Маршрутне покращення переноситься
На 1 вересня для франківських маршруток призначили радикальне перевтілення – у кожній з них мав бути прилаштований GPS-навігатор, по два відеореєстратори та компостери. І, звісно, водії, нарешті, мали видавати пасажирам квитки.
Принаймні таку умову висував міськвиконком перевізникам, коли погодився на підняття тарифу з 2 грн. на 2,75 грн. От уже два місяці франківці платять за проїзд більше, а де ж ті зміни?
Єдина з обіцяних новацій, яка таки з’явилася 1 вересня у маршрутках, – це квитки. Хоча далеко не всі франківці це помітили, пише Репортер. От, народ заходить у салон, звично простягаючи гроші водієві, той вишукує копійки й віддає решту. Біля коробки з грошима в нього стоять новенькі квитки, але разом з рештою він їх не дає. Ніхто й не питає. Крім нас. Можна? Та, звісно. Дядечко, який сидить на передньому кріслі, дивується:
«А що то є квитки, а можна мені?». «Та беріть хоч два», – сміється водій. «А де компостери?», – прискіпуємось. «А за які гроші?» – водій не втрачає гумору.
Що все впреться у гроші, було зрозуміло ще на початку червня, коли виконком приймав теє рішення. А в те, що вони знайдуться, могли вірити хіба найоптимістичніші франківці, ну ще й хіба самі виконкомівці. За підрахунками асоціації міських перевізників, весь комплект на одну маршрутку – навігатор, два відеореєстратори і два компостери – вартує 2,5-3 тис. грн. А з чиєї кишені їх мають дістати – питання відкрите.
Так, для прикладу, голова асоціації приватних перевізників Івано-Франківська Василь Бамбуза на запитання, чому немає нової техніки, відповідає жорстко й лаконічно – «бо влада гроші не виділяє». «А хіба це не мали робити перевізники своїм коштом?». «У рішенні виконкому ніде не написано, що ми повинні ставити це все за свій рахунок», – відрізає він.
Піднімаємо з архіву саме рішення: «перевізникам до 01.09.2014 р. обладнати свої автобуси приладами GPS-моніторингу та двома відеореєстраторами». Між «обладнати» й «закупити та обладнати» таки є невеличка різниця і перевізники на цьому стоять.
«У нас у договорі ніде не написано, що ми їх маємо ставити, – запевняєБамбуза. – А на підставі чого ми маємо вносити зміни у договір? Договори на п’ять років, закінчиться їх термін, тоді поговоримо про GPS».
Як запевняє голова асоціації, вони зовсім не проти оснастити маршрутки тією технікою і вже двічі зверталися з листом на ім’я міського голови, аби їм на це дали гроші.
«Вони ж – ініціатори цього рішення, – каже Василь Бамбуза. – Якщо такі розумні, то хай дадуть гроші. У нас є більш серйозні питання, ніж ці GPS».
Те, що в маршрутках таки з’явилися квитки, перевізники називають своїм кроком назустріч владі. Хоча кажуть, що ніякого позитиву з того нема – лиш доводиться витрачати зайві гроші на їх купівлю (за 1000 штук – 25-30 грн.). І вкотре скаржаться, що подорожчало пальне й запчастини, міська влада не відшкодовує їм перевезення пільговиків, і взагалі – в місті такі дороги, що дотримуватися графіку руху просто нереально, ніякі навігатори тут не поможуть.
Зі свого боку, у відділі транспорту та зв’язку департаменту комунального господарства переконують, що все обладнання перевізники мали купити за свої гроші і вони про це знали. Але проблема в тому, що змусити усіх перевізників до цього вони не мають важелів.
«Проблема в договорах, які укладені з перевізниками, – пояснює начальник відділу Юрій Чупахін. – Не у всіх них є пункт про обов’язкове виконання рішень виконкому. У старих – нема, у нових – після 2013-го – є. Ми не можемо від одних вимагати, а від інших – ні. Ми працюємо над тим, аби звести все до спільного знаменника, прописати в наступних договорах такі умови, які б задовольняли у першу чергу людей, а не перевізників».
За словами Чупахіна, поки в міських маршрутках не запрацює система GPS-моніторингу та обілечування, то порядку не буде.
«Поки водії будуть брати живі гроші в руки – це ніколи не припиниться, – запевняє він. – Саме це зумовлює перегони по місту, це хамство, бо вони спішать зібрати свої гроші. Вечері вони віддають перевізнику обумовлену суму, а все, що зверху, – їхнє. І це диктує весь цей бардак. Я не заперечую, що є перевізники дисципліновані, але їх меншість».
До речі, департамент комунального господарства теж не виконав як мінімум один із пунктів рішення виконкому. Так, до 1 вересня вони були зобов’язані встановити на кінцевих зупинках маршрутів туалети для водіїв.
Як пояснює Юрій Чупахін, департамент архітектури мав би дати їм місця для встановлення тих туалетів, а ще подумують про кафе на маршрутах, вже звернулися в управління торгівлі, щоб посприяли у роботі з власниками, аби ті дозволили водіям «забігати» до них. Відповіді поки що чекають.
Отож практично всі ті умови, які мали підняти якість обслуговування в маршрутках, не виконані. Що далі? Як повідомляють у відділі транспорту, на найближчому виконкомі будуть розглядати питання про відтермінування виконання цих пунктів. На коли саме – ще невідомо, бо ні у влади, ні у перевізників грошей на це нема.
Добре, що у простих містян вони є, адже всі ми тихенько і вже два місяці платимо за маршрутки більше, хоча комфорт і якість обслуговування від того не піднялися.