Контракт проти мобілізації. Як військкомати Франківщини набирають контрактників
В Україні на повну заговорили про чергову хвилю мобілізацію – вже сьому. Проте ані термінів, ані обсягів поки що не оголошують. Натомість активно закликають до служби за контрактом, особливо тих, хто уже пройшов АТО. Мовляв, так виграють усі.
Армія отримає підготовлені і свідомі кадри, контрактники – цілу низку бонусів, і не тільки грошових, передає Репортер. Як же це все виглядає на практиці?
Не кількість, а якість
Про дати й цифри сьомої хвилі мобілізації в обласному військовому комісаріаті теж знають не багато. Т.в.о. заступника військового комісара по роботі з особовим складом підполковник Юрій Мухін каже, нині Президент чітко заявив, що ініціатива у проведенні мобілізації повинна належати Міноборони та Генштабу. Тобто вони мають прорахувати, чи вона потрібна, а якщо так – то в якій кількості, в які частини і за якими спеціальностями.
«Зараз вирішено все ж таки піти шляхом не кількісним, а якісним, – наголошує Мухін. – Бо реально подивилися, що все ж є дуже негативні моменти, коли у військо потрапляють алкозалежні, люди, які вели асоціальний спосіб життя, чи навіть ті, що мали кримінальне минуле. Є так звані небойові втрати, ніхто цю статистику не любить, але вона є. І з них дуже велика кількість – це вчинки, скоєні у стані алкогольного сп’яніння. Тому зараз головне – якість".
Контракт – це якраз і відповідь на це питання. По-перше, людина іде добровільно. По-друге, відбір серйозніший.
«По мобілізації був план і його треба було виконати, тому до деяких моментів, можливо, ставилися не так прискіпливо, – далі пояснює Юрій Мухін. – Для контрактників зараз серйозніший медичний огляд, плюс введені новіші методики професійно-психологічного відбору. Завдання стоїть брати якісних і свідомих. Звісно, бажано тих, хто має бойовий досвід, якщо він пройшов АТО, то йому не треба такого великого навчального циклу».
Піти на службу за контрактом можуть ті, кому вже виповнилося 18 і ще немає 60. Навіть жінки, якщо мають відповідну освіту. Звісно, контракт з вами підпишуть, якщо ви пройдете певний відбір. Для осіб рядового складу контракт укладається на три роки, сержантського і старшинського – від трьох до п’яти. Особливий же вид контракту, так званий короткотерміновий, ввели для тих, хто вже служив в АТО. Військовий, який під час дії особливого періоду (а він рахується з березня 2014 року) відслужив не менше 11 місяців, має право підписати контракт на шість місяців. І навіть повернутись у ту частину, де служив.
Ідуть навіть жінки
На перший квартал цього року, тобто до кінця березня, франківський обласний військкомат має набрати за контрактом 550 людей.
«За січень контракт підписав 41 військовослужбовець, а на 11-13 лютого ми запланували відправку у навчальні центри ще 41, – розказує старший офіцер відділу комплектування, майор Назар Камець. – Зараз іде інтенсивна робота з відбору».
Хто ці люди? Десь третина з них – учасники бойових дій, третина – ті, що перебували у запасі, ще третина – хлопці призовного віку. Є серед них і три жінки, йдуть служити зв’язковими.
Якщо розповідати покроково, то процедура така. Людина звертається у свій районний військкомісаріат. Аби все було без зайвих затримок, з собою треба мати автобіографію, копію свідоцтва про народження, паспорта, ідентифікаційного коду, характеристику з будь- якої установи піврічної давності, довідку про склад сім’ї, якщо одружені – то ще копію свідоцтва про шлюб і свідоцтв про народження дітей. Також потрібна копія документа про освіту.
«Бажано взяти з собою сертифікат з наркологічного диспансеру та довідку з психдиспансеру про відсутність перебування на обліку, – розказує майор Камець. – До речі, треба ще одна копія паспорта, аби замовити довідку про відсутність судимості. Далі треба пройти військово-лікарську комісію, після цього на людину оформляється особова справа і відправляється в обласний військкомат. Якщо на рівні районного не вияснили, в який навчальний центр та в яку частину людина хоче іти служити, то вже тут бесідуємо і визначаємо. Тобто людина сама обирає».
Далі – відправка у навчальний центр. Там ще буде кваліфікаційна комісія і лиш після цього підписання контракту. Ті, хто не має військового досвіду, або ж хоче змінити спеціальність, вчаться два місяці. Хто вже служив в армії, але треба відновити навички, – 34 дні. Щодо «атошників», які хочуть служити саме в тих підрозділах, де були, то їх відправляють у навчальні центри на три дні.
«Зараз є пропозиції, аби їх зразу відправляли в той підрозділ, звісно, якщо він бойовий – така стоїть умова, – каже майор. – Але поки що це питання не вирішено».
До речі, набирають на службу за контрактом і в новостворену 10 гірсько-штурмову бригаду, яка має базуватися в Коломиї.
«Це наша рідна бригада і в першу чергу сили направлені на її доукомплектування саме мешканцями області», – говорить Камець.
Бонуси й застереження
Аби заохотити людей іти до армії, а тим більше за контрактом, Кабмін ввів цілу низку бонусів. Так «атошникам», які підуть служити за контрактом, виплачується одноразова грошова допомога. Для рядових – це вісім мінімальних зарплат (11 024 грн), для сержантів і старшин – дев’ять (12 402 грн), офіцерам – 10 (13 780 грн).
Є пільги і щодо освіти та пенсії. Так військовослужбовці, в яких завершився перший контракт і вони уклали новий, мають право безкоштовно отримати вищу освіту. Щодо пенсіонерів, то виплата пенсій їм не припиняється, а після звільнення зі служби ще врахують додаткову вислугу років.
Варто тут згадати і саме грошове забезпечення. Так з 1 січня 2016 року військовослужбовець за контрактом отримує від 7 тис. грн. і більше: стрілець – 7003 грн, старший стрілець – 7499 грн, командир відділення – 8034 грн. Командир взводу – від 9 тис. грн, роти – від 10 тис., батальйону – від 12 тис., бригади – від 14 тис. грн.
Звісно, гроші нині нікому не зайві, але ключовим аргументом у прийнятті такого важливого рішення бути не можуть. І тут важливо згадати про ще один нюанс – терміни. Річ у тому, що шестимісячний контракт, на який мають право лиш «атошники», справді триває тільки півроку. Після завершення цього терміну вони можуть бути звільнені або ж за бажанням укласти новий контракт. А от щодо інших контрактів (3-5 років), то закон каже, що в особливий період, а у нас зараз саме такий, для них «строк військової служби встановлюється до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію». Звісно, тут теж є перелік обставин, за якими контракт не продовжать, – сімейний стан, здоров’я, досягнення граничного віку і т. д.
Просто про таку можливість розвитку подій треба знати. Так само як і усвідомлювати те, що армії потрібні люди, які готові захищати країну при будь-яких обставинах.
А уточнити всі деталі можна за номером гарячої лінії обласного військового комісаріату – 067 340 68 51.