Ігор Зварич: Ви знаєте ситуацію не гірше за мене…
На засіданні постійної комісії обласної ради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого та середнього бізнесу вели мову про те, які питання вона рекомендуватиме для розгляду на наступній сесії обласної ради.
Одне з головних - про підсумки виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку області за перше півріччя і дев’ять місяців 2013 року (саме так дещо дивно стосовно часового періоду сформульоване воно у порядку денному).
Поінформував депутатів про основні показники розвитку краю директор департаменту економіки – заступник голови ОДА Ігор Зварич. Він розцінив як певне зростання те, що за три квартали нинішнього року індекс виробництва промислової продукції в області становив 93,3% порівняно з 92,1% за такий же час торік і висловив сподівання, що до кінця 2013-го вдасться «надолужити» ті 6,7%, яких бракує для виконання завдання. Адже в Калуші після тривалої перерви знову запрацювало ТОВ «Карпатнафтохім». Однак голова постійної комісії Юрій Романюк своєю реплікою «підрубав під корінь» той оптимізм заступника голови облдержадміністрації:
- У вересні сам прем’єр-міністр Азаров приїздив у Калуш на урочистість з нагоди відновлення роботи «Карпатнафтохіму» і в своєму виступі сказав: тепер підприємство знову вироблятиме продукцію, податки надходитимуть до бюджету. Азаров поїхав, а підприємство стоїть…
- Не стоїть, а вже працює, - заперечив І. Зварич. – Точніше, його ще запускають відповідно до регламенту. Правда, цей запуск відбувається трохи повільно…
- В такому разі скільки суспензійного полівінілхлориду вже виробив «Карпатнафтохім» з початку запуску? – поцікавився присутній на засіданні комісії перший заступник голови обласної ради Олександр Левицький.
- Я не готовий сказати конкретно, але там наростили виробничі потужності з тим, щоб розширити асортимент видів продукції до 40 найменувань…
Діалог, який після інформації заступника голови ОДА зав’язався між ним і депутатами, був не вельми приємний для одного з чільників обласної виконавчої влади, котрий курує економіку краю. З боку виглядало навіть, мовби депутати вирішили влаштувати Ігорю Теодоровичу своєрідну обструкцію, засипаючи його запитаннями, на які він не міг дати позитивної або ж вичерпної відповіді, зокрема й через обмежені його посадовими рамками можливості впливу на вирішення тих чи інших проблем розвитку області.
Скажімо, скільки на Прикарпатті за три з половиною роки президентства Віктора Януковича збудували нових автодоріг?
І. Зварич розвів руками:
- Можу сказати лише про новозбудовані лісові дороги, хоча вони мають суттєве значення не стільки для області, скільки для самої галузі лісового господарства. Стан же шосейних доріг у краї вам, безумовно, відомий не гірше за мене…
Серед згаданих доповідачем «плюсів» - кількість зареєстрованих підприємств на 10 тисяч населення в області збільшилася з 53 торік до 54 нинішнього року. Про зовнішні інвестиції у прикарпатську господарку І. Зварич сказав, що «вони - можливо, не такими темпами, як би нам хотілось, - але зростають, за відповідним показником ми пересунулись на дев’яте місце в Україні, тоді як у першому півріччі 2012-го були на 23-му».
При розгляді цього питання на комісії зайшла мова і про соціальну сферу. Одна з найгостріших на сьогодні проблем - у чергах на місця в дитсадках перебуває три тисячі дошкільнят. Хоча, зауважимо, керівництво виконавчої влади краю ще кілька років тому проголосило програму будівництва у селах і містах нових таких закладів чи реконструкцію під них існуючих приміщень.
А як виконує Кабмін свої зобов’язання за угодою, яку підписав з Івано-Франківщиною, скільки цього року виділив коштів на реалізацію передбачених у ній важливих заходів соціально-економічного розвитку області?
- Ви знаєте ситуацію з Держбюджетом не гірше за мене, - знову почули депутати. – Зокрема, на ваше запитання щодо фінансування капітального ремонту набережної ім. В. Стефаника в Івано-Франківську в найближчі місяці, на жаль, нічого не можу сказати. Побачимо, як буде в наступному році…
Втім, навряд чи варто підозрівати учасників засідання профільної комісії обласної ради в зумисній прискіпливості, тим паче в якійсь колективній змові проти директора департаменту економіки – заступника голови ОДА, якого вони заповзялися «обстрілювати» важкими для нього запитаннями. До цього змусили депутатів невеселі реалії дійсності, звернення виборців з наболілими питаннями розвитку їхніх населених пунктів.
- Порівняймо: ще п’ять-шість років тому, - сказав Ю. Романюк журналістам, коментуючи розгляд головного питання порядку денного засідання їхньої комісії, - на Прикарпатті перевиконували завдання з надходжень до бюджетів усіх рівнів. Тож були кошти на спорудження й ремонт соціально-культурних об’єктів, і ми їх освоювали. А за нинішнього владного режиму область, як бачите, занепадає. Власне, у нас немає жодних ілюзій щодо її розвитку до 2015 року…
Навіть якщо така оцінка головою фракції «Батьківщина» в облраді теперішньої ситуації у прикарпатській економіці й соціальних галузях і видасться декому упередженою чи дискусійною, то все одно керівництву облдержадміністрації треба бути готовим до того, що доповідача від неї на сесії обласної ради 15 листопада «атакуватимуть» не менш гострими запитаннями й не менш вимогливими оцінками змісту його доповіді депутати – і не тільки представники згаданої політичної сили.
Комісія також рекомендувала внести до порядку денного сесії обласної ради низку питань майнових та про створення комунального підприємства обласної ради «ПРО-ЕКСПЕРТ». Воно виконуватиме державну експертизу проектів будівництва та реконструкції соціально-культурних об’єктів, що фінансуються з обласного бюджету.
Іван ГАВРИЛОВИЧ, "Галичина"