Культурист у камуфляжі з Івано-Франківська


Майстер із перевтілення. Вдень – військова служба, а увечері – виснажливі тренування та підготовка до чергового змагання із бодібілдингу.

Всього за півроку 25-річний іванофранківець Богдан Гладуник став не лише найкращим культуристом Прикарпаття, але й срібним призером в Україні. На які жертви мусив піти юнак та як йому вдається постійно перемагати, дізнався «ГК».

Новачкам щастить

Кажуть, новачкам щастить. Так сталося і з Богданом Гладуником, чий шлях уже на старті вистелений самими тріумфами. Цієї весни все відбулося вперше. Незважаючи на чимало помилок і дилетантських спроб, цілковиту відсутність досвіду у змаганнях із культуризму, Богдан усе одно здобув відразу третє місце на Кубку Закарпатської області. Вже через тиждень планку підняв ще вище. На Кубку України з бодібілдингу і фітнесу наполегливому іванофранківцю вдалося вибороти друге місце.

Після закінчення весняного сезону Богдан почав готуватися до осінніх змагань. Тут на нього також чатували приємні несподіванки: в жовтні у Львові отримав призове третє місце. А вже через тиждень на відкритому чемпіонаті Івано-Франківської області хлопець виграв перше місце в своїй категорії і став абсолютним чемпіоном Прикарпаття за версією Федерації IFBB.

«Виступ на змаганнях із бодібілдингу довгий час залишався лише мрією, – розповідає Богдан, –  адже не вистачало впевненості, що зможу гідно підготуватися і вийти на сцену. Але одного дня таки наважився. І не прогадав. Перемоги так і посипалися. Звісно, не задарма. Виснажливі тренування, численні компроміси і щоденна боротьба з собою, залізна витримка – такою є ціна чемпіонства».

Лікар, тренер і дієтолог

168 см зросту і 85 кг ваги. Простий солдат-контрактник Івано-Франківської Таллінської ордена Червоного прапора 114-ї бригади тактичної авіації, окрім досконалої фізичної підготовки, має ще й два дипломи: бакалавр із фізико-технічних наук та спеціаліст із питань правознавства. Професійне майбутнє планує пов’язати з правоохоронними органами. Поки що вибирає між СБУ, міліцією, прокуратурою… Мотивація в хлопця доволі ідеалістична – каже, що прагне, аби було якомога менше людей, які ігнорують закон. Та зараз мова не про це. Головним у житті хлопця залишається культуризм.

Змалку Богдан займався боксом та рівнявся на братів Кличків. У підлітковому віці захопився футболом. Запалом до бодібілдингу заразив молодший брат, який першим поринув у цей вид спорту.

«Культуризм – доволі складне захоплення, – розповідає чемпіон. –  Потрібно володіти значним об’ємом інформації про харчування, здоров’я, фізичну підготовку. Тобто ти стаєш сам собі лікарем, тренером і дієтологом. Особливу увагу приділяють раціону. На кожному етапі підготовки до змагань потрібно корегувати щоденне вживання білків, жирів та вуглеводів. Пропорції повинні бути чіткими, без найменших похибок. Хоча єдиних правил не існує, адже в кожної людини індивідуальний метаболізм. Важливо навчитися «слухати» свій організм. Правильно складене харчування – це 70% результативності тренування».

Найцікавіше, що Богдан проходив підготовку самотужки. Свого часу сестра подарувала йому енциклопедію про бодібілдинг, написану Арнольдом Шварценеггером. Книга на тисячу сторінок стала не лише настільним посібником Богдана, але і його особистим тренером. Звісно, хлопець постійно радився і з культуристами-професіоналами.

Також під час підготовки до змагання вкрай важливо контролювати основні показники здоров’я: робити аналіз крові та гормональної системи, кардіограму тощо.

Найважче, наголошує Богдан, в останній місяць перед конкурсом. Доводиться «сидіти на сушці» – жорстке обмеження вуглеводів, аби до мінімального рівня  зменшити підшкірний жир і забезпечити якомога кращий рельєф тіла. Організм стає виснажений, але саме за рахунок цього відбувається спалювання жиру. У цей час перевага надається споживанню білків.

«Особисто для мене було надзвичайно складно відмовитися від солодощів, – зізнається Богдан. – Довелося забути навіть про чай із цукром. Жодних приправ, хлібобулочних виробів, продуктів із крохмалем. Коли ставало геть нестерпно, то, аби бодай трохи заспокоїтися, я просто нюхав тортики і тістечка. Моє щоденне меню складалося з курячого філе, огірків, помідорів, зелені, пшеничної, вівсяної і гречаної каш».

Саме через «пекельне» меню багато культуристів здаються вже на півшляху, так і не потрапивши на омріяне змагання.

Після закінчення тренування теж треба пройти спеціальне медичне обстеження. Період реабілітації обов’язковий. Украй важливо наповнити організм вітамінами, мінералами, макро- і мікроелементами. Є навіть трави для тестостерону, оскільки його рівень під час «сушки» так само знижується.

 

1

Бонус від генетики

Секрет досягнення своїх численних перемог Богдан не приховує. «Гадаю, вся справа в моїх вроджених хороших фізичних даних, – каже юнак. – У культуризмі важливо бути добре генетично складеним, йдеться про відповідні форми м’язів. І цим мене природа щедро нагородила. Власне, це і є моя основна перевага перед більшістю конкурентів. Досить часто я перемагав значно сильніших за себе суперників лише завдяки власній генетиці».

Богдан переконує: бодібілдинг існує виключно для людей з міцною волею і стальним характером. Численні обмеження і жорсткі рамки здатна витримати лише дужа психіка.

Підтримати моральний спокій Богданові допомогла мотивація заради перемоги. В Україні, як запевняє хлопець, культуризм сприймають не надто серйозно. «Мені часто казали, мовляв, облиш нарешті займатися цими дурницями, – з посмішкою пригадує Богдан. – Батьки спершу не дуже тішилися моїм вибором. Тим паче затрати бодібілдера немаленькі. Наприклад, чого лише вартує відбірна дієта: щодня протягом місяця з’їдати до півтора кілограма м’яса. Після перших перемог родичі, друзі та колеги почали ставитись до мого захоплення зовсім по-іншому. Тепер маю цілу армію вболівальників».

Цікаво, що дівчат, які займаються культуризмом, Богдан поважає, однак не симпатизує їм. Юнакові більше до вподоби панянки, які обирають фітнес. Каже, що жіноча фігура тоді значно краще виглядає.

До речі, тепер у франківського чемпіона з’явився тренер із Києва, з яким він спілкується здебільшого через інтернет. Зараз сезон змагань закінчився, однак амбітний спортсмен не збирається зупинятися – на меті більш престижне змагання на Чемпіонаті України та вихід на міжнародний рівень. Чого ж зволікати, адже новачкам таки дійсно щастить!