Лікарі впевнені: рак виліковний, якщо його своєчасно виявити


Одним із найстрашніших діагнозів для сучасної людини є онкологія. Хоча лікарі наголошують, що рак сьогодні – виліковний і важливим є своєчасне виявлення хвороби, навколо онкологічних патологій і досі побутує чимало чуток і міфів.

Власне, онкологічні проблеми є актуальними не стільки через частоту виникнення, скільки через складність у лікуванні і через важкість перебігу захворювання. За останні роки у Івано-Франківську лікарі діагностують близько 700 вперше виявлених випадків раку на рік, повідомляє прес-служба МВК.

«Онкологічні захворювання – це патологічний розвиток клітин, який охоплює практично усі системи організму. Це може бути патологія шкіри, крові, внутрішніх органів… Усі вони по-різному називаються та по-різному перебігають. Виникає неправильний поділ клітин, який веде або до розвитку пухлини, яку в масі своїй помітна, або до розвитку змін зі сторони крові, коли в крові виникають клітинні зміни, людина відчуває симптоми хвороби, але визначити її можна лише по аналізу крові», – розповідає міський позаштатний онколог Світлана Боднарук.

Лікар зауважує: причин виникнення раку можна називати багато. Це неправильний спосіб життя, шкідливі звички, нездорове харчування, вплив хімічних реагентів на організм, вплив шкідливих викидів, гормональні зміни в організмі, які в певному віці можуть сприяти розвитку онкологічного захворювання, хімічні травми, стреси.

«Одним із факторів ризику виникнення онкологічного захворювання є вік. Ми звикли вважати, що рак молодіє. Насправді, це не так. Рак виникає переважно в старшому віці. Організм старіє, ослаблюється імунна система. В організмі навіть здорової людини є патологічні клітини, але імунна система з ними справляється. У старості, коли організм ослаблений, накопичив в собі достатньо шкідливих речовин, відбувається збій і пухлинна маса має тенденцію росту», – каже Боднарук.

Запідозрити неладне людина може самостійно. Так, насторожити має невмотивована загальна слабкість, втомлюваність, різке схуднення, зниження апетиту, сонливість. При деяких захворюваннях виникає безпричинне підняття температури, кашель. Власне біль – виникає пізно, хоча практично усі люди бояться болю, але він з’являється уже при пізньому розвитку хвороби.

Якщо людина відчуває такі симптоми, вона повинна звернутися до дільничного терапевта або до сімейного лікаря. Сімейний лікар призначає обстеження: загальноклінічні аналізи, рентген легень, УЗД органів черевної порожнини, для чоловіка – огляд уролога, особливо після 40 років, для жінки – огляд гінеколога, незалежно від віку.

По загальноклінічних аналізах, наприклад по формулі крові, можна діагностувати захворювання крові, по рентгену – захворювання легень, по УЗД – зміни зі сторони печінки, одразу видно пухлини нирок. Для того, щоб діагностувати рак шлунково-кишкового тракту – шлунку, стравоходу, кишечника, є інші методи обстеження, скажімо ендоскопічні обстеження – фіброгастроскопія, ректороманоскопія, тощо. Існують і такі методи обстеження, як ком’пютерна томографія, магнітно-резонансний томограф.

Люди бояться не стільки самого діагнозу – рак, скільки наслідків цієї хвороби, адже вона може давати інвалідизацію. Якщо звернутися до лікаря на пізніх стадіях, то лікування дуже важке, погано переноситься організмом і в кінцевих стадіях усі бояться болю, який важко знімається і для цього потрібні наркотичні середники.

«В загальному, раку варто боятися, як і будь-якого іншого захворювання, адже смертність від раку не на першому місці. Боятися треба пізнього звернення до лікаря. Чим раніше пацієнт зверне увагу на своє здоров’я і медики зуміють діагностувати хворобу, тим легше фізично буде переноситися лікування і буде більше шансів на видужання», – каже міський онколог.

У поліклініках міста проводяться  дні або й тижні раку грудної залози, під час яких прийом веде спеціаліст-мамолог обласного клінічного онкодиспансеру. Оглядаються жінки з груп ризику та з будь-якими проблемами грудних залоз. Під час таких оглядів, як правило, виявляються декілька нових випадків раку у I-II стадії. Якщо з маленьким утвором у грудній залозі жінку можна прооперувати і вона буде приходити тільки в певний період часу на перевірку, то з великою пухлиною їй потрібні хіміотерапія, променева терапія, які досить складно переносяться організмом. Звичайно, що період реабілітації буде тривалим. Але навіть в таких випадках не варто боятися йти лікуватися, завжди повинна бути надія.

Специфічної профілактики раку не існує. Але якщо причиною раку вважають шкідливі викиди, хімічні реагенти, тощо, то, відповідно, профілактика раку – це здоровий спосіб життя, здорове харчування, уникання стресів, впорядковане статеве життя. Варто уникати гіперінсоляції, тобто тривалого перебування на сонці. Тому що активність сонячного опромінення останнім часом досить велика, через так звані озонові діри.

Також медики відмічають певний ріст меланом шкіри – злоякісних новоутворів, які найчастіше локалізуються на шкірі, але можуть уражати будь-який орган. Так званий пігментний рак на шкірі має вигляд пігментної плями, пігментного невуса, від світло-коричневого кольору, до темного, аж чорного, з наростами і без них. Потрібно дуже уважно стежити за родимками: не має бути різкого їх росту, різкої зміни кольору, родимки не повинні тріскати чи кровити, не повинні боліти, свербіти і пекти. Будь-яка зміна відчуттів є сигналом SOS, при якому потрібно одразу йти до лікаря.  На базі обласного клінічного онкодиспансеру та обласного клінічного шкірвендиспансеру є дерматоскопи, які допомагають лікарю провести диференціацію між доброякісним та злоякісним процесом.

Лікарі зазначають: не варто уникати профілактичних оглядів. Адже перші симптоми онкології майже непомітні і визначити їх може лише медичний працівник. А своєчасне виявлення хвороби означає повне вилікування і повернення людини до активного життя.