Маршрути майбутнього
З січня у Івано-Франківську запрацює нова мережа громадського транспорту Збільшення кількості тролейбусів та автобусів великого класу і зменшення так званих «маршруток» передбачає нова мережа маршрутів громадського транспорту, яку міськвиконком затвердив минулого тижня.
Її розробники запевняють, що вона повинна вирішити більшість існуючих проблем у сфері міських пасажирських перевезень, розвантажити вулиці від засилля «маршруток» та водночас забезпечити швидке і зручне сполучення між різними мікрорайонами обласного центру. Нові маршрути рівномірно охоплюватимуть місто і не дублюватимуть одні одних. Проляжуть вони і тими вулицями, якими досі громадський транспорт не курсував, пише ЗК
Цілісний механізм
Як повідомив директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку міськвиконкому Михайло Смушак, нову маршрутну мережу фахівці розробили на основі обстеження пасажиропотоків, опитування пасажирів та із врахуванням перспективної забудови Івано-Франківська, відповідно до генерального плану. Її презентували 25 серпня, і впродовж двох наступних тижнів від мешканців міста та перевізників до нової схеми надійшло понад 200 пропозицій. Більшість конструктивних з них врахували. Проте деякі довелося відхилити, бо нова маршрутна мережа, за словами її розробників, діє як цілісний механізм, і будь-які значні зміни призведуть до виходу його з ладу.
«Ми розмежували тролейбусні і автобусні маршрути. Збільшимо випуск на лінію тролейбусів, які працюватимуть з мінімальними інтервалами і забезпечать основний обсяг перевезень пасажирів з мікрорайонів «Пасічна», «Каскад» та району автостанції №4. Таким чином ми даємо шанс нашому комунальному підприємству «Електроавтотранс», у якого з’являться платні пасажири. Також запроваджуємо п’ять маршрутів автобусів великого класу. А самих маршрутів буде на 19 менше, що суттєво розвантажить вулиці міста від «маршруток», – коментує головні нововведення у маршрутній мережі М. Смушак.
Водночас він наголосив, що, попри зменшення кількості маршрутів, загальна вмістимість транспорту, що їх обслуговуватиме, зросте з теперішніх 13250 до 14900 пасажиромісць. Цього планується досягти за рахунок збільшення випуску на лінії тролейбусів та автобусів великого класу, які обслуговуватимуть маршрути з найпотужнішими пасажиропотоками. За європейським зразком запроваджується наскрізна нумерація маршрутів. Тролейбусні починатимуться з першого, а автобусні – з 21.
Старі маршрути на новий лад
Найменше змін зазнає тролейбусна мережа. Маршрут №5 скасують, а маршрути №8 та №6 об’єднають. При цьому випуск на лінію тролейбусів збільшать з 32 до 41. Зокрема, маршрути №1 та №7 з нового року обслуговуватимуть по вісім тролейбусів, а об’єднаний маршрут № 6 «АС-2 – Європейська площа» – шість тролейбусів. Решту тролейбусних маршрутів і кількість випусків на них не зміниться.
А ось автобусна мережа зазнає суттєвіших змін. З нового року у місті мали б запрацювати п’ять маршрутів, які планується обслуговувати машинами великого (вмістимістю понад 90 пасажирів) класу. Це будуть вісім автобусів маршруту № 22 «вул. Хоткевича –АС-2» (без змін); п’ять автобусів маршруту № 27 « м-н «Каскад» – вул. Пулюя» (колишні м-ти №№ 5 і 11); вісім автобусів маршруту № 28 «м-н «Каскад» – АС-3» (колишній м-т № 60, без змін); шість автобусів маршруту № 38 «Обласна лікарня – с.Крихівці» (колишній м-т № 70, який у прямому і зворотньому напрямах пролягатиме вулицею Чорновола); та 10 автобусів маршруту № 40 «м-н «Каскад» – АС-3», який замінить теперішні маршрути №№ 14, 20, 20-б, і № 28.
