку діти теж вражаються вірусом грипу і при народженні теж можуть мати пневмонію, каже лікар. Цього року таких випадків поки що не було, але медики добре пам’ятають сумний досвід 2009-го, коли дітки народжувалися з ураженнями зору, слуху, легень, частину з них врятувати не вдалося. Тоді ж померли четверо вагітних.

«Найкраща профілактика – це щеплення, – переконує Мегедин. – Ніяка противірусна терапія цього не замінить».

Щодо рекомендацій, то вагітним особливо треба уникати скупчення людей, закритих невентильованих приміщень, свою ж кімнату провітрювати 2-3 рази на день. Не розтирати слизові – очі, носа, губи, часто мити руки. Спати мінімум вісім годин на день і повноцінно харчуватися, особливо налягати на овочі та фрукти. Якщо у сім’ї хтось захворів, вагітна жінка в жодному разі не має доглядати за ним, навіть якщо це її дитина чи чоловік.

«При найменшому ускладненні, а особливо, коли появився сухий кашель, висока температура, головний біль, біль у м’язах, горлі, треба негайно звертатися до свого сімейного лікаря чи дільничного акушера-гінеколога, – каже Ірина Мегедин. – Не ходіть в поліклініки, викликайте лікаря додому».

Комаровський радить

З початку росту захворюваності відомий дитячий лікар Євген Комаровський оприлюднив в мережі, за його словами, «найпростішу інструкцію» – що треба знати про грип та ГРВІ та як лікуватися.

«Запам’ятайте найголовніше – тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Грип сезонний, свинячий, слоновий, взагалі не грип – це не важливо. Важливо лиш те, що це вірус, який передається повіт­ряно-крапельним шляхом і вражає органи дихання», – написав Комаровський.

Профілактика. Якщо ви зустрілися з вірусом, а у вас немає антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являються лиш у двох випадках – або ви перехворієте, або провакцинуєтеся.

Ніяких ліків і «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Ніяка цибуля, частик чи таблетки не здатні захистити від респіраторного вірусу. Основна користь таких ліків – психотерапія.

Джерело вірусу – людина. Чим менше людей навколо, тим менше шансів захворіти.

Маска здоровому не потрібна. Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто. Носіть з собою дезінфікуючі серветки. Кашляйте, чихайте не в долоню, а в лікоть.

Повітря. Вірусні частки годинами живуть у сухому й теплому повітрі. Оптимальна температура у квартирі – приблизно 20°С, вологість – 50-70 %. Провітрювання обов’язкове.

Зволожуйте слизові. Найпростіший спосіб – чайна ложка солі на літр кип’яченої води. Регулярно пшикайте в ніс.

Лікування. Хворий тепло одягнений, у кімнаті прохолодно і волого. Мити підлоги, провіт­рювати. Категорично не примушувати їсти. Поїти, поїти і ще раз поїти. В ніс часто капайте соляні розчини. Всі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники і т. д.) – класичний совковий садизм.

Якщо надумали боротися з високою температурою – тільки парацетамол чи ібупрофен. Категорично не можна аспірин.

При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) жодні відхаркуючі не потрібні, вони лиш посилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонія) – ніякого самолікування, тільки лікар!

Не відкладайте зустріч із лікарем. У більшості випадків, які призвели до смерті, хворі зробили це занадто пізно – на 6-7 день. Бережіть себе.

gryp_info_small