Люстрація їде Прикарпаттям
Франківці вирішили самі взятися за люстрацію місцевих чиновників. Громадські діячі, Координаційна рада, Народна рада, Самооборона об’єдналися в ініціативу «Громадська люстрація». Тепер вони їздять районами Прикарпаття, складають списки тих, кого треба люструвати та роз’яснюють людям, як контролювати цей процес.
Закон про люстрацію набув чинності 16 жовтня. Саме в цей день франківські активісти розпочали свій люстраційний маршрут по області. Що ж воно таке – громадська люстрація, «Репортер» бачив на власні очі.
І будинок, і авто
Наш маршрут на сьогодні: Тисмениця, Тлумач, Городенка.
У Тисмениці збираємось у Будинку культури. В залі трохи більше 20 людей. Кажуть, не знали про візит. Прийшли і громадські діячі, і пересічні люди. Усім цікаво, що ж то таке буде. В залі тиша.
Франківські гості беруть слово.
«Мета приїзду – об’єднати усіх громадських діячів, аби спільно подолати ворога, який не хоче вступатися з владних кабінетів, – каже депутат облради та член Координаційної ради Віктор Неміш. – А без єдиного кулака ми їх не виженемо».
Отой ворог – це колишні комуністи, регіонали, корупційні чиновники. Неміш закликає відкинути політичні інтереси, власні амбіції та долучатися до очищення влади на місцях.
Як і що робити, пояснює громадський діяч Роман Островський. Каже, буде складений всеукраїнський реєстр тих, хто підпадає під люстрацію.
«Ми повинні проконтролювати, щоб жодна людина з того списку не випала, – говорить Островський. – Багато чиновників будуть пробувати врятуватися через суди, треба контролювати і сам судовий процес. Наше завдання – не дати їм втекти від відповідальності».
А найскладніше, за словами активіста, це майнова люстрація, тобто перевірка відповідності зарплати чиновника до його статків: пишні будинки, дорогі машини. Простіше – чи живе чиновник на зарплату. І тут до розмови почали долучалися люди.
«Є в нас такі, – каже бабуся з першого ряду, – і будинок не один, і машин купа».
От таких і треба брати за горло, стверджують активісти. І займатися цим мають самі люди: виявляти маєтки, гектари землі, кількість машин, будинки за кордоном. Як? Та хоча б брати фотоапарат, лізти на паркан і все фіксувати. На що з залу донеслися слова:
«Нічого не вийде. Наші люди байдужі. Головне, аби їх не чіпали. Моя хата скраю – це про нас».
Відповідь була короткою.
«Ніхто з Києва не приїде в Тисменицю вирішувати проблему з тим чи іншим чиновником, – каже координатор франківської Самооборони Юрій Лоп’янецький. – Ніхто, крім вас, не збиратиме цю інформацію».
І тут люди дали волю емоціям. Що в кого наболіло, те й повідали. В однієї жінки у матері скасували спадщину, тепер на їхній землі стоїть аптека. Інші обурюються, що нічого не можуть вдіяти з корупційними чиновниками. А коли мова зайшла про міського голову й депутатів міськради, у залі піднявся справжній ґвалт. Починаючи від «Ми прийшли на сесію, всі депутати сиділи, а люди стояли, бо ми є ніхто» до звинувачень у розкраданні міського бюджету. Вирішили: мер міста Богдан Дарчин буде першим у списку від Тисмениці.
Смітник для профілактики
Далі – Тлумач. Збираємося у приміщенні РДА. Пересічних мешканців немає, є представники Народної ради та люстраційної комісії Тлумацького району.
Відразу беруться до розгляду закону. Активістів обурює те, що найнижча ланка, яка підпадає під люстрацію, – це голова РДА та їхні заступники. А що робити, наприклад, з міськими головами, начальниками управлінь та іншими чиновниками?
«Ми не можемо нічого зробити, – каже Іван Винників, голова люстраційної комісії Тлумацького району, – якщо ми начальника управління освіти силами звідси виштовхали, то він став директором коледжу». Те саме стосується і колишніх регіоналів – вони далі сидять у РДА, і це ні для кого не секрет, у довіднику чітко написано – член Партії регіонів.
Щодо люстраційного списку, то в Тлумачі такий уже є. В ньому – 16 осіб, усі мали стосунок до компартії та Партії регіонів. Ці прізвища зачитали на сесії райради, список віддали голові РДА, але віз і нині там. Тлумацьким активістам запропонували ще особисто написати прізвища тих, кого на їхню думку треба люструвати. Аркуш паперу, ручка – і ще плюс 6-7 прізвищ.
«Чиновники, які не попадають під закон про люстрацію, будуть перевірятися, – каже Островський. – Але тільки якщо район напише на кожного подання з фактами. Звернення передається у Київ, і там буде перевірка».
Франківські активісти проти вкидання у смітники, та якщо людина попадає під люстрацію і не хоче йти, то, кажуть, що можуть і вивезти – для профілактики.
Добру справу робите
Надвечір приїхали в Городенку. Громадських діячів на місці не було – повезли допомогу на схід для наших військових. Зустрів нас Андрій Яхневич, голова громадської організації «Майдан». Вислухав. «Робите добру справу», – зробив висновок Яхневич.
«Якщо самі не справляєтесь – кличте нас», – пропонують франківці.
Отже, на сьогодні люстраційний маршрут завершений. Кожен день розписаний – так, аби встигнути до виборів. Бо, кажуть, що перша серйозна люстрація – це і є вибори до Верховної Ради. Останній пункт люстраційного маршруту – Івано-Франківськ, 24 жовтня.
Що з цього вийде – невідомо. Зараз складаються списки: 316 осіб вже є, їх імена поки не розголошують. Але більшість із них добре відомі прикарпатцям.