Новими будуть і маршрути № 33 «м-н «Каскад» – АС-2» (проляже вул. Промисловою та Надрічною); № 44 «Обласна лікарня – вул. Дудаєва» (сполучить обласну клінічну лікарню, обласне бюро медико-соціальної експертизи, обласну дитячу лікарню та Центральну міську клінічну лікарню і проляже новозбудованими вулицями імені Романа Гурика та Володимира Великого); № 45 «вул. Микитинецька – вул. Пулюя» (проляже вул. Угорницькою, Кисілевської, Деповською) та № 46 «АС-4 – АС-3» (у прямому і зворотньому напрямах проляже вулицями Незалежності, Бандери, Петлюри, Довженка).
Керівник комунального департаменту також зазначив, що розробники нової маршрутної мережі врахували потребу у громадському транспорті мешканців вулиць Сагайдачного, Максимовича, Хмельницького, куди продовжать маршрут №24 «с. Хриплин – вул. Б. Хмельницького». Маршрут № 31 «с. Микитинці – вул. Кармелюка» забезпечить сполучення з вулицями Ленкавського, Левицького, Кармелюка. А центр міста з Набережною ім. В.Стефаника напряму сполучить маршрут № 26-а «ЦУМ – вул. Довженка».
Додаткові умови
Конкурс на обслуговування міських автобусних маршрутів запланований на 20 жовтня. Його проводитимуть за 14 лотами, які поєднуватимуть кілька високо- і малорентабельних маршрутів. Додатковими умовами конкурсу передбачено, що перевізники за свій рахунок мають безкоштовно перевозити пенсіонерів без обмежень з 10 до 16 години, обладнати автобуси засобами gps-моніторингу та відеореєстраторами, забезпечити функціонування системи безкоштовного безпровідного інтернету та закупити водіям не менше двох комплектів форми. З автобусів також має зникнути вся реклама. А в перспективі планується впровадження автоматизованої системи єдиного квитка і перевізники також зобов’язані забезпечити рухомий склад відповідним обладнанням.
Перевізники з цими додатковими умовами знайомі і готові їх виконувати, але найбільшою проблемою наразі називають необхідність оновлення парку рухомого складу і придбання автобусів великого класу. Кажуть, у теперішніх умовах це не реально, бо грошей у них нема і кредитів їм не дають. Тому, якщо перевізники не заявлять на конкурс автобусів великого класу, з ними укладуть угоду всього на один рік, протягом якого, відповідно до додаткового інвестиційного зобов’язання, вони мають здійснити оновлення рухомого складу відповідно до вимог конкурсу, – пояснює М. Смушак. Водночас він додав, що місто за цей рік теж намагатиметься оновити парк рухомого складу комунального підприємства «Електроавтотранс» за рахунок кредитних коштів чи лізингових програм і певні напрацювання у цьому плані уже є. А незабаром «Електроавтотрансу» планують виділити додаткові кошти на придбання необхідних запчастин і комплектуючих для ремонту наявних тролейбусів, щоб з нового року підприємство могло забезпечити необхідний випуск машин на лінію.
Як запрацює нова маршрутна мережа громадського транспорту і як сприймуть її мешканці міста – довідаємося уже з перших днів нового року. Але уже зараз вони мають до неї деякі зауваження, якими діляться у соціальних мережах. Зокрема, щодо сполучення з селом Крихівці та мікрорайону радіозаводу з Центральною міською клінічною лікарнею і школою-ліцеєм №23. Водночас варто зазначити, що сприйняття нової маршрутної мережі напряму залежатиме від поінформованості пасажирів про зміни маршрутів, а її дієвість – від забезпечення випуску на маршрути запланованої кількості рухомого складу і дотримання графіків руху з перших днів роботи нових маршрутів, незважаючи на новорічно-різдвяні святкові дні.
Детальніше з новою маршрутною мережею громадського транспорту та умовами проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах можна ознайомитися на сторінках 15-19